Trumpeter D-30 1:35

Previous topic - Next topic

relja

Koliko površinu zauzima maketa, ovako sa raširenim krakovima lafeta (AxB)), i da li je moguće birati elevaciju cevi (ne na gotovoj maketi, naravno, nego u toku sklapanja)?
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

marshal.luka

Quote from: relja on 28-02-2015, 10:05:41
Koliko površinu zauzima maketa, ovako sa raširenim krakovima lafeta (AxB)), i da li je moguće birati elevaciju cevi (ne na gotovoj maketi, naravno, nego u toku sklapanja)?

Zauzima površinu negde oko 20x15 ako se meri kao kvadrat, približno 110cm2 ako se preračuna kao trougao (16x16x16). Moguće je birati, podešava se na zupčaniku i onda se fiksira.

relja

Hajde, požuri, pa da ga vidimo u pravoj boji.  :)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

marshal.luka

Quote from: relja on 28-02-2015, 16:28:58
Hajde, požuri, pa da ga vidimo u pravoj boji.  :)

:cheers

marshal.luka

Tokom ovog vikenda sam počeo sa bojenjem, juče osnovna boja, danas sam započeo sa slojem SMB. Ostalo je još mnogo neobojeno, neke efekte sam odradio, neke ću kasnije, iscrpelo me je bojenje ovih nedostupnih delova (debelom četkicom). Trenutno ne izgleda bogzna kako, ali doteraću ja to kad se sve osuši... Dajte neke sugestije, da se uradi dok još može.




rodeo

A sto nisi koristio tanku cetkicu? Savetujem ti da batalis novine kao zastitu za sto, zamaraju oci i skrecu paznju dok radis. Bice bolje vremenom.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

marshal.luka

Quote from: rodeo on 01-03-2015, 23:24:28
A sto nisi koristio tanku cetkicu? Savetujem ti da batalis novine kao zastitu za sto, zamaraju oci i skrecu paznju dok radis. Bice bolje vremenom.

Upropastio sam sve tanke a zaboravio da kupim nove. A za novine ću naći već alternativu, za sad ću preživeti.

marshal.luka

Radim, raduckam, evo i rezultata... Maketa je 90% gotova, treba montirati točkove i neke sitnije delove. Ima i delova koje treba još malo ofarbati jer se boja isprala tokom ostarevanja, to se na fotografijama da primetiti.






relja

Ni jedna vojska, niti oficir koji duži neko oruđe, ne bi dozvolio ovakvo ofucavanje.
Može druga nijansa boje, možda da bude malo "mrsno" od masti...ovo je malo preterano.
Imaš realnu referencu na fotografijama koje si postavio.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

marshal.luka

Quote from: relja on 06-03-2015, 23:05:09
Ni jedna vojska, niti oficir koji duži neko oruđe, ne bi dozvolio ovakvo ofucavanje.
Može druga nijansa boje, možda da bude malo "mrsno" od masti...ovo je malo preterano.
Imaš realnu referencu na fotografijama koje si postavio.

Što se tiče toga oko ''ofucavanja'' oružja: kao neko ko godinama gleda naoružanje VJ, VSCG, VS iz ovog perioda, ne bih rekao da su se baš držali tog pravila. Doduše, lepo bi bilo da jesu... Nadam se da ćeš se složiti sa mnom oko toga. Nisam ništa ja izmišljao od ovih ''ofucavanja'', sve sam radio po slici. Možda jedino sad sve deluje malo drečavije na fotografijama. A ovo oko ''mrsnosti'' boje, to je samo zbog toga što još ništa nije lakirano, nemoj mi zameriti  :)



mrgud

Ja sam sluzio vojni rok u artiljeriji kao jedna od zadnjih klasa i nisam video ovako urnisano orudje. razumem za delove koji se gaze i gde ima dosta habanja ali ne vidim kao je cev nogla da bude ovoliko sharena.

relja

@marshal.luka
upravo sam pokušao da ti ukažem na drastičnu razliku između ofucanosti koja se može videti na fotografijama haubice  koje si postavio na početku rada, i trenutnog stanja makete.
Pod "mrsnost" nisam mislio na boju makete, već zamašćenost pravog oruđa. Kamoli na terenu ili na poligonu, i u kasarni su posadi ruke zamašćene kada petljaju oko oruđa, tu su uvek neke masne krpe... pa tako i poneka tamnija fleka može da prođe na maketi, kao efekat te masti i svega što se lepi za nju. Samo da nije vlaga.
Jedino ne možeš da simuliraš karakterističan miris oruđa  :)

Slobodno smanji ovo crvenilo. Ovako izgleda kao da je oruđe bilo ofarbano osnovnim slojem neke crvene antikorozivne boje koja je počela da "izbija" ispod zelene.
Sam odluči.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

marshal.luka

Quote from: relja on 07-03-2015, 10:58:07
Ovako izgleda kao da je oruđe bilo ofarbano osnovnim slojem neke crvene antikorozivne boje koja je počela da "izbija" ispod zelene.


Meni se čini da tako i jeste? Vidi se da ima ispod neki sloj crvene boje koji izbija. Ja sam zato bojio tako. Možda grešim?

relja

Ogradiću se u startu, ne znam da li se oruđa u fabrici farbaju nekom osnovnom farbom.
Po svemu što sam video, rekao bih da ne, ali to je samo moje mišljenje.

Ovde
http://s166.photobucket.com/user/ziggy1976/library/Militarija/Vojna%20tehnika/Kopnena%20tehnika%20i%20artiljerija/D30%20Haubica%20122mm?sort=3&page=1
se mogu videti fotografije jedne haubice D-30 koja izložena na otvorenom, u Sloveniji. Vremenske prilike i nebriga su učinili svoje, boja se polako skida i izbija korozija. Ja ne vidim tragove nekakve crvene osnovne boje... A oficanost ove haubice, ovako ostavljene pre ko zna koliko godina, je manja nego na tvojoj maketi...

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Goran A.

#29
Nije ništa neobično da se oštećenja ponekad prefarbaju tom crvenom antikorozivnom ili da posluži kao osnovna boja, pogotovo u Vojsci Srbije koja je još uvek daleko od toga da ima sve što je potrebno.

Na donjoj slici se vide tragovi te boje, da li je to zbog skidanja zelene ili je zafarbano neko oštećenje nije toliko bitno. Ono što je važno da ta haubica sa linka nije u reprezentativnom stanju kako bi trebalo da bude.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/Haubica_122mm_D-30J.jpg

Nempjte da vas zavaraju slike sa parada i vojnih vežbi, ima dosta toga što odavno čeka da dođe pod šmirglu i farbarsku četku.