Nakajima Ki-84 Hayate "Frank" 1/72 Hasegawa

Previous topic - Next topic

mutayu

Naterah sebe da uradim ovu maketu gonjen manijakalnom potrebom da zavrsim nesto sto sam zapoceo. Maketa je divna, stara Hasegawa sa mesavinom ispupcenih i urezanih panela i praznim kokpitom, ne previse skupa. Radjena je iz kutije bez ikakvih dorada. Bojena je Vallejo akrilnim bojama a prljana slikarskim uljanim bojama i HB olovkom. Pri lakiranju Vallejo Aluminiuma Johnsons Klear-om umalo da dodje do katastrofe, pocele su da se stvaraju nekakve fleke a boja da menja ton. Ocigledno je doslo do nekakve reakcije. Sacekao sam da se sve osusi pa onda ostavio sve kako jeste. Da bi se maketa zvala zavrsenom nedostaju joj poziciona svetla, zicane antene i jos poneka sitnica. Fotografije tradicionalno lose.









Goran A.

Maketa super, detaljna i sve sa merom a sto se tice nenamenske hemije i to pored sve sile proverenih maketarskih lakova, ono sto se zamalo desilo uopste me ne cudi.

mutayu

U pravu si! Odsada Kleer samo za kabine.

Jovac

Maketa je super . To mi je jedan od omiljenih Japanaca . Što se tiče Vallejo aluminijuma ili srebra , na metalik im jako teško leže lak . Najbolje ostaviti da se ne lakira . Naravno ispod mora njihov prajmer obavezno .

Goran A.

Treba paziti oko kompatibilnosti hemije, ono sto je relativno novo, to je prilagodjavanje hemiskog sstava propisima koji se relativno cesto menjaju plus unapredjivanje proizvoda dodavanjem raznih novih sastojaka koji se ponekd i ne slazu sa onim sto smo navikli da koristimo.

Kucna hemija koju ponekad koristimo je posebna prica, isti proizvod varira po sastavu u zavisnosti od trzista i propisa zemlje narucioca u odnosu na zemlju porekla. Provereno.

Otuda i moguci problemi kod primene pa treba biti pazljiviji.

flanker

Lep je koliko mu dozvoljava ta kamera iz mobilaje...
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

mutayu

Do sada mi taj Kleer nije pravio problem ni sa jednim bojama, ali uvek postoji prvi put. Na kraju sam sve preprskao Vallejo satin lakom i on nije pravio probleme. Prajmer je bio sivi Vallejo sprej. Ubuduce cu dobro paziti kako tretiram Vallejo metalik boje, imam jos nekoliko maketa na koje ce ici.

Goran A.

Nisam koristio te boje ali mi se cini, bar po onom sto se cita po ovom forumu, da cesto naprave neki problem kada je u pitanju kombinatorika. Valjda zahtevaju neku svoju proceduru sta li vec ali dozvoljavam i da mi je utisak pogresan.

Licno mi je uvek bila sumnjiva duza vremenska postojanost tih kucnih maketarskih  "postapalica" i pored velikih pohvala.

Kerber

Kad je i maketa aviona ovako lepa i elegantna, mozete misliti kakav je ovo avion stvarno bio..uz Zero, najlepsi (meni) Japanez...
Lepo si ga skockao, deluje kao stvarna masina na nekom pacifickom ostrvu, pod onim njihovim slanim prasinama...tu se brzo gubio i sjaj i boja sama...mozda da si se poigrao sa razlicitim nijansama tu i tamo...al' nema velike smetnje.

#9
Meni samo fali koja atraktivnija šema bojanja. Ovako mi deluje nekako prazan. A znam, da ih je bilo svakojakih.

Nego ja imam Humbrol clear za koji svi kažu, da je skoro ko pokojni "Fjućer". Koristim ga več godinu dana (i na B-17 ga ima)
ali sam u zadnje vreme uočio, da očito reaguje i topi neke akrilne boje. Recimo kada ga povučeš četkom preko farbane površine počinje da pušta lagan bojadisani trag (Tamiya matt žuta). Zato sam opet počeo da koristim makedonski Fjućer (neki akrilni lak za domaćinstvo).

Josip

mutayu

Ovaj Johnson Kleer je britanski Future, kupljen u Londonu i donesen ovamo, potpuno providan, cudnog mirisa, sve po propisu. Do sada mi nikada ni sa jednom bojom nije pravio problem ali ocigledno da mu Vallejo aluminijum ne prija. Kao sto rekoh od sada ce sluziti za potapanje staklica a lakiranje cu raditi namenskim proizvodima.
Nisam stigao da se igram razlicitim nijansama , dobio sam napad inspiracije i slobodan dan pa sam maketu uradio u 48 sati. Imam hasegawinog Hiena pa cu na njemu da stavim vise nijansi metala.
Uradio sam jos par fotki na suncu pa ih, evo, prilazem:







Goran A.

Ne bi bilo lose da pojacas wash na linijma krilaca na oznakama ako nije kasno.

mutayu


djos & filip

Na dobrom svetlu ovo izgleda mnogo bolje.
Lep rad.
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

I obavezno prođi skalpelom preko krilnih rondela po liniji flapsova!