Airfix 1/72 Hawker Hurricane Mk.I

Previous topic - Next topic

Sandman

Ja se za sada prijavljujem sa fotkama makete koju ću raditi.
U pitanju je još jedan "staritet" - Airfix Hawker Hurricane Mk.I



Maketa je u pozitivu, no nije strašno obzirom da sam na Fw190 (uspešno) eksperimentisao sa isticanjem linija panela izlivenih u pozitivu.



Veći izazov ovde će biti konverzija verzije koja je data u kutiji (Hariken sa metalnim krilima) u verziju koju želim da uradim (licencno u Zmaju proizvođen Hariken sa platnenim krilima). Dekale koje ću koristiti su Lift Here! (set 733-LH "Hurrimix"), a šema predstavlja avion sa brojem 2347.



Planiram nabavku još par dodataka koji bi trebali da dodatno poprave konačni izgled ove makete (CMK točkovi sa 5 paoka kao i Pavlin set sa 3 vrste spinera i elise za koje nisam siguran koliko pasuju na ovu maketu ali vredi probati).

Od bitnijih prepravki čeka me pravljenje teksture platna na krilima kao i kompletna promena oblika panela na metalnom delu krila bliže trupu, premeštanje farova na krilima bliže trupu, popravka/zamena spinera i elise (ako ne uspe pokušaću da ga napravim od nule). Za kokpit još nisam siguran šta ću dorađivati i kako - obzirom da je poklopac kabine dat u zatvorenom položaju a rešetkastog je tipa, neće se mnogo videti unutar kokpita, ali opet, možda nabavim neki rezinski kokpit ili "zoom-set" eceraj za neku drugu verziju Harikena pa iskoristim delove...

Za sada toliko, početak radova očekujem oko novogodišnjih praznika...

anki

Ako me secanje ne vara ni ramovi na poklopcu kabine ne odgovaraju toj verziji Harija. Vojo kako to bese, moze li se iskoristiti staklic iz kutije?

Sandman

Da, ima horizontalni bočni deo rama na vetrobranskom staklu koji naši Harikeni nisu imali.
Srećom, taj deo je jako blago izliven tako da mi deluje da će blago šmirglanje i poliranje odraditi posao.

Inače, u zalihama rezinskih sedišta našao sam kompletan kokpit (zadnji zid iza sedišta, sedište i pod) za Harikena - nisam siguran za koju je tačno verziju ali bih rekao da odgovara i za ovu verziju, tako da ću ga uz potrebno šmirglanje/pasovanje iskoristiti. Instrument tablu ću odraditi od stirena uz farbanje, a možda i odštampam instrumente pa ih zalepim...

voja

Да, ветробран не одговара тј. те две хоризонталне пречке.

Води рачуна да је нишан био типа крстић, као на раним РАФ -овим апаратима.

.


medico

vrlo lepa polazna osnova , mada je maketa za danasnje standarde prilicno siromasna sto se tice kokpita i kutija st.trapa , Anki i Voja su ti vec pomenuli bitne stvari ostaje jos samo da pocnes  ;)

Sandman

Za kutije stajnog trapa sam baš sa Subom pričao i to ću probati da doradim pomoću stirena i žički  ;)

Kako god, ova maketa će biti pravi hirurški eksperiment - "Sestro, rukavice, alat,... pa da krenemo!"  :D

zamorano

Ovu seriju ne da ću da pratim nego snimam :)... Baš sam smišljao kako da uradim tako neku mašinu (doduše u 1/48), ali makete za Harija sa platnenim krilima nešto slabo rađaju. Ova tvoja "sam svoj hirurg" ideja mi se definitivno sviđa.  :super

Pozdrav!

Sandman

Kažu da se za Božić valja započeti nešto, pa i ja u tom duhu započeh zvanično radove na Harikenu.  :)

Obzirom da sam za Novogodišnje praznike bio u Pragu, iskoristio sam priliku da skoknem do MPM radnje, pa tamo nađoh rezinske CMK točkove sa 5 paoka, kakve su imali naši Harikeni.



