F-4B VF-111 i F-4J VF-84 1/48 (Eduard i Academy)

Previous topic - Next topic

viper

Maketa je eduardov prepak academyja.
Za razliku od academyijeve makete ova nije višebojna već je komplet u sivoj plastici. Cockpit je PE, točkovi i mlaznice su brasin.

Bila je dilema između vf-84 i vf-111, ali sam se odlučio za vf-111 jer je to bila moja prva maketa u 48-ci narