MiG 15, 1/72, Airfix

Previous topic - Next topic

focuss06

Postovanje kolege maketari,

Ovo je moj treci model, koji sam radio skoro 2 meseca i zavrsio ga pre nekoliko dana.

Opet, nije ispao kako treba, ali sam uspeo da izgubim samo jedan deo (nosac rakete) dok sam pokusao da ga naguram na predvidjeno mesto.  >:D

Ovo je prvi model na kome sam radio dekale i jako me nervira sto neke od njihg nisam mogao precizno da postavim (primeticete da nisam lepo namestio "munju" na repu sa jedne strane). Koristio sam onaj Pronto koji su mnogi preporucili ovde na forumu i lepo se pokazao kao zastitno sredstvo ne samo za dekale nego i za farbu. Na kraju sam ceo model preprskao istim, da se ne bi ogulio.

Takodje, prvi put sam imao priliku da ofarbam pilota, odnosno majusnu figuricu koju treba odraditi sa vise od 2 boje. Ne vidi se na slikama, jer sam zalepio poklopac kokpita pre nego sto sam ga slikao (drugi put cu se potruditi da prvo uslikam kokpit pa onda zalepim poklopac), ali sam jako ponosan kako je ispao  8)

Kokpit sam zeznuo tako sto sam kontrolnu tablu zalepio skroz do kraja umesto blize pilotu kako treba. Znam, znam, "gledaj semu... planiraj... pazi sta radis... ne zuri..." Sta cu, ljudi, kad sam rodjen naopako.  :pilot I umesto drvofixa za maskiranje poklopca za kokpit, pozajmio sam tecni lateks od zene. Problem je nastao kad sam skidajuci njega, skinuo i deo farbe, pa je na kraju ispalo jako ruzno. I priznajem, bio sam previse umoran da bih ga popravljao. Hteo sam da zavrsim model po svaku cenu. :)

LM, da ne duzim, evo slika:


Hornet

#1
Čini mi se da si ispravljao nos srebrnom posle farbanja pa se vidi razlika. I nisi zagitovao spoj iza izduvnika, ali meni je ovo skroz okey.  :cheers

focuss06

Zapravo obrnuto. Pogresio sam u tome sto sam prvo zalepio nos pa na kraju pokusao da ga ofarbam. A pri tom nisam lepo maskirao ostatak aviona, pa imam crvene "flekice" od airbrusha na samom trupu aviona.  :headbang

Sandman

Deluje pristojno za treći rad.

Ono na čemu bi na sledećoj maketi valjalo da poradiš je (bolje) gitovanje spojeva - celom dužinom trupa je ovaj spoj baš vidljiv.

Maskiranje poklopca kabine drvofixom ne bih baš preporučio jer se tim lepkom kabina lepi zapravo na maketu.

Maskiranje ili radi trakom za maskiranje, ili tečnim sredstvom tzv. Maskolom.

U svakom slučaju, i sam si uvideo neke greške pa ćeš već na sledećoj maketi imati iskustvo više  ;)

Šta sledeće planiraš da radiš?

focuss06

Hvala na pohvali. Zaboravio sam da spomenem gitovanje. Prvo sam pokusao da ga uradim lepkom (veoma, veoma losa zamisao koje se stidim :zvizduc), pa sam posle kupio Vallejov git i pokusao da doradim, sto mi ponovo nije poslo za rukom kako treba. Ali skontao sam princip i poradicu na tome ubuduce.

Nisam imao Maskol, pa sam, kao sto rekoh, pokusao tecnim lateksom. Jako lako se nanosi, brzo se susi, providan je nakon prvih par nanosenja i ekstra lako se skida. Problem je sto je tecan, pa ne moze bas da se oblikuje. Probao sam na prethodnom modelu maskirnom trakom, ali sam sad hteo da probam nesto drugo da uporedim iskustvo.

Sledece mi je u planu [Maudslay's 1827 Paddle Steamer Engine|http://www.airfix.com/airfix-products/new-models-for-2012/engines/a08870-maudslays-1827-paddle-steamer-engine-a08870/]. Mislio sam da pokusam da napravim recenziju paketa i da postavljam deo po deo proces sklapanja. :)

maestro

Мени се допада.
Лично мислим да је Хоби Бос миГ-15 бољи од Ерфикса.
Нешто ми боде очи: зар не треба да има лук од ветробрана до задњег дела стакла кабине? Као овде:
http://www.hyperscale.com/features/2000/images/images_5/mig15biscl_5.jpg

Janjic

Dobro je ispao  :bravo. Ima grešaka, ali to je sastavni dio ovog hobija  :)
凸(¬‿¬)凸