ACE 1/72 BRDM-1

Previous topic - Next topic

Sandman

Pošto je ove godine 45. godišnjica "Praškog proleća" koje je za posledicu imalo vojnu invaziju 4 države Varšavskog pakta na tadašnju Čehoslovačku u noći između 20-21. avgusta 1968. rešio sam da kao mali omaž tom događaju uradim maketu vozila koje je učestvovalo u toj akciji.

U pitanju je sovjetsko oklopno vozilo BRDM-1, a maketa je ukrajinskog proizvođača ACE.

Nisam slikao početne radove, tako da kačim samo sliku trenutnih radova.
Sama maketa ima dosta "flasha" tako da radim lagano i bez žurbe, inače ću garant izgubiti volju za radom jer je ovo jedna od onih "balvan" maketa  ;D

Zadnji bočni delovi ne naležu kako treba pa sam stavljao stirenske potpore, a pašće tu i dosta stirena, sprua i gita da se uobliči linija vozila.

Očekujem da će pripremni radovi oko uklapanja delova karoserije odigrati ključnu ulogu, dok detalji ne bi trebali da budu preveliki problem, pogotovo što za ovu maketu imam ecovani set bugarske firme OKB Grigorov.


Sandman

Nakon finalnog lepljenja bokova karoserije za šasiju prednje i zadnje spojeve sam dodatno učvrstio komadima rastanjenog sprua. Plavim flomasterom sam zatim obeležio mesta gde gornji deo karoserije ne naleže kako treba ili postoje veći zazori između njega i bokova.



Na donjem delu šasije je palo dosta gitovanja i šmirglanja da se izravnaju spojevi bokova karoserije i šasije.



Isto važi i za prednji spoj šasije i bokova...



Zatim sam na ivice bokova naneo rastanjeni spru, kao podlogu za gornji deo karoserije.



Nakon dobrog sušenja (obilato sam naneo lepak kako bi se sva ta dodatna plastika "zavarila" za bokove) izgitovao sam ivice bokova gde je nalepljen spru.





Dodatni spru je takođe zalepljen na zadnjoj ivici karoserije jer je tu bila povelika šupljina u odnosu na gornji deo karoserije...





I... konačno je legao i gornji deo karoserije - za početak samo prednja polovina kako bi sve lepo leglo i osušilo se kako treba. Moram priznati da i ovako vozilo izgleda simpatično - kao neki kabriolet/pik-ap  ;D

Primetićete da sam na zadnje bočne ivice te prednje polovine gornje karoserije zalepio komadiće tankog stirena - popunjavanje dodatnih zazora koji se javljaju na ovoj maketi...  :-X





Karoserija je konačno kompletirana, barem što se lepljenja tiče... sada sleduje dodatno gitošmirglanje po spojevima gornjeg i bočnih delova karoserije...





Sandman

Hvala Rile, odlične su fotke, vredne za imati u arhivi!

Na jednoj od ovih se vidi da pored bele štrafte na boku stoji i broj 7, dok u sastavnici se ni ne pominje postojanje bilo kakvih oznaka sem belih invazionih štrafti.

Sandman

Kao što napisah u početnom postu, ovaj balvan od makete me je poprilično smorio odavno, pa sam dugo vremena pauzirao sa radovima povremeno se vraćajući da čačnem koji deo..da bi u poslednjih mesec-dva malo aktivnije poradio na lepljenju preostalih sitnih delova (uglavnom ecovanih).

Danas konačno završih sa lepljenjem svih delova, i maketa je spremna za prajmer, pa evo par svežih slika...





Malo detalja...







[/img]




Goran A.

Znacice mu taj limeni sitnez, pa jos da je verzija sa maljutkama... Bice dobar!

Pedja

уђем тако у тему ,изненадим се колико је човек брзо урадио, а знам човека и колико "брзо" ради, и онда бацим поглед на датуме и видим да у годину дана један пост...
Како год одличан рад ,као и увек...котурача и сајла,одличан детаљ :super

guster

Ace ko Ace, ne moze to da radi neko ko bar malo nije mazohista , dosta referentnih fotki, gitovanja i samogradnje pa ce ispasti odlicno.
Eceraj vec deluje dobro.
Radio sam njihove autice u 1/72, uvek je bilo muke, ali je zadovoljstvo na kraju jos vece.
Naravno, pod uslovom da ne izgubis volju nakon tri meseca i zbrzas.

Sandman

BRDM je danas pocrneo... Black Mr. Surfacer 1500 kao prajmer...




Goran A.

Tek se sad vidi koliko je eceraj popunio praznine i dao na ostrini.

Sandman

Tek sada se vide prave konture i oblik vozila, i svih pratećih detalja - nesrećna bela plastika ubija pri gledanju i uživo a i za fotkanje, dok je crni prajmer takođe bio nezahvalan za pregled svih detalja...

Zelenu koju sam koristio je Gunze H303, a za sredine polja sam je posvetlio sa par kapi bele...

Ostaje da se naprskaju bele invazione linije napred, nazad i na bokovima...






Warhawk

Quote from: Sandman on 21-01-2017, 18:57:58


Wow, koliko detalja ima samo na osovini.
U pravu si, bela plastika stvarno sve to skriva i najnepraktičnija je zato za rad i kontrolu spojeva.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

@warhawk ne samo bela, već i žuta, crna, crvena plastika... u suštini jedino su siva, kremkasta i maslinasta zgodne za rad, sve ostale su problematične  ::)

Goran A.

Kakva razlika u odnosu belu varijantu, jos i da tockovi budu ovakvi!!!! Ocekivao sam da ce eceraj uciniti svoje ali ovoliko nisam. Vise nego odlican!

medico

odlicno izgleda , lepo si ga izdeljao obzirom da je u kutiji izgleda običnog krompira !
Sviđa  mi se sto si napravio malo veci kontrast u farbanju jer kad dođu bele pruge nepravice tzv. 'sudar' nijansi pa se manji kontrast u farbanju i posvetljavanju ne bi primetio. Probaj da tu belu malo ubiješ kapljicom neke svetlo sive kako bi gore pomenuti sudar malo minimizirao. čisto bela i crna u 1/72 izgleda poprilično nerealno i preterano.