MiG-21SMT Eduard 1/48

Previous topic - Next topic

PELE

Pozdrav,

Konačno reših da započnem maketu koju sam dugo imao u planu. Tačno se sećam u Mošonu pre 2 godine kako su ljudi jurili za kutijama Eduardovog MF-a, grabeći što više... imao sam želju da i ja nabavim jednog ali odlučio sam da budem strpljiv, jer sam znao da će ta fenomenalna maketa stići i u moje ruke, kad tad!

E pa stigla je, doduše pre par meseci... ali SMT verzija! Po meni još bolje, jer je avion sasvim neobičan i lep na svoj način sa tom grbinom i kamuflažom! Danas sam rešio da je započnem i da je završim do kraja jeseni, nadam se da ću uspeti!

Weekend edition... nije ona lepa kutija sa ecerajem, maskama i raznim čudesima, ali s obzirom da sam lik koji je sa Condor-a, KP-a, Mastercraft-a, SMER-a i ostalih praistorijskih maketa presao na Eduard... ovo je za mene nešto sasvim novo!

Kutija izgleda super, sviđa mi se!



Dekali... dati su samo za jednu verziju, maskirnu, MT, mašina koja je bila stacionirana u Dolgoju - Ledovu, SSSR-u :



Malo sam istraživao i pronašao sam da razlike između SMT i MT verzije skoro i da ne postoje, gledajući spolja. Elektronika se malo razlikuje i par instrumenata u kokpitu, nekih većih razlika nema. Mada kada budem došao do kokpita i sklapanja, onda ću se pozabaviti referencama...

Delovi slikani onako đuture :



Da pređem malo na detalje...

Prvo sam zagledao grbu, koja deluje jako ogromno na ramu, a kada se postavi na maketu deluje još veće! Po meni su detalji fenomenalno odrađeni, možda ću jednom skrajberom preći preko panela, jer mi nekako deluju kao da su previše plitki... no to sam samo ja, neko drugi ne bi čačkao ništa. Nitne takođe, bar iglicom jednom svaku pojedinačno, možda malo dosadno ali će vredeti! Krila su takođe fenomenalna, nemam komentar niti bilo kakvu kritiku što se ove makete tiče!

Što se rivetiranja tiče, ne znam... možda je najbolje da ostavim takva kakva je, ima sasvim dovoljno detalja... Panele i elektroniku ću možda otvarati, a i ako budem, postaviću slike završene... ( ako otvaram nešto, to će biti grba samo )



Kočnice, kokpit, naoružanje, tankovi, trup... sve deluje super, biće malo frke kod sklapanja trupa i donjeg dela krila, napred, ali ništa što malo šmirgle ne može da sredi ako pre toga tečni lepak ne reši stvar! 



Sve glavne delove sam uklopio na suvo, pre toga ih lagano skinuo sa rama a ne onako krvnički kako to umem da radim ( valjda zato što je Eduard  ;D ), išmirglao lagano i sve to uklopio, stavio malo trake i sve mi deluje super! Prosto mi je žao da skidam delove sa rama, deluju savršeno onako u celofanu, samo da ih covek gleda ( znam, lud sam, šta ću... )

Trup, krila, grba, mislim da je dovoljno za dryfit... verovatno će mi usput pasti još neka ideja šta bih eventualno mogao da doradim, napravim ili tako nešto slično, ali pokušaću da i ovaj put, kao i na MiG-u 17 ostane sve donekle jednostavno i da ne komplikujem previše, iako imam dosta ideja. Mada videću, nemam pojma koja daska po glavi još može da me opali dok ne krenem sa farbanjem...

Problematično mesto koje sam napomenuo, mada nije strašno, ipak krilo i trup drži samo parče trake...



I ostatak kako se uklopio...



Svaki put obećam da ću bombardovati sopstveni topic sa mnogo fotografija... e pa ovaj put stvarno hoću, planiram da ovaj rad bude malo ozbiljniji nego predhodni i potrudiću se da vam maketu predstavim što je bolje moguće!

Toliko od mene za sada!

:cheers





Suhoj

Idemo, velike igre napokon  :cheers
Jesi odlucio ciji ces raditi?

PELE

Jesam, maskirni što Eduard daje u kutiji, imam neke fotke pravog, to mi je bitno. Brojeve za srebrni nemam... mada mislim da je maskirni mnogo bolji izbor.  :cheers

airsuba

Što se mene lično tiče mislim da bi zbog te 'grbine' i nestandardnog izgleda efektnije delovao ako ga nebi otvarao - verovatno ćeš kasnije uraditi još neki Eduard u drugoj verzije, pa njih seckaj.

SMTovi su uglavnom fabrički bili srebrni, pa tek kasnije po jedinicama naknadno 'kamuflirani' i zato su onako šareni, svaki ima neku svoju šemu...

Srećan rad  :super

Goran A.

Ne bi trebalo da diras panel linije, sasvim su dobre. Pravis sebi dodatni posao bez potrebe.

PELE

Za panele ću još da vidim, prvo prajmer, farba, pa posle toga lak... kada budem radio wash, znaću na čemu sam.  ;)

PELE

Kokpit je dosta siromašan iako je Eduard u pitanju. Instrument ploče sa strane nisu date, tako da sam to napravio od stirena, kao i sve ostale instrumente u kokpitu. Zelena je mešavina određenih boja, bio sam jako blizu da pogodim Eduardovu sa dekala ali sam odustao, delovalo bi previše prazno da sam njih zalepio...

Instrument tablu sam uradio tako što sam satiće sekao posebno sa dekala i lepio, misim da bolje izgleda ovako nego da sam farbao...

Sve u svemu, nisam zadovoljan urađenim, videćemo ostatak... ima još dosta posla u kokpitu iako deluje da je većina završena...




Pozz!

Miroslav Š.

Pele, ovo odlično napreduje. Ja upravo radim njihovog BIS-a, kabina mi je na redu (nisam krenuo od nje). Da li možeš da napišeš recepturu za ovu zelenu koju si dobio?
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Paja

Po meni ti je kokpit vrhunski i da ga vise ne pipnes... ;) Mada ne znam sta bi vise i dirao! :hahaha

PELE

Došao je i na red da se trup spoji... dakle, prvo sam morao da sredim motor. Ima mnogo mesta za detaljisanje i jako se dobro uklapa, delovi su pametno izliveni tako da je rad na ovoj maketi čista uživancija!



Nosni konus: ( biće dodato malo chipping-a, prljanja, srebrni vrh, kao i par stensila )



I trup pred sklapanje i nakon sklapanja. Malo sam dotegao gumicama i za svaki slučaj ostavio preko noći da se sve to lepo stegne. Sve je leglo fenomenalno, spojevi za 10ku!  :super


Sandman

Fino napreduje, posebno mi lepo izgledaju metalni delovi (usisnik i izduvni deo) - koje si metalik boje koristio?

Janjic

凸(¬‿¬)凸

airsuba

Dobro je to sa sjajnom crnom kao osnovom, utiče 'prajmer' dosta na ukupan efekat boje preko!

matilda

da, super je uspeo metal.
to je fora sa alkladima, prem da mislim da bi radilo i sa drugim vrstama "metalajzera"
za alklad, da bi se dobio dobar rezultat MORAS  da koristis lak crnu kao podlogu, i onda su rezultati 5xsuper i jedno 3x bruka...
odlicno ti ovaj ide , bas je dobar.

stevan

boom.boom

pele shta si meshao za zelenu-kokpit, jako mi lepo deluje. koja je najtachnija meshavina a da nije MM2135, nemogu da je navatam. uskoro i mene cheka mig-21 ali mf ili bis, a nov sam u dzetovima.
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"