Jos jedan Messer - Italeri Bf 109F-4 (1/72)

Previous topic - Next topic

Hartmann

    Hej, hvala Srki na savetu, evo sad su bolje slike. Slikao sam sad sa Indoor opcijom. Ma, ja to uvek sam nestrpljiv, pa ne doradjujem slike..
   Nego prvo da odgovorim:
                                             Surfacer razredjujem nitrom, jer ga on jedini dobro razbije i razredim ga da ispadne kao mleko, ta kogzistencija da ispadne. Ipak, posle nekog vremena obrisem cetkicom natopljenu u nitro vrh igle, jer se ipak surfacer tu sakuplja, pustim vazduh da produva to i nastavim sa prskanjem.
                                              Maskirao sam Tamiya trakom (rulez!)

Evo i skorasnjeg rada:



Ofarbani mitraljezi u Gun metal, washovani i malo drybrushovani srebrnom. Tacnost datih mitraljeza necu da komentarisem... :P



Izduvnici su washovani u mat crnu. Postavio ecovane zastitinike, uz malo muke (sto se vidi na ostecenjima  ;)). jer je rupa u pocetku bila mala sa te strane. Sa druge strane je bilo taman.



Spiner i elise postavljeni, usta topa ofarbana u Gun metal, a cev washovana istom. Elise cu kasnije ostariti srebrnom.



Kormilo sam postavio malo nahereno na desno, radi razbijanja monotonije (kad vec daju odvojeno!)



Evo ponovo izduvnika, srecom ecovani delovi su pravljeni za ove pogresne visak izduvnike.

Veceras sam postavio stajni trap i tu se vidi NAJVECA greska kod Italerijevog Messera - siroki stajni trap. Razlika je u 2 mm sa obe strane, ali dovoljna da avion deluje malo smesno. Ublazio sam koliko sam mogao, pa cete uskoro videti.

Nadam se da vam se dopada pricica do sad?  :)

''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Dada

Au... samo cepaj... 8) 8) 8) 8)
jos malo pa gotovo...
Chekamo da mu vidimo nozice :) :) :)

Sandman

super napreduju radovi ;)

hvala za pojashnjenje prskanja sa surfejserom :)

slike su sada prva liga ;)

ajmo dalje - vidim po RHMZ da sprema se kisha - mora da si prionuo majstorski na maketu, a i ponovo ti proradio Zezam  >:D :D :D :D

Boki

Lele, Goksi, ovo "utepuje kol'ko je dobro." Alal ti vera.
Kako si radio one izduvnike? Mnooogo dobro izgledaju.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Kerber

Odlicno izgleda !
Sto se tice stajnog trapa, ako ga nisi zatvorio - "nogama', probaj da to pomeris ka trupu za po 1mm...nije bas do kraja i po propisima, al' je bolje...
Al, cammo mu je toliko dobro ispala, da to sa nogama nece da vuce bas na tu stranu....

Hartmann

#35
Quote from: Boki on 18-08-2007, 03:53:26
Lele, Goksi, ovo "utepuje kol'ko je dobro." Alal ti vera.
Kako si radio one izduvnike? Mnooogo dobro izgledaju.

Pa pisao sam gore, ali nije lose ponoviti i prosiriti:

Ofarbao sam ih prvo u Gunze Sagnyo flat metalic Burnt iron, pa ih washovao sa crnom mat bojom i to tako da od prvog ka zadnjem bude zaprljanije. Kasnije cu dodati crn i braon pastel kao trag od gasova i izgoretine.

Hvala vam na podrsci, drugari, trebalo je ovih meseci imati zivaca da, kao sto neko rece ovde, 'da od dupeta napravim obraz'  :). Sad ce sve ici lakse.