Na žalost, u radnji nisu imali ništa od Pavlinih proizvoda - vrlo moguće da ne sarađuju sa Pavlom, tako da problematika korektnog spinera i elise i dalje ostaje aktuelna, no, obzirom da će radovi na ovoj maketi biti malo duži usled silnih dorada i prepravki koje planiram, potražiću dotični Pavlin set u aprilu u Mošonu, a ako ni tamo ne bude nađen, preostaje samo samogradnja/prepravka nekog drugog spinera i elise...

U međuvremenu, u šteku rezinskih dodataka nađoh ceo rezinski kokpit za Harikena tako da sam njime problem unutrašnjosti skoro sasvim rešio - ostaje samo da odradim bočne zidove, instrument tablu (napravljena već od stirena i vidi se na slici pored sedišta). Znam da se neće mnogo ovih detalja videti kada stavim poklopac kabine, ali prosto ne mogu da ostavim delove iz kutije koji su tragikomični... Uz manje turpijanje zadnjeg zida kokpita sredio sam uklapanje ovog dela sa maketom.

Ostatak stirenskih pločica koje se vide na slici predstavljaju rasklop prostora za stajni trap koji je inače skroz šupalj!



Probno umetanje poda prostora za točkove (bez bočnih zidova) - zadovoljan sam opkrojenim delom.



Proba delova na suvo - postoji zazor od oko 0.5mm između trupa i krila koji ću rešiti grančicom sprua kao podupiračem.
Pojedine linije panela na krilima i trupu se na žalost maše pa će biti i nekog prerezivanja tih linija.

Većinu linija na krilima inače brišem jer krila iz kutije predstavljaju ona metalna, a ono što treba da postignem je simulacija platnenih krila...



Za danas ovoliko...

Srećan Božić svima koji ga slave danas!  :cheers

ubermagog

fino, ali biće posla - mada ne mnogo komplikovanog!
dosta toga može da se odradi što u samogradnji što da se prikupi iz viškova sa drugih maketa... mislim da su upravo ti točkovi koje si nabavio jedini ozbiljan problem jer se ti sa pet rupa nepojavljuju u plastici...


Pedja

Sličnu stvar sam rdio na  ja mislim istoj maketi ali pakovanje Heller,mada možda je bio i MkII više se i ne sećam,elem ja sa, tada rebra i platno simlirai tankim trakama gita, na ovoj razmeri to je možda jedna od ideja za razradu. mogu ga slikati i postaviti, ovih dana.

Sandman

To mi je najverovatnija varijanta za simulaciju platna - maskiranje pa prskanje "rebara" od Surfejsera, a zatim šmirglom sređivanje njihovog oblika.

Drugo što mi pada na pamet je da napravim alatku za "grebanje" zaobljenih kanala - vrh šrafcigera recimo da zaoblim i naoštrim pa da njime "kopam" kanal pravolinijskim povlačenjem.

U svakom slučaju, imam slike koje prikazuju koliko su platneni nabori zaista vidljivi (dosta suptilno izgledaju) pa ću raditi po njima.

Što se tiče prostora za točkove, nakon izrade samog prostora biće dodavanja detalja od sprua, žice i čega god mi padne pod ruke. Detalji su lepo prikazani u Squadron Signal Walk Around knjizi, tako da ću se time rukovoditi takođe.

Pedja

Mislim da sa gitovanjem rebara im obradom ivica nećeš imati potrebe za izdubljivanjem delova izmedju kako bi simulirao zategnuto platno.Realno, mislim da na ovoj razmeri to nije toliko vidljivo,može biti samo predimenzionisano.

Sandman

Da, pogotovo što se ti nabori u određenim položajima (pri različitom opterećenju krila) ni ne vide.

Varijanta Surfejsera je najverovatnija, pogotovo što sam tom tehnikom na P-51D uspešno već isprobao pravljenje nedostajućih preklopljenih panela.

medico

srki, razmisli za necin izvodjenja efekata platna na krilima !!!
ja bih se pre odlucio za grebanje plastike...mesto surfacera ! dobro prostudiraj fotke