F-5E Tiger II IRIAF Hobby boss 1/72

Previous topic - Next topic

Goran A.

Cesto letenje znaci da avion cesto bude napolju izlozen vremenskim uticajima. Iran je poznat po najvecim povrsinskim temperaturama, izmereno i do 70.7 C. Treba razlikovati od temperature vazduha koja u proseku i nije nesto strasna ali u pojedinim delovima veoma visoka.

Sto se tice zaprljanosti, posebna je prica.

U ovim uslovima, manje kvalitetna boja oksidira veoma brzo. U par godina.

Treba li jos nesto?

   

flanker

Ako je avion iz 1980te onda teško da su imali tako ekstremne uslove jer je rat počeo 22.9.1980, dakle teško da je bilo 70+ C.
Drugo, avioni su nabavljani od 1974. (i to prvo F varijanta) do 1976, pa je u najgorem slučaju 1980te bio u upotrebi 6 godina.
Takođe, poznato je da je IIAF, kasnije IRIAF bio elitni deo iranskih oružanih snaga i da su primenjivali stroga US/NATO pravila održavanja tehnike. Zato, kao što smo svi svedoci, ti avioni i dalje lete pa mi tako brzo izbleđivanje boje ne ide. Da ne pominjem podatak da su nakon revolucije avioni uglavnom bili prizemljeni zbog turbulentnih političkih kretanja i progona pilota i stručnog kadra iz održavanja.
Sve u svemu Hu 117 ne ide, posebno ne ako je dodatno izbeljena. Možda te 2006te. Lep rad generalno.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.


Goran A.

#18
Ne kapiram sta hoces da kazes: Da boja ne moze da izbledi za kratko vreme ili da je kratko bio u upotrebi?

-Uopsteno govoreci, na internetu ima mnogo primera gde je jedan avion slikan u razmaku od dve godine na istom aerodromu. Promene na boji su evidentne. Pogotovo u subtropskom i tropskom pojasu.

-Ja ne opravdavam Hu117 vec bledu boju citavog aviona/makete. Mogla je biti malo tamnija ali je tako uradjena i sta sad.

-Bice da je period moguce upotrebe prilicno duzi. Rat je trajao 8 godina, F-5E je upotrebljavan sve vreme rata, do 1988. Da li je konkretan primerak opstao do kraja rata, neznam, mnogo aviona je oboreno i kanibalizovano.

-Treba razlikovati povrsinsku temperaturu od temperature vazduha. Tih 70C koje sam pomenuo je maksimum a preko leta 60C bez problema. Uticaj ima i pesak i prasina.






dragan_mig31

Problem je u tome sto ljudi su postasli tako uobrazeni da ne prihvataju nikakve kritike sto se tice njihovih radova.Nek se ljuti ko i koliko hoce ali kad neko zgresi treba da to prihvati a ne da se odma ljuti i da se opravdava ovo je tako ili onako bilo.Ja recimo na onaj mig-23mf kojeg sam radio sam omasio pesak.I to je to.Sledeci put bice bolje i to je to.Najbitno je da se nemsiju svidja maketa kako je uradio na kraj.I da je pogresio i da mu se maketa ne svidja sve je to skola i iskustvo.Grese i one koje su napravili 20 makete i one koje su napravili 200 makete.Tako da nema prostora za ljutnje i nervoze.Primetio sam da u zadnje godine svi hoce da ih hvale bez obzira dali su zeznuli stvar ili ne.Ako se svi tako hvalimo onda nece biti napretka i nece biti progres :)

KuKLiNsKi

#20
flanker
ma jok kakva bijela preko nema šanse
jedino prljava žuta i onda bi izgledo ovako istrošeno...
sa bijelom bi izgledo ko moj suhoj što nikako nije pravi weathering za iran
ja to uvjek radim... ofarbam original boje i onda preko ide razrjeđena boja da sve skupa poveže, al treba potrefit prave boje što ne uspije uvjek  ;D

nono

odličan je. Kčerka (6g) radi takodje Tiger-a, tj. uci se na njemu i to

koji je teška krama ali za prvu joj maketu odličan.

Goran A.