Danas postavljam tockove i lakiram Futureom. Slike uskoro.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

milanco

Ma ajde zavrsavaj ga da ga vidimo gotovog nije ti mnogo ostalo ;)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Hartmann

Evo malo update-a, posto sam ovih dana bio zauzet (doslo drustvo sa mora :)), pa nisam mnogo radio na Messeru:



Zbog nepravilne velicine tockova, zamenio sam Italerijeve sa Airfixovim. Nisu nesto, ali barem su pravilne velicine!
(Levo je Airfix-ov, a desno je Italerijev, razlika je za celi krampon  :D)



Sastavio sam stajni trap od cega je samo noga od Italerija, a poklopac i amortizer od eceraja. Lepo sve leze,...



... ali kad se namesti na maketu, mora da se pronadje drugi ugao, jer dati ugao je pogresan i noge bi bile mnogo unapred po tome  >:(. Zato je bilo malo gimnastike dok nisam postavio oba trapa pravilno. Razlika se moze videti kod korena stajnog trapa.



Ovde se moze videti koliko je veci razmak izmedju stajnih trapova. Po pravilu bi trebalo da pocinju od korena krila.



Evo Messer mi prohodao, a vec ga nag**ili  ;D!



Sinoc sam skinuo zastitu sa poklopca kabine i samu poklopac i malo ispravio farbu oko kabine. Danas sam preprskao Messera slojem Future-a i sutra dolazi ono meni najlepse - dekali  :)!
Postavljam nove slike kad postavim dekale.
PozZ narode!

''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Sandman

super...samo, kolko muke oko ove makete..leleee.... a ja je isto imam... i to i ovaj F-4 i onaj G-6(ili beshe 10?) od Italerija... bice tu bogme posla koliko vidim  :-\

chuo sam vec da su tochkovi loshi, ali nisam znao da su ovoliko veci od prave velichine!  :o

u svakom sluchaju tebi kapa dole za sav ovaj trud! namuchio si se poshteno oko ovog messera ali vredi truda ;) za sad super izgleda... jedva chekam da ga vidim sa dekalima... jel koristish dekale italerijeve ili si nabavio neki aftermarket set?  ::)

pozz

Hartmann

Quote from: Sandman on 24-08-2007, 07:45:53
super...samo, kolko muke oko ove makete..leleee.... a ja je isto imam... i to i ovaj F-4 i onaj G-6(ili beshe 10?) od Italerija... bice tu bogme posla koliko vidim  :-\

chuo sam vec da su tochkovi loshi, ali nisam znao da su ovoliko veci od prave velichine!  :o

u svakom sluchaju tebi kapa dole za sav ovaj trud! namuchio si se poshteno oko ovog messera ali vredi truda ;) za sad super izgleda... jedva chekam da ga vidim sa dekalima... jel koristish dekale italerijeve ili si nabavio neki aftermarket set?  ::)

pozz

Ma cuti, par puta mi je doslo da ga bacim  :P. Druga verzija od Italerija je G-6. Ja ti toplo preporucujem da uzmes ti lepo FineMoldsov F-2 ili F-4 i skratices sebi muke, a imaces lepu maketu. Lepo su meni govorili, nego ja konzervativan...

Stavicu aftermarket dekale, imas opis na pocetku rada. Izgledaju dobro, a i interesantniji su od ovih Italerijevih.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

iguanac

Moji komplimenti Goxy!
Ne razumem se previse u avione i njihovu tacnost, ali ovo sa farbanjem lepo izgleda.
Smem da primetim da koristis troslojni toalet papir, koji i ja cesto upotrebljavam, i uopste ne grebe suljeve...a i dobar je za makete - kad su shit-da ih brises lakse
:) :) :)
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

Dada

Znachi to je taj prosireni stajni trap... Hm, uopste se ne istiche od makete, chak sta vise, veoma lepo uklopljeno... bar ce maketa da bude stabilnija 8) 8) 8) Veoma lepo, ih bre al su mu shit tockovi... ko od traktora... u bre jos kada mu legnu dekali... veoma opasno
Pozz

Hartmann

Quote from: iguanac on 24-08-2007, 13:24:54
Smem da primetim da koristis troslojni toalet papir, koji i ja cesto upotrebljavam, i uopste ne grebe suljeve...a i dobar je za makete - kad su shit-da ih brises lakse
:) :) :)

Da, italijanska kamilica - smiruje  ;D!

Evo cekam 48 sati (svadbu) da prodje po PS-u, pa da postavljam dekale. Procitao negde na Hyperscale-u da ako se ranije postave dekali sa Micro Setom i Solom dolazi do zamagljivanja zbog hemijske reakcije?? To mi se nije deslo do sad.
         Posle mora maketa da se opere za drugi sloj Future-a. Ja do sad nisam prelazio drugi put Futureom preko makete, vec isao sa MM lakovima, pa cu sad da poslusam.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Sandman

Quote from: hartmann on 25-08-2007, 00:34:16
Evo cekam 48 sati (svadbu) da prodje po PS-u, pa da postavljam dekale. Procitao negde na Hyperscale-u da ako se ranije postave dekali sa Micro Setom i Solom dolazi do zamagljivanja zbog hemijske reakcije?? To mi se nije deslo do sad.

mislim da sam na JS-2 iskusio neshto ovako....mada sam sachekao jedan dan od prskanja Future-a do postavljanja dekala, i desilo se da kad sam namazao malo MicroSet-a (plava bochica) preko dekala da je ta "barica" od Seta pochela da dobija blago belkastu boju..... medjutim kasnije se chini mi se samo sredilo tj. isparilo....  ::)

slichan efekat je bio i kod tretiranja dekala na B-2....(mada sam na B-2 dekale stavljao preko MM gloss laka!) dok recimo sad na F-16, kao ni na Tigru malom i Mausu nisam iskusio ovaj problem!?  ??? ::) zbunj?!

dekale sam u skoro svim sluchajevima postavljao nekih 24h nakon prsdkanja sloja Future-a tj. gloss laka.... hmmm....

Quote
Posle mora maketa da se opere za drugi sloj Future-a. Ja do sad nisam prelazio drugi put Futureom preko makete, vec isao sa MM lakovima, pa cu sad da poslusam.

nisam chuo za ovo da treba da se opere maketa.... chime? zar se nece potencijalno skinuti ili oshetiti dekali ako ih predjesh vodom? Ja sam ove zadnje makete na kojima sad radim preprsdkao Future-om preko dekala kako bi iste zapechatio na maketi ;) em shto pruza dodatnu zashtitu dekalima, em shto iznivelishe deblje dekale sa povrshinom - kasnije kad predjesh matt ili semigloss lakom dekali se skoro i  ne vide da su nalepljeni nego izgledaju kao ucrtani - barem mi tako ispalo na Mausu ;)

Hartmann

Evo nadjoh clanak:

"The white or cloudy effect appears to be an 'etching-chemical' process. I have enountered that too, even with other acrylic gloss finishes. It's a gremlin that may have to do with excess decal setting solution application. It is correctable, but an aggravation, nonetheless.
I have also learned to apply Future in thin coats. This appears pebbly at first but the effect disappears with the final finish coat. Wait at least 48 hours before applying decals.
The day after decal work, I wash the model with a mild dishwashing surfactant such as Dawn or a similar agent and, after air drying for a couple of days (!!) or more, another few thin coats of Future are applied to seal the decals-for final oil-wash and weathering details. I wait at least 48 hours again before I airbrush Dullcote, Polyscale or Micro flattening finishes. The reasoning behind the waiting period in applications is based on the possibility that the Future will not cure entirely before a final finish coat is applied, thereby inducing hairline cracks all over the model. Waiting and making sure the drying area is at comfortable room temperature seems to avoid this problem."


Jeste, mislim da ima ovde logike, ali da ne treba da se ceka ovoliko dugo. Plus sto mi nemamo zadnjih meseci 'comfortable room temperature' i sto smo topliji kraj sveta od Drzava, pa se ovde brze susi sve. Mislim i ja da je dovoljno 24 sata da se saceka, ALI da se ne preteruje sa kolicinom omeksivaca.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"