MiG 19, Bilek 1/72

Previous topic - Next topic

Janjic

Dobro veče.

Kao i obično, ja za svaku maketu koju uzmem da radim imam ogroman entuzijazam! Ova me "zgazila" odmah na početku. Kao što vidite u pitanju je Bilekova maketa sovjetskog aviona MiG 19. Prvi put radim Bilek maketu i vidim da će mi zadati mnogo muke! Za maketu kažu da konturno nije najtačnija, ali mene to neće mnogo brinuti. Ja ću, od ove makete, pokušati da napravim MiG 19P. Neću da prepričavam tekst sa Vikipedije nego ću dio citirati, a ostatak možete pročitati iz datog linka.

     citat:

MiG-19P

MiG-19S/SF je bio lovac za blisku zračnu borbu. Međutim, na osnovi MiG-a 19 razvijen je i presretač MiG-19P. Najveća razlika u odnosu na MiG-19S bila je ugradnja radara u nos aviona. Tvornička oznaka tog projekta bila je SM-7, a prvi od tri prototipa prvi je put poletio 28. kolovoza 1954. U odnosu na SM-9, SM-7 je dobio veći nos, u koji je smješten radar RP-1 Izumrud. Zbog toga je uklonjen top kalibra 23 mm. Zbog ugradnje radarskog prikaznika i kontrola povećan je i kokpit. U serijsku proizvodnju MiG-19P ušao je 1955. godine, a NATO ga je označio kao Farmer-B. Osim izmjena u nosu i kokpitu, MiG-19P je bio identičan MiG-u 19S. Kako je bio nešto teži, imao je i tek neznatno slabije letne odlike. Zbog toga su se piloti, koji nisu bili zadovoljni ni MiG-om 19S, još više bunili protiv MiG-a 19P. Ne toliko zbog nedostataka, koji su bili jednaki kao i na MiG-u 19S, već zbog ograničene vidljivosti prema naprijed zbog radarskog prikaznika, ali i kronične nepouzdanosti samog radara.
U početku su MiG-ove 19P opremali topovima NR-23, ali su ubrzo prešli na NR-30. Mogućnosti u zračnoj borbi znatno su se povećale (barem teoretski) kad je dio MiG-ova 19P modificiran za nošenje vođenih projektila zrak-zrak K13/AA-2 Atoll. S vremenom su dobili i znatno pouzdaniji radar RP-5 Izumrud, koji je donio i veći domet motrenja. Veći broj MiG-ova 19P naknadno je dobio i sustav za navođenje na ciljeve sa zemlje, Gorizont-1, te su označeni kao MiG-19PG.


     link:

http://hr.wikipedia.org/wiki/MiG-19

Radiću avion sa ove fotografije

http://crimso.msk.ru/Images6/AV/AV95-5/6-3.jpg

a razlog zašto baš ovaj je, da se na fotografiji vidi  da je avion imao i topove u krilima i nosače za rakete. Igrom slučaja radio sam MiG 21 i iz tog kompleta ostale su mi dvije K-13 rakete, koje ću iskoristiti na ovom avionu.

Prije nego što pogledate slike kokpita molim vas da ako imate neke informacije, koje bi mi mogle pomoći oko ovog aviona podijelite u ovoj temi. Hvala.

Radi se o ovoj maketi



Plastika je izuzetno tvrda i nije laka za obradu.



K-13 rakete koje ću koristiti za ovu maketu



Malo radova u kabini, ništa posebno



Za bojenje kabine koristio sam mješavinu Revelovih boja 50+61. Tačan omjer mixa boja nemam i radio sam odokativno! Meni nije loša! Naravno, moglo je i bolje ali ovo zadovoljava moje standarde u maketarstvu.



Pojasevi su malo predimenzionirani, ali mogu proći



Sklapanje kabine me namučilo, ko zna šta me čeka na ostatku makete!



Polutke su stašne, nema ni obilježenog mjesta za postavljanje kabine!



Eto tolik za sada.

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

dragan_mig31

Svaka cast kolega.Ja vise nemam volje da radim ovakve krsheve.Inace boja kokpita je tamno sivo plava a ne tirkizna.


aircobra

Sva sreca pa ce trumpeter da izbaci uskoro ovu maketu,a mozda je vec i izbacio.Ja to cekam...!

Janjic

Hvala Dragane. Evo jedno glupo zapažanje sa moje strane. Ovu fotografiju sam vidjeo i vjeruj da sam pomislio da je vjerovatno nemar vlasnika doveo do izbjeljivanja boje u kabini! Jbg, sad je kasno za popravak, al idemo dalje  ;)

@-aircobra neka malo i krševa, da se zabavimo  :)
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Dobro veče svima!

Evo mene opet da vam malo dosađujem! Nešto sam radio pa da vam pokažem!

