Hobby Boss 1/72 P-51B Mustang - "Trening za Mrmota?"

Previous topic - Next topic

Sijamski_Mrmot

Quote from: husky on 31-12-2011, 17:00:57
Inace kokpit je bio u boji Interior green, a kod prvih varijanti A-36 i P-51A/B/C bilo je i unitrasnjih delova u boji Zinkhromate Yellow, obrati paznju na to.
Tvoj primerak nije nosio po tri bazuke ispod krila vec bombe ili rezervoare.
Malkolm hood, ona ispuspcena kabina je postojala na kasnijim modelima B/C varijante, a vrlo cesto kod Britanaca na njihovim primercima.


"Tex"-ov mustang je jedan od poznatijih svakako, tu problema sa bojama nemam, kokpit je ceo (cak i instrument tabla) interior greeen, bazuke svakako ne bih stavljao vec cu staviti bombe. Na moju zalost ide bird cage kabina kroz koju ce se manje toga videti (osim ako ne napravimo tu otvorenu :)


Jedina dilema je vrh nosa, na sastavnicama je dat crven mada se na tom ratistu nikako nisu koristili crveni zbog mogucnosti da se pobrkaju sa kineskim/japanskim oznakama. Na slikama se jasno vidi da je druge boje u odnosu na fuselage, vecina amerikanaca tvrdi da je bio bele boje pa cu i ja vetovatno njihovim stopama, valjda oni najbolje znaju svog heroja... :D

Mirko

husky


Sijamski_Mrmot

Evo danas ugrabio malo maketarskog vremena, poslednjih 2 nedelje svo slobodno vreme sam trosio na zajednicko maketarenje sa Zvonkom pa nisam imao kad da radim svoje kućne verzije...

Uspeo sam da ga osmirglam i prajmerujem, ima par mesta gde ću svakako ponoviti proces a potom sleduje sloj metalne pa onda preko toga zelena da bih se igrao sa čipingom pomoću paste za zube/maskola/kuhinjske soli...

Slike malo lošije jer sam u sobici samo sa stonom lampom  :doh







Nadam se da ću ga narednih dana privesti kraju, ovako ili onako :D

Mirko

Sijamski_Mrmot

#18
I idemo dalje...

Malopre sam naučio da sam nešto i zaboravio tokom poslednjih godina a to je da četkarim velike površine (#$%&#%"!! Airbrush  :lol)

doduše, pošto je ovo samo tanak sloj koji će ići ispod masl.zelene radi vezbanja chipinga, nisam se preterano trudio da to bude baš baš ravno.

Da budem iskren, malo sam i u fazonu da što pre završim ovo pošto 1/72 ipak nije za mene posle oklopa u 1/35 već vu više napadati 1/48 ubuduće. a kao što svi znamo, žurba donosi samo...

Svejedno, MM steel acryl na delu uz Revell #2 flat četkicu (da da, Revell... uopšte nemam velike flat četkice u priboru pošto mi odavno nisu trebale, kod mene je sve 000 i manje...)





Malo ću ispolirati pre zelene čisto da malo poravnjam...

Sve u svemu, ispašće daleko ispod onog što sam se nadao ali sam od početka bio svestan da će duga pauza sigurno uzeti danak, sad polako jedan po jedan dok se ne vrati taj osećaj  ;D ;D ;D

Mirko

husky


Goran A.

Moze od ovoga da ispadne i dobra maketa, nisi nista promasio ako ces da radis avion sa bledjom farbom. Ima puno detalja po sebi a to mozes da iskoristis.

Sijamski_Mrmot

I tako...

Četkario ga ja 3 sloja Revell Olive Drab i sivkasta odozdo i načisto ga upropastio i rekao "ćao" četkarenju do daljeg :D

Jutros izašao iz III smene i lepo produžio do druga Zvonka gde smo pokušali da mu malo vratimo meru, koliko uspešno? rekao bih malo ali nedovoljno tj dosta sam ga upropastio četkicama...

E pa sad, kad sam ga već nazvao "treningom" onda bar da se treniram, pošto nisam prskao ništa AB-om skoro 2 godine odlučio sam da vedžbam na ovome :) pri tome donju stranu sam radio mojim starim dobrim Pašeom H single action a za gornju stranu sam, po prvi put u životu uzeo u ruke double action (izvinjavam se zaboravio sam marku, zvonko će dopuniti taj detalj).

Muke tantalove! naviknut na moj stari Paše, nikako nisam uspevao ljudski da naciljam gde tačno prska taj AB i koliko jako treba da doziram boju. Usledilo je brisanje akrila pa jovo nanovo i tako uz kočenje prsta, ali na kraju mislim da sam ušao malo u fazon pa sledeći put će biti i bolje :D

Zvonko je na kraju malo "doterao" moje vežbanje, pa mislim da će ipak ispasti ok maketa za policu ali ni metar dalje od iste  :headbang

svejedno, mislim da ću ovom maketom reći zbogom 72jci i nastaviti sa 48icom koja mi se više svidja i gde mi bolje ide :D

I evo na kraju par slika, 5-6 slojeva različitog umeća i na kraju sloj gloss laka. Sutra mu trpam dekale pa prelazim na sitne detalje, kako god, ima da bude završen da ne bude stalno kako počinjem 5 maketa a nijednu ne završim :D










Sutra nove slike kad turim dekale...

Mirko

husky

Ne kukaj, sad bar lici na Mustanga! He he he!  :pilot

dusko

Ipak si uspeo nego sta bi sa efektom oguljene boje? :(

Sijamski_Mrmot

Odustao od chipinga te vrste, radicu oguljenu boju naknadno cetkicom :)

Ćomi

E pa sad...Nema odustajanja ako je trening u pitanju  ;)
No signature.

Sijamski_Mrmot

Quote from: Comi on 23-02-2012, 19:21:11
E pa sad...Nema odustajanja ako je trening u pitanju  ;)

Pa valjda mogu da treniram chipping posle farbanja umesto chipinga tokom farbanja, i to je tehnika koju nisam do sad radio na avionima?  :rtfm

:cheers  :lol

Ćomi

Hm...Pa ajd' ;) Salim se,naravno ali...
Ako je zaista cist trening,probaj sve sto te zanima...Pa i da ne valja,sledece ce biti bolje...
Kako ja iskusno zvucim... :zvizduc

Pozz,
Comi
No signature.

husky

Ma probace on, i srebrnim markerom i dry brush i sve ostale tehnike, samo da ga ponovo na'vatam!
Inace bras  koji je koriscen je japanski Olimpus duble action sa diznom od 3mm

Sijamski_Mrmot

Comi, samo tako i treba da zvučiš :)

Elem, celo pre podne drndanja sa dekalima, HB dekali se skidaju sa podloge vec posle 6-8sekundi u vodi, svako zadrzavanje preko 10-12 sekundi ce rezultirati "plivajućim" dekalom (što sam naravno saznao na bolan način  >:( ) Prilično su tanki ali mi se desilo (i to na baš vidljivim mestima) da njihov lepak "odreaguje" sa Humbrol decalfixom tako što se stvori neko "mleko". Brisao sam i skupljao papirom ali ne vredi na kraju je ponovo "izasto na videlo" i tako će i ostati...

Preostalo mi je jos da popravim nekako dekale na stabilizatorima, dodam sitne delove, tockove etc i da stavim dekale na propeler kao i dekal "Hun Hunter" na levu stranu nosa, to cu na kraju kad sve završim i pre nego što krenem weathering.

Trenutno stanje: dekali i tanak sloj Prontoa preko istih...