Moji ovogodisnji radovi...

Previous topic - Next topic

imalko

Pozdrav kolege...

Mada se moja aktivnost na ovom forumu uglavnom svodi na čitanje i saznavanje novih stvari o tehnikama maketarenja, ipak reših da postavim temu sa slikama maketa koje sam završio u ovoj godini. Ništa posebno - svega tri makete. Doduše, planirao sam više, ali ajde šta je tu je. Imam nekoliko projekata u radu (u raznim stadijumima izrade), ali ne verujem da ću bilo koji od njih završiti do Nove godine. Elem...

Završene makete su Revelov Me 262B i Academijevi P-40 i Fw 190A - svi u razmeri 1/72 i svi farbani četkicom. Academijev Focke Wulf je zahtevao najviše posla i tu je izvršeno dosta prepravki: trup skraćen u prednjem a produžen u repnom delu, prepravljene horizontalne i vertikalne repne površine, dobrano skraćene glavne noge stajnom trapa, prepravke na krilima da bi odgovarao verziji A-4, medicinske igle upotrebljene za topove, prepravljeni mitraljezi iznad motora koji su bili predimenzionirani... Nešto sitnih prepravki je bilo i kod Messerschmitta - uglavno oko radarskih antena i topova u nosu za koje sam takođe upotrebio medicinske igle. P-40 je urađen bez prepravki.

Igor


imalko

#1
Evo fotki...













Nemsy_29


zaki

#3
Kako bre ne vidiš, beli avini na beloj pozadini
;D

imalko

Ne znam u čemu je problem? Kod mene se vide normalno. Evo probaću ponovo da postavim...

Sandman

Moraćeš slike da postaviš na neki javno dostupan servis tipa Photobucket - ove slike se nalaze na nekom drugom koji zahteva da se ulogujemo da bi slike i videli.

imalko

Urađeno... Postavio sam na Photobucket. Jel se vide sad?

matilda

da. vidi se.
jako lepo uradjeno, pogotovo 262 koji je cetkicom radjen a sema mu je ludilo...
svaka ti cast. stevan

Starac sa planine

Quote from: matilda on 19-12-2011, 19:50:47
jako lepo uradjeno, pogotovo 262 koji je cetkicom radjen a sema mu je ludilo...
svaka ti cast. stevan

Stvarno je mnogo dobar, moze li malo opisa tehnike rada?
Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

ubermagog

Dobri su!
Fino ofrabani, dekali legli bez greške, sve lakirano po pravilu  :)

FW-190 si dobro preradio, taj Academy je iz kutije baš kilav  :(

anki

Odlican rad cetkicom, pogotovo kamuflaza na 262. Cisto, precizno i glatko. Ali brate izgleda da si zeznuo stajni trap na FW. On je bio tako dugacak zato sto ide ukoso ka unutr. Dakle noge netreba da stoje upravno na povrsinu krila. Fali mi fotka od napred da presudim ali mislim da kod tebe noge nisu ukoso. Sam pogledaj reference na WWW i proveri maketu.

imalko

Hvala na komantarima...

@anki
Ukošene su noge stajnog trapa i ovako mada se to baš nevidi na prethodnim fotkama. Korekcija je bila neophodna jer su izvorno bile predugačke i nikakvo "ukošavanje" samo po sebi tu ne bi pomoglo.



Što se tiče kamuflaže na Me 262 - radio sam je štapićem za čišćenje ušiju. Naravo, ne trepa ceo štapić umočiti u boju već samo vrh i posle toga ga par puta prisloniti na papir da bi otišao višak boje pa tek onda mackati po maketi. Ovo mi je bilo prvi put da sam probao ovu tehniku i nije loše ispalo. Iz mog iskustva ova tehnika uspeva samo sa uljanim bojama (i to ne previše razređenim), dok je sa akrilnim efekat jako loš. Čak i ako prethodno "ocedite" štapić na parčetu papira ili papirnoj maramici akrilna boja se razliva po maketi...





Sandman

Stajni trap na Fw 190 treba da bude još više ukošen.

Na Hyperscale-u imaš dobar članak u 2 dela na ovu temu:

http://www.clubhyper.com/reference/fw190landinggear_1.htm
http://www.clubhyper.com/reference/fw190landinggear_2.htm

A evo i slike iz gore navedenog članka na Hyperscale-u:


imalko

#13
Ma opuštencija, nisam od onih što detaljišu po svaku cenu i broje rivete na maketi, niti sam merio pod koliko tačno stepeni treba da bude ukošen stajni trap. Važno mi je da ne stoji pod pravim uglom, što sam verujem postigao. Generalno, zadovoljan sam ovim radom i kako je ispao a biće još tačnije sledeći put.

U svakom slučaju hvala na komentarima i postavljenim linkovima.


Janjic

Što se tiče tvojih radova meni su  za 10+  :cheers! Svaka čast  :god!
凸(¬‿¬)凸