@ Sto se mene tice Nemsy ima korektan pristup, pokusao je da nesto napravi a ne da omlati, pa mi rezultat nije toliko vazan, nekad uspe nekad ne.
Meni se maketa dopada a boje je tesko proceniti na slikama na kojima se bela boja vidi svakako samo ne kao bela.

@Kuklinski
Slazem se. U principu za 1/72, malo posvetliti boje pa onda filter lak sa par kapi sand ili svetlosive, smanji se kontrast. Bela ne daje rezultat vec neku vrstu dubine.


dragan_mig31

Rezultat je i te kako vazan na kraju jer ako nije vazan onda u cemu poenta sve ovo sto pokusavamo da radimo :)

Goran A.

Nisi me ukapirao, rezultat je naravno vazan. Kada vidim da se neko potrudi, pa se desi da ima nekih omaski, meni to ne smeta ili kako sam se izrazio nije mi vazno. Trud mi je tada bitniji.

Ne zagledam ofrlje uradjenu maketu pogotovo kada maketar ima stav tipa "zabole me". To i ne komentarisem, nema smisla.

dragan_mig31

A izvini nisam te razumeo :) tu si u pravu ali opet mora da budu kritike cisto zbog usavrsavanja :)

Nemsy_29

Flanekr avion je ofarban prvo i onda je dodatno 2 puta predjen sa razredjenom bojom peska u odnosu 30-70% u korist razredjivaca,  i mani me sta u sastavnici pise, odavno ne uzimam preporuke proizvodjaca za referencu jer je jako cesto pogresna.

I niko ovde nije uobrazen, ja sam postavio sebi cilj i plan (uvek gledam prvo fotografije pa druge radove i koristim sta mi najvise odgovara) i ostvario skoro kako sam zamislio kad sam pocinjao maketu. Ponovicu poslednji put da UZIVO totalno drugacije izgleda, na zalost takmicenja ne obilazim jer nemam vremena pa ova maketa nece moci da se skoro vidi uzivo. Prvi i osnovni zadatak kad sam radio ovu maketu bilo je da izvezbam filter i izbledelost boja(ne pojedinacno, to neki drugi put nego sve iz cuga) sto sam i uradio.

Tolko od mene, sustina ove makete je naravno da izgleda verodostojno i taman da posluzi kao podloga za neke efekte. Moja licna procena 85% uspesnosti. Vidimo se sa nekom novom maketom (PS Dragane ne kopiram te al 2 sledece su MiG-21Bis ex Irak i MiG-23MF irak zacrtane jos odavno  ::)) :caooo

dragan_mig31

Nisto sad moraces da mi platis po 100 evra od maketi jer sam ja prvi to uradio :D Zezam se naravno.Nisam mislio na tebe da si uobrazen nego sam mislio opsto svi(i ja spadam tu).Ajde sledeci put kad budem dolazio mroacu da te posetim i da vidim maketu uzivo :D

KuKLiNsKi

pa slikaj ga vani onda i sredi slike u Gimpu dok ne izgledaju kako trebaju...  ako treba pomoč oko toga samo reci

boom.boom

meni generalno boje ok. jest da malo vuku na jače pigmente u varijanti da je avion vederovao al ništa strašno. kad poredim sa izbledelim f-5icama sa ago-ve (sjajne!) fotke na stajanci vidi se da pesak i zelena imaju jači intezitet boje nego realni primerci al wtf!
e sad sa čime se nikako ne slažem je posvetljivanje boje. svaka fabrička/ne domać boja se dobija mešanjem gomile nijansi, i mislim da bilo koje dodavanje boje, pa makar to bile i senke, menja i tip i intezitet boje. najbolja mi je opcija regulisati intezitet kamuflaže filter slojem, al opet nikako belim. on će posvetleti kamuflažu ali boje i dalje zadržavaju intezite. mislim da se ovde upravo to dogodilo.
bolja opcija je umesto belog filtera koristiti najsvetliju boju sa kamuflaže, ali ne istu već srodnu samo malo svetlijv i mrtviju.
a u ovom aktuelnom slučaju takođe se vidi da su fotke dosta žuće no što je to stvarna situacija. mislim da uživo kamuflaža izgleda dosta autentičnije.
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"