Ovo je najgori spoj među polutkama koji sam ja sastavljao! Razlika između desne i lijeve polutke je bila oko 1,5mm. Na desnu stranu sam uglavio komade od grana da bih je izvukao još malo i da bi mi lakše bilo popuniti spoj.



Da li da polutke popunim super ljepilom i sodom ili da radim gitom?

Što se tiče kabine morao sam da je stružem i režem sa obje strane, da bi jedva uglavio i da bi mi ostao što manji razmak među polutkama.




Zahvaljujući Gunze Sangyo - Mr Cement S ljepilu (koje svima preporučujem jer radi odlično) mnogo lakše sam spojio sve ovo u jednu cjelinu.

Na izduvima sam morao da dodam malo plastike, da bi lakše uklopio i da bi bilo manje gitanja i šmirglanja.




Ovo je pokušaj da se napravi radar. On još nije gotov, moram još da malterišem i brusim.



Prednji trap prije i poslije + Patafix i olovo



I evo šta se dobije kad se ovo sve sastavi



Malo plastike da pokušam uraditi nešto s ovim užasom



Eto toliko za ovaj put. Malo sam vas ugušio sa slikama, pa nemojte zamjeriti.

Svi prijedlozi, savjeti, lična iskustva sa ovom maketom će mi biti od velike pomoći!

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

aircobra

Ja se samo pitam kako ih nije sramota da drze visoku cenu za tu maketu...?mislim da je minimum 11 ili 12 eura

Goran A.

Mnogo smirgle pa gituj. Moze super lepak i puder, ako dovoljno ismirglas moze i obican git. Nemas izbora ali ce ipak biti dobro na kraju.

matilda

za popunjavanje tako velikog "razora" na tim polutkama, vise bi ti preporucio super lepak ili nesto dvokomponentno tipa miliput i sl.
ako budes radio maketarskim gitom , postoji velika verovatnoca da se posle nekog vremena (od prilike par nedelja) spoj  ponovo pojavi, posto taj nas git hoce da "povuce" posle nekog vremena kad se skroz osusi i skoca.
kao da se vremenom skupi malo i onda se vidi ta linija koju si gitovao i doveo do savrseno ravnog dok je git jos relativno svez.
mislim da bi ovde bas trebalo da ides sa super lepkom.

stevan

Janjic

Kolege hvala vam na savjetima, biće kako ste napisali  :cheers
Nemojte mi zamjeriti što tek pišem odgovor, razne obaveze su oko mene  ;)

Hvala i pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Evo mene opet, našlo se vremena za maketu   ;).

Mislim da je ova maketa odlična za praksu, tj praktični rad šmirglanja i struganja plastike  :hahaha
Jedva sam ovo doveo u stanje, za koje mogu reći da je meni prihvatljivo!
Evo i par slika:



pa malo rada sa AB-pm da se ukaže svaki Grand Canyon :lol na ovoj maketi



pa opet malo kitanjostrugnih igrarija nakon kojih je manje više sve ok



popravio sam i par panela koje sam izgubio prilikom turpijanja makete, te spojio krila i na njima doradio par panela



Uklapanje vertikalca je išlo k'o podmazano   :lol.




Biće tu još mnogo šmirglanja, jedva čekam   :super :hahaha

I konačno počinje da liči na avion   :super. E još se nadam da će bar da podsjeća na MiG 19  ;)



Eto toliko.

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Pedja

Moj primerak iste makete, "liči" na kraju na 19-cu, sa toliko rada koji si uložio biće sigurno odličan. A da je maketa krš,to stoji...


Janjic

Hvala kolega  :caooo
Pošto znaš kakvo ke ovo đubre od makete, vjeruj da bih bio zadovoljan da ispadne kao tvoj!
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Mene je malo sramota, znam da vas smaram i da ovo postaje monotono, ali ova maketa fakat traži pažnje na svakom milimetru! Ja nikako da se "odmakenm" od nosa aviona, fakat je kriza! Nisam cjepidlaka, ali neke stvari i meni bodu oči, pa nikako da pređem preko toga! Evo par slika...

Pokušao sam da malo ispravim oblik i da dođem do meni prihvatljivog izgleda, pa sam krenuo da lijepim komade plastike



pa malo boje i git mase i naravno puno šmirglanja



Kad sam to završio prešao sam na bočne strane




I nakon dva sata struganja



slomio sam i ručicu na sjedištu



I nakon svega Model Master Chrome Silver da mi pokaže greške (a ima ih i više nego što mi treba)



Znam da sam naporan, pa se izvinjavam.

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

dragan_mig31

Koja je ova patnja covece :D Svaka cast samo napred.

husky

Nesto slicno i ja radim na mom Hobbycraftovom MiG 17...razumem tvoju patnju!  :deadhorse