MiG-23MF 1/72 Academy

Previous topic - Next topic

Sneni

Maketa je valjda stari Hasegawin kalup, ništa posebno, štaviše prilično loše, ali znao sam šta kupujem jer odavno želim ovaj avion u kolekciji. Na kutiji piše MiG-23S, a u kutiji se dobija nešto što najviše liči na M/MF. Dosta flasha i pin markova na nemogućim mjestima, a plastika je nekako čudna i teško se obrađuje >:(

Što se tiče unutrašnjosti kabine, u kutiji dolazi pilot (kojeg neću stvaljati), fotelja s naslonjačem za glavu, komandna palica odlivena s nogom stajnog trapa (!) i komad plastike u obliku potkovice koji bi trebao biti komandna tabla. Sjedište sam potpuno preradio, podigao i suzio (iako je i dalje prenisko i preširoko :-\ ) i dodao detalje; komandna tabla i bočni paneli su samogradnja, s dodatkom dekala iz viškova:






Rakete su potpuno netačne, potrebno je dosta posla da se natjeraju da liče na R23 (24?), a R60 ću pokupiti iz druge kutije...


Najčudnija stvar na maketi je nos. Posmatrajući gotove makete po netu, primjetio sam da je nos previše podignut. Na sljedećoj slici se vidi da je lom konusa pogrešan pa radom djeluje "prćasto" (prva slika); na drugoj slici je stanje dovedeno u red turpijanjem donje strane; na trećoj slici sam namjerno okrenuo konus naopako, nakon obrade, da se vidi koliko zapravo treba skinuti plastike u odnosu na originalnu situaciju:


Za ovu maketu je rečeno da je nos prekratak. Poređenjem s tehničkim crtežima vidi se da je nos sasvim odgovarajuće dužine, ali je linija razgraničenja radoma postavljena oko 0.5cm ispred...




Evo kako to izgleda nakon sređivanja:




Toliko za sad... inače, radim ovu zvjerku:
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

komoras

svaka čast za trud i entuzijazam!
uvek me fascinira ovakav pristup izrade maketa koje boluju od gomilu grešaka i manjka detalja

samo napred!
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

PELE

Odlican pocetak!  :cheers

Ako neka maketa moze da me iznervira u radu, onda je to definitivno ova! Ja sam moju poceo jos pre 5-6 meseci, i nikako da je zavrsim jer sam preradjivao dosta stvari.

Sredi canopy, jer MF ima periskop i podeljen je na dva dela. Ja sam napravio ramove iznutra i podelio canopy tako sto sam isekao traku po sredini.

Ako ti trebaju fotke/reference, poslacu ti.


Nemsy_29

Ja sam kokpit napravio od viska kokpita iz kutije iZvezdinog MiG-21 Bis(daju za BIS i PFM) i lepo se sve uklopilo, ukljucujuci i bocne panele a oko sedista iz kutije nisam hteo da se bakcem pa sam uzeo rezinac.

Inace meni je bas fina maketa za rad, ima prostora za dorade a jedina zamerka su paneli koji su na nekim mestima jako plitki i sto se gube

Paja

@nemsy_29
Jesi i instrument tablu uzeo od PFMa ili samo bocne konzole??
@sneni
Meni ce ovo biti jedna od narednih maketa,pa me je tvoj pristup i opis teme odusevio.samo nastavi ovako.bravo.

Goran A.

Lep pocetak! Nadam se da ces je dovesti do kraja onako kako si zamislio!

Nemsy_29

Uzeo sam i instrument tablu ali nisam stavio onaj radarski ekran nego sam ubacio parce stirena da popuni tu rupu i malo je izbacio ka spolja da simulira deo HUD-a

Sneni


QuoteSredi canopy, jer MF ima periskop i podeljen je na dva dela. Ja sam napravio ramove iznutra i podelio canopy tako sto sam isekao traku po sredini.

Ako ti trebaju fotke/reference, poslacu ti.
Može ako ti se da, prebaci te slike, budući da još nisam dobio ideju kako da sredim canopy... hvala :)
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Nemsy_29

Uzmi samo zamaskiraj po sredini i isprskaj jednu linuju a za peroskop samo oblikujes bilo koje parce plastike i zalepis. Tako sam ja uradio

PELE

Treba samo da dodam periskop gore i to je to. Inace, ram sa unutrasnje strane sam pravio od razvucene plastike, malo je pipavo ali dobar detalj.



Ma kakav da bude, biće to MiG-23.
Pošto nisam expert za ovaj avion greške neču uočiti ali to ne važi za propuste u farbanju i sklapanju >:D

Josip

Sneni

Hvala, najvjerovatnije ću raditi nešto slično, samo što ću maskirati s vanjske strane, jer su rubovi stakla odliveni samo s unutrašnje strane :headbang a ionako ću zatvoriti poklopac... ostaje da smislim nešto za taj periskop...
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Paja

Sta se dobija od naoruzanja uz ovu maketu?

Sneni

Dobro pitanje :) Dobiju se 2 komada R-23, ali su brutalno netačne, na slici vidiš koliko ih treba prepraviti, a uz to su i kraće za oko 5mm... pored njih dobiju se dve rakete koje bi valjda trebale da predstavljaju R-60, ali ne liče bukvalno ni na šta... njih sam iskoristio kao polaznu osnovu za samogradnju Falcon-a za onog drakena, a R-60 ću da maznem od Revellovog Su-24M. Šteta što ne dolazi podtrupni dopunski rezervoar... možda ću pokušati neku samogradnju.
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Paja

Pa dobro,tih 5mm se da nadoknaditi stirenom... A moze od tih raketa da se napravi da lici na R-23.
Sto se R-60 tice,ja sam uz Zvezdin MiG-21Bis dobio 2 komada. Zeleo sam 4,pa sam ih sam napravio. Lici jako na R-60. Kad zagledas,ima tu mana,ali ono... Lici... Trudio sam se da budu najbolje sto mogu! Napravio sam ih od cackalice,koju sam stanjio,i to lepo,a "krilca" od konzerve. Cini mi se Guarane,koju sam specijalno za tu priliku kupio i popio(inace, jakooo retkooo!),posto pivo ne pijem!  :lol :lol :hahaha :hahaha