Revell 1/144 F-4EJ Phantom II

Previous topic - Next topic

Sandman

Ovo je definitivno poslednja u nizu maketa sa tematikom "Japan" koju radim paralelno u narednih mesec dana :D Razlog što započinjem i ovu je jednostavno zato što već imam urađen Mitsubishi F1 u 1/144, a radim već Sejbra u istoj razmeri, pa da dopunim srednju "eru" japanskog vazduhoplovstva u ovoj razmeri... ;)

Elem,.. legendarni Phantom, koga su Japanci radili po licenci (Mitsubishi) i zapravo poslednji ikada proizvedeni F-4 bio je upravo iz Mitsubishijeve fabrike...



Za početak su sklopljene polutke trupa (kokpit je skoro nepostojeći - svega dva nečega što liči na sedišta te sam to samo zafarbao i neću se cimati oko detaljisanja) i rezervoari za gorivo... krila su data u jednom komadu...



Sledi obilato gitovanje spoja polutki trupa...

Sandman

#1
Trup i krila su spojeni - na njihov spoj je umetnut tanki stiren pošto je postojao zazor od nekih pola milimetra na srednjem delu spoja...

Zalepljene su ploče usisnika na trupu, a na njih sam dodao umetke od stirena debljine 0.5mm, pošto su sami usisnici odliveni kraći za tu debljinu i uopšte ne dodiruju trup  :headbang

Pritom je sam nos odliven ukrivo u desnu stranu - ceo avion gledano odozgo ima formu kifle (Deja Vu - ICM Emil!)...




Sandman

#2
Usisnici su legli sada kako treba, a superlepkom sam zalepio i horizontalce - jedino superlepak mi je delovao kao prigodan jer su pinovi koji spajaju horizontalce sa trupom odliveni očajno....


Sandman

#3
Poklopac kabine (koji BTW o.č.a.j.n.o. naleže na kabinu) sam maskirao u celosti Tamiya trakom - ramove kabine ću crtati tankom četkicom na kraju pošto nisu ugravirani i nije vredno truda maskirati ih klasičnim putem...

Horizontalci su takođe dodatno zagitovani Mr. Surfacerom...


Kerber

Zameni mu ovaj "cunak" na nosu nekom iglicom ili razvucenim spruom...mnogo je pozamasan za pito cev u toj velicini... (normalno kasnije, kad zavrsis sa betoniranjem i ostalim grubim radovima.

Sandman

Da da, pokušaću prvo da ga stanjim, pa ako ne valja menjam ga nekom sitnom iglom

Sandman

#6
Pao je prajmer (Gunze Mr. Surfacer), crni Mr. Surfacer na repnom delu kao podloga za metalajzere, a odrađen je i preshading...





Novu pito cev sam napravio od insulinske Microfine igle debljine 0.25mm...


Sandman

#7
Deo korena horizontalca (poprečna linija) naprskan je Gunze metalajzerom Mr. Metal Color 212 (Iron), dok su izduvnici i deo oplate iza njih naprskani u Mr. Metal Color 214 (Dark Iron)... sve je ispolirano krpicom, i nakon dobrog sušenja biće maskirano kako bih naprskao i ostatak oplate svetliijim metalajzerom...




KuKLiNsKi

cjela maketa bolje izgleda sa tim tanjim pitotom  :)

Sandman

#9
Naprskan i treći metalajzer - Gunze Mr. Metal Color 213 (Stainless Steel) - na ostatak repnog dela i horizontalaca... slika je nakon poliranja krpicom... srednja štrafta prskana Iron metalajzerom vuče suviše na plavkasto pa liči na sivu.. no nema veze, znam za nekog sledećeg Phantoma kad budem radio :)


Sandman

#10
Naprskana je i kompletna kamuflaža... odozgo Gunze H315 Gull Grey FS26440



.. odozdo bela...



a skinute su i maske sa metalnih delova na repu - veoma sam zadovoljan rezultatom - maskiranje i rad metalajzerima uspeo u potpunosti!






Goran A.

Nisi imao zivaca da obradis spojeve horizontalaca? Matiraj bar taj spoj, zbog odbljesaka izgledaju kao da su zavareni.

Sandman

Superlepkom sam ih lepio, jer je pin koji ih spaja sa trupom bio jako tanak i loše izliven, pa su sami od sebe padali - običan lepak bi se previše dugo sušio, i morao bih sat-dva da nadgledam njihov ugao u odnosu na trup...

Spojeve sam prešao Surfejserom, ali se ipak malo vidi... ne zaboravi da je ovo makro mod pa se svaka trunka vidi ;) kad padne wash i lakiranje videćemo da li će delovati bolje, ako zatreba preći ću mat lakom taj spoj svakako..

Goran A.


zamorano

Hm... U ovoj razmeri čovek već mora da se bori sa zakonima prirode :). Ali stvarno, detalji su suviše blizu šavova za bilo kakvo ozbiljno šmirglanje, ako nešto nije odliveno da se savršeno spoji možeš da se slikaš - a to dobro vidiš tek kada ga spojiš. I uveličaš :)