Italeri 1/72 JS-2 Stalin (classic)

Previous topic - Next topic

milanco

Malo off topic ali ajed
Da li te insulinske igle mogu da se koriste za mitraljez i na t 34 u 35ici ili neke vece mora da idu ??? ???
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sandman

Quote from: milanco on 06-06-2007, 16:14:46
Malo off topic ali ajed
Da li te insulinske igle mogu da se koriste za mitraljez i na t 34 u 35ici ili neke vece mora da idu ??? ???

ako je mitraljez na T-34 bio 7,62mm to mu onda dodje ~0,22mm u razmeri 1/35 - ova igla koju sam koristio za JS-2 je 0,3mm i nisam bash siguran da moze da se tako lako nadje neshto tanje od ovoga....jer ovo su microfine igle za insulin koje se koriste na posebnim aparatima za doziranje insulina koji su u obliku naliv-pera i imaju izmenjive ove igle kao kertridze.... mada gledajuci ovu iglu sada na kupoli deluje jako tanko - poredeci sa onim "mitraljezom" koji je bio izliven u plastici mnogo finije deluje! na znam kako bi onda ovo izgledalo u 1/35?  ::) mozda neku maaalkic edeblju iglu da probash (0,4mm ... 0,5... 0,8 i 0,9mm je vec predebela!)

Sandman

evo danashnjih radova... sve vezano za kupolu ;)

polepio sam rukohvate - njihov broj i tachan polozaj varira od fotografije do fotografije shto sam gledao an netu, tako da sam reshio da ih postavim ovako - za tu osnovu sam imao i tehnichki crtez.... pretpostavljam da su to na ratishtu sami menjali oshtecene delove i ponekad ih nasumichno stavljali tj. ne uvek na isto mesto....  ::)



takodje sam zalepio i 5 kukica - ne znam chemu sluze ali ih JS-2 ima na kupoli... mozda su ovo kuke za skidanje kupole sa tenka prilikom servisa? kuku na zadnjem delu kupole sam namerno stavio asimetrichno u odnosu na uzduznu osu kupole ;) opet konsultacija sa tehnichkim crtezom  :)



super lepkom u gelu sam za zadnji deo kupole zalepio i onaj veci rukohvat napravljen od zice....



ovaj deo sam malo izdubio... mislim da cu morati josh malo da ga doradim jer ne treba da ide ovo udubljenje do podnozja ovog konusa....



a i periskopski otvor na kupoli sam produbio kao i prethodna dva na telu tenka....



shto se tiche radova pre farbanja, sad ostaje samo josh sklapanje gusenica i lepljenje rezervnih delova gusenice i kuka na prednjem i zadnjem delu tenka, kao i kompletiranje dve polovine tela...

T34

Jako lijepo uživam gledati! Antenu nemoj nalijepiti direkt, već postavi mali nosač od nekog komadića plastike - valjkasti okomiti - u taj krug ispred zapovjednikove kupolice...
Žica može i tanja biti - npr. kada raspleteš audio kabel ostaje ti ultra tanka žica i za antenu i rukohvate...
Znaš one turpijice za nokte - kakve cure koriste - jeftino po parfumerijama, s jednom od njih prođi oko mjesta gdje rukohvat ulazi u plastiku - da spoj plastike i metala bude fin, jer malo je mjerilo...
Šta se bojanja tiče - mislim da ne bi bilo loše obojati i srediti kompletan donji dio s gusjenicama i kotačima pa ga onda zalijepiti za gornji dio...
Ne znam s čim radiš wash, ali nipošto s crnom bojom - i inače je preintezivna a posebno za 1:72...



Sandman

Quote from: T34 on 06-06-2007, 23:07:20
Jako lijepo uživam gledati! Antenu nemoj nalijepiti direkt, već postavi mali nosač od nekog komadića plastike - valjkasti okomiti - u taj krug ispred zapovjednikove kupolice...
Žica može i tanja biti - npr. kada raspleteš audio kabel ostaje ti ultra tanka žica i za antenu i rukohvate...

neshto sam gledao slike JS-2 po netu i na dosta njih nisam video da je antena postavljena, pa se neshto razmishljam da ni ne stavljam ovaj detalj.... videcu josh....

Quote
Znaš one turpijice za nokte - kakve cure koriste - jeftino po parfumerijama, s jednom od njih prođi oko mjesta gdje rukohvat ulazi u plastiku - da spoj plastike i metala bude fin, jer malo je mjerilo...

da ovo cu videti da nekako malo sredim... nisam mnogo razmishljao oko postavljanja rukohvata pa nisam bushio rupice u koje bi ih zalepio, tako da su rukohvati samo zalepljeni na ravnu plastiku - zato sam i zalio lepkom oko spojeva rukohvata i kupole....

Quote
Šta se bojanja tiče - mislim da ne bi bilo loše obojati i srediti kompletan donji dio s gusjenicama i kotačima pa ga onda zalijepiti za gornji dio...

ne znam da li si probao sa varijantom da sve sklopish, uradish crni prajmer pa onda kamuflazu... ja sam ovako radio svoju prvu maketu tenka - Airfix Tigar I (mozesh ga videti u projektima u radu i zavrshenim maketama) - i moram priznati da je ok metoda.... nakon toga se samo gusenice washuju i zaprljaju i sve je ok... crni prajmer izigrava senku iza sklopljenih gusenica i tochkova tako da se ne mora voditi rachuna o tom detalju, pogotovo u ovoj razmeri ;)

ovde bi sve to trebalo da bude josh lakshe jer cu tenk raditi u samo jednoj boji - zelenoj :) a pogotovo shto su sami tochkovi bez gume na sebi pa ne mora da se farba taj obrub nakon kamuflaze ;)

Quote
Ne znam s čim radiš wash, ali nipošto s crnom bojom - i inače je preintezivna a posebno za 1:72...

wash sam na Tigru radio sa braon crkvenim pigmentima rastvorenim u alkoholu.... nije loshe ispalo... mana tih pigmenata je samo shto ih ima u ogranichenom izboru nijansi..... :(

koja boja bi ovde dobro legla za wash? neka tamno braon mozda? necu ga raditi sa zimskom kamuflazom pa shodno tome...?

T34

I ja također radim tako da čitav tenk obojam crno - ali ne toliko zbog "sjenčenja" jer ne znam baš koliko je toga evidentno nakon bojanja - a jednobojno vozilo nijansiram slikarskim uljanim bojama - već više da vidim ima li gdje potrebe za kitanjem i drugim korekturama...
Svi sovjetski teški tenkovi imali su radio uređaj, naravno ti kako želiš, to su sitnice...
Donji dio vozila u 1:35 ja obojam u crno, pa malo AB-om jako "tanak" sloj rđe, a najdonju trećinu AB-om u boju zemlje/blata, pazeći da prelazi budu fini...
Naravno, u 1:72 ne znam baš dali sve tako da napravim, jer je premala površina...
Što se tiče redoslijeda slaganja/bojanja, ovisi o maketi...

E Tiger je prekrasan - reci mi samo onaku finu zelenu kamuflažu - jesi to radio običnim kistom ili AB-om s nekom tehnikom maskiranja??? I ako da - kojom?

Sandman

Quote from: T34 on 07-06-2007, 10:31:13
E Tiger je prekrasan - reci mi samo onaku finu zelenu kamuflažu - jesi to radio običnim kistom ili AB-om s nekom tehnikom maskiranja??? I ako da - kojom?

pogledaj topik o njemu u projektima u radu - kamuflazu sam radio sa tack-it-om - to je kao neka guma koja lichi na plastelin ali nije masna i lako se stavlja i skida sa makete.... nakon pravljenja zmijica sa njim sam isprskao onu panzer yellow preko....

ima bash opisano tamo kako sam radio... ;)

T34

Idem odmah! Znači "Tack-it"...E nisam ti odgovorio - wash uvijek radim s uljanom Raw Umber - znači tamno smeđa...I čudo je koliko neprimjetan wash treba da bude a opet obavlja svou funkciju...
Vidio sam krasnih maketa u životu ali s tako debelim washem kao da im bridovima teku potoci crne boje..?

Sandman

Quote from: T34 on 07-06-2007, 10:46:58
Idem odmah! Znači "Tack-it"...

da.. to je Faber'Castell'ov proizvod i skuzi zaoravo lepljenju postera za zid i slichnih poruka za oglasne table i sl....
takodje ipostoji i originalni Blue tack.... o ovim proizvodima pogledaj u Savetima i prvoj pomoci.. pisali smo o oba ;)

Quote
E nisam ti odgovorio - wash uvijek radim s uljanom Raw Umber - znači tamno smeđa...I čudo je koliko neprimjetan wash treba da bude a opet obavlja svou funkciju...
Vidio sam krasnih maketa u životu ali s tako debelim washem kao da im bridovima teku potoci crne boje..?

ja skoro nabavih uljanu slikarsku Burnt Umber - ona je malkice svetlija i vishe vuche na crvenkastu od Raw, ali mislim da bi mogla da prodje makar kao neka vrsta rdje?

T34


Sandman

evo konachno nastavka radova...

za vikend sam sklopio gusenice, i odmah moram da kazem da sam na ovoj maketi ovo definitivno najloshije uradio  :-[ :(
do sada nisam radio sa ovim plastichnim gusenicama, i utisci su podeljeni...

u principu nishta teshko za uraditi... oni segmenti koji se lepe oko prednjih i zadnjih tochkova (lenjivaca i pogonskih) se prvo postave na sto, zalepe technim SPORIJESUSHECIM lepkom (Revell Contacta u mom sluchaju) i onda se lagano kad lepak malo uhvati prenese taj "komplet" segmenata na sam tochak (onaj zupchasti npr.).... e tu krece frka.... ma koliko se ja trudio da tochkove sklopim tako da budu paralelni, ipak nisu bili skroz... tako da ne jednom od zupchastih tochkova gusenica nije nbalegala kako treba pa sam morao da odsechem unutrashnje zupce :(

zatim sam lepio gornje delove gusenica i sve je ishlo ok mada zbog neravnih tochkova na jednoj strani je niz gusenica ishao malo ukrivu gledajuci duzinski.... :( onda sam odradio i donej delove i kad sam doshao do prednjeg tochka provalim mali zez. naime, na ovom tenku su tochkovi na levoj i desnoj pomereni malo po poprechnoj osi, tako da kad se gledaju odozdo nisu u ravni istoj.... e tu sad dolazi problem u smislu broja potrebnih pojedinachih segmenata gusenica.... po uputstvu ide po jedan izmedju donjeg reda i onog kosog prednjeg... na jednoj strani je to bilo tako ali sam na drugoj morao da stavim dva komada tako da nije bash ispalo sjajno uklapanje....

no dobro... zamaskiracu ovo malo kasnije pigmentima pa ce valjda biti malo bolje  :-[ :-\

same gornje segmente nisam hteo da krivim preko gornjih tochkova jer je plastika jako nekako mekana i savitljivo delovala pa sam se plashio da je zagrevam da bih je savio preko tochkova....

evo kako su gusenice ispale na kraju....













polepio sam i rezervne delove gusenica, kao i kuke za vuchu...





danas sam nabacio crni prajmer na maketu - u pitanju je famozni Cosmos flat crni sprej... daje matiranu povrshinu, malo shmirglastog izgleda, ali po meni OK, i shto je najbitnije, sushi se na dodir u roku od svega par minuta, a skroz je suvo za max 15-ak minuta ;)

kupola sad izgleda ovako...





a telo tenka ovako....











T34

Da, problem su uvijek gusjenice i članci - čak i u 1:35, smrkne mi se kada ih vidim...Jesi li ih radio s odvojenim donjim dijelom trupa ili je sve bilo polijepljeno..?
Mnogo bi bilo lakše u prvom slučaju...

Sandman

Quote from: T34 on 11-06-2007, 23:56:41
Jesi li ih radio s odvojenim donjim dijelom trupa ili je sve bilo polijepljeno..?
Mnogo bi bilo lakše u prvom slučaju...

da da.... prvo sam polepio gusenice na donji deo tela, a onda na kraju samo poklopio ovim gornjim koji je postolje za kupolu... teoretski ne bi bilo shanse da se gusenice postave ako se sklope dve polutke trupa! i ovako je bilo malo tesno oko prednjih i zadnjih tochkova  ::) :-\

Sandman

Quote from: airsuba on 12-06-2007, 00:10:50
Manijace ne koristi Cosmos i sl. sprejeve za male razmere (144 i 72) - to je samo za 35 (i vece)

Prajmovanje oklopa u 72 zahteva minimalno vremena i boje, tj. izvlaci se bez problema i od pola rezervoara boje..... Ali to uraditi u 35 na vecem tenku je tesko smaranje, i tu rokaj aerosol  :)

ako mislish zbog eventualnog gubitka detalja na telu tenka, svi detalji su i dalje tu, nepromenjeni ;)

Gusha

Srki samo napred.Odlicno izlazi!