Spitfire Mk V

Previous topic - Next topic

Slobo

Ako koristiš vallejo git, njegov višak možeš ukloniti odmah mokrim štapićem za uši. Naravno, tokom sušenja git se malo skuplja pa iako si neku pukotinu lepo izravnao verovatno će se ona opet poznati kad se git skroz osuši, pa je moraš preći još jednom. Skoro sam radio sa ovim gitom i najbolje je kad ga pustiš ceo jedan dan da se lepo osuši, onda si najsigurniji da ćeš moći lep da ga šmirglaš. Revelov git nije za bacanje, mada ga ne volim jer mi je nekako nezgodan za nanošenje, ne možeš ga nekom lopaticom razmazati a da ne ubrljaš sve okolo na maketi. Kada se dobro osuši lepo se šmirgla, tako ga bar ja pamtim.

Dachapbg

Hvala na info .
Fino se osusila, krila su lepo obojena, nema razlika u nijansama, ali na par mesta kao da je pljucnuo farbu (dakle grumen velicine zrna peska). Tako mi treba kada idiJotski razredjujem. A i video sam da se ne uperi odmah AB u maketu, nego prvo pored pa se onda predje na maketu jer ako je ostalo malo boje na dizni, da boja ne padne na maketu. Naucio sam kako dosta toga ne treba raditi.
Usvinjio sam farbom spoj na trupu. Mozda da ismirglam, pa da prekrijem drugom bojom koja tu svakako ide za kamuflazu ???
Sada cu jos malo gita nalepiti , dakle drugi sloj.
Sporo mi se susi nesto boja. Jel to zbog velike razredjenosti, ili zasto sto je u garazi max 10 stepeni ?

Sutra kacim sliku, jos mali delic da se osusi

Dachapbg

Sada cu drugi sloj boje da radim pa kacim sliku.
Izgleda zrnasto zbog ISO faktora na fotoaparatu, na maketi nije zrnasto :)
Steta sto sam usvinjio deo iznad motora :/

Dachapbg

Zavrsena sara pomocu blue tack-a :)
Legla je i druga boja. Koliko sam juce bio razocaran, toliko sam danas zadovoljan. Mnogo lepse sam nanosio boju, sve je odmah bilo veoma ujednaceno. (mozda je to i zato sto boja lepse legne na drugu boju nego na plastiku).  Cak i onaj FAIL sa gitom se dosta popravio :)
Jos pronalazim neki praktican nacin da mesam boje i da ih stavljam u AB. U tom delu sam najmanje pedantan :/ Malo su nezahvalne one revell kantice.
Molim za savet sto se toga tice :)

evo i par slika , tek ofarbano, cekam da se isusi

1) Pre drugog farbanja, dobar je fokus ispod kokpita, nema pomorandze :)


2) Stavio sam boju u plastiku od pavlake.


3) Evo i blue tack-a


4) Maine Fengda


5) Posle prskanja



Saveti i sugestije uvek dobrodosli :)

Dachapbg

Skinuo sam blue tack.  Kamuflaza je lepo ispala i precizna je , ali kao da se malo zbrljavila boja koja je bila ispod blue tack-a. To me nervira.
Ne znam da li sam pregrub bio kada sam stistao blue tack na boju, ili mora da se lakira pre blue tack-a ? : /   :violin
Sta mislite ?






Dachapbg

#35
Znam da ima lufta izmedju trupa i krila ....
Lepo sam prikrio spajanje trupa  ispred pilota gitom :D

kapetan

Napredak je očevidan. Sledeća maketa će biti još bolja i svaki put ćeš napredovati, samo napred!
Što se tiče mešanja I unošenja boje u AB, ja to radim u na paleti a boju prenosum većom sintetičkom četkom, razređivač pipetom. Prvo preneseš boju pa dodaješ razređivač dok ne postigneš gustinu mleka. Istom tom četkom prenosiš razređenu boju u AB.

Dachapbg

Hvala kapetane :)
Jel imao neko slicnih iskustva s Blue Tack-om ? Kao da je blago zamastioboju koja je bila ispod :/ Mozda lak to sredi ? Mozda treba da se lakira pre lepljenja ?
pomocccccccc :)

Sandman

Dešava se da ispod blutaka ostanu ovakvi tragovi. Probaj samo čistom kuglicom blutaka da ispipkaš lagano preko tih flekica da vidiš da li će da pokupi eventualne ostatke prethosnog blutaka.

Lakiranje bi trebalo inače da reši ovaj problem - sleduje ti sjajni lak pred isticanje linija panela (tzv. wash), pa zatim zaštitno lakiranje preko washa (finalni sloj laka) kao i eventualno blago prljanje pigmentima - sve to će dosta da ublaži ove flekice... obično nestanu skroz... bez brige ;)

Slobo

Imao sam taj slučaj ali se posle lakiranja to izgubilo, koliko se sećam.

zamorano

#40
Meni ovo izgleda potpuno korektno, iz te daljine iz koje si slikao čak bih rekao odlično :)

Različite "nijanse" na bojama i ja često dobijam, mislim da to nije druga boja nego se boja različito presijava ili tako nešto, bude tako i kad ne maskiram. Što kaže Sendmen, kad staviš sloj sjajnog laka to će skoro da nestane. Ali ako su masne fleke ostale od blu-taka, prvo skini blu tak a posle malo i operi maketu (ja uzmem običan sapun i četkicu, radi posao), da se ne bi posle odvajao lak zbog masnoće.

To što si pomenuo da se boja malo osušila, pre će biti da se slegao pigment na dno? Ako se osuši onda se baš stvrdne po površini, moraš da je probušiš da dođeš do tečne boje ispod (ako je uopšte i ima). Ako se samo sleglo, moraš ozbiljnije da promešaš boju - uzmi neku čačkalicu ili tako nešto i mešaj dok ne umešaš sve to sa dna, a onda začepi kanticu i još dodatno promućkaj. To verovatno objašnjava probleme sa farbanjem, ako farbaš bojom bez pigmenta pretpostavljam da ne pokriva ništa i da se sporo suši.

Što se tiče mešanja boje, može direktno u erbrašu - kaneš par kapi razređivača (najbolje prvo njega), pa onda umočiš istu tu čačkalicu u kanticu i onda kaplješ sa nje... Brojiš koliko čega ide, ja obično gledam da bude 1:1 ili malo više razređivača (mada su kapi različitih veličina, boje različitih gustina itd. :)). Na kraju začepiš vrh od erbraša (nabiješ parče toalet papira da mu zapušiš nos) i onda ga malo produvaš da izlaze balončići natrag u posudu, tako se izmeša (samo ne prejako da ne krene da leti boja naokolo). Posle možeš da dodaš još jednog ili drugog ako treba (čak probaš kako ide sa prskanjem) pa ponoviš mešanje. Ja sam lenj, mrzi me da perem posude od boje - a ovako se i najmanje boje baci, posebno korisno za 1/72 gde je jedno punjenje posude često i dovoljno za maketu.

Kako planiraš da farbaš poklopac kabine, pretpostavljam četkicom čim ga nisi sad, o istom trošku?

Dachapbg

Sada cu ga malo pod vodu i blago cetkicom cu ga prebrisati pa javljam.

Svi pigmenti su pali na dno :/ Nekada mi se pojavi kao neka crvenkasta tecnost na vrhu a dole je pigment, a par puta boja je potpuno zapekla, tvrdo k'o kamen, te sam kantice bacio. Ne znam da li moze da se spase ta poja kada je pigment dole, par puta sam u takvim situacijama mesao boju, ali na kraju opet mi se zaglavi u brasu. To se malo pre desilo kada sam hteo da ofarbam dno aviona. Smorio sam se, opet sam morao da cistim AB pola sata i na kraju sam digao ruke AB-a za danas. Kao da nikako ne mogu pigment da "ozivim" sa dna kantice  :/

Zapravo prica sa bojom dna aviona je sledeca - otvaram kanticu, dole talog, gore ima boje ali je bas vodena. ja malo to promesam, ubacim u AB, kad krenem da prskam po maketi kao voda da izlece, nista ne hvata, a prave se zmijice od vode. Prospem pola lulice, dodam direktno iz kante u AB, malo promesam, i tada se zaglavi boja u dizni. Ne krivim AB, ocigledno da je boja bila pregusta, ali ja sam bio ubedjen da nema tog mesanja koje ce da je razredi.

Da mi sada nisi rekao da se poklopac kabine farba, vrv bih ga samo zalepio i ostavio tako :D To uopste nisam video. Pa cetkicom....imam tanku. Verovatno cu polepiti istanjene masking tape trake da dobijem lepu liniju.

:)

Dachapbg

Zbog ovakvih boja meni je danas skocio pritisak



Samo cackalicom ne mogu nikako talog (pigmente) da sjedinim sa tecnoscu iz kantice. Cak i kada ih u malu posudu ubacim sa razredjivacem opet je tu talog. Jel duze da mesam ?  Procitao sam da nikako ne ubacujem razredjivac u kanticu.
Rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr   :headbang :headbang :headbang

Inace sve su mi boje prvi put otvorene 2006-7 ... nisam ih bas odrzavao, bio sam klinac tada, 15 leta sam imao :D

Goran A.

Ak si ih drzao u garazi onda su do sada i smrzle nekoliko puta. U tom slucaju mozes da ih bacis. U drugoj varijanti koristis neodgovarajuci razredjivac. Imam ja poneku revellovu boju koje su stare i vise od 10 godina i jos mogu da posluze. 

Dachapbg

Nisu bile u garazi, nijednom se nisu smrzle.  Koristim revellov razredjivac, sve je u fulu :D
Ako im nema spasa prelazim na MM enamel boje. Citam lepe stvari o njima.
Mada opet zao mi je 12 kantica, ima u svakoj dovoljno i boje, jedino sto se natalozilo na dno.... mora da se nadje neko resenje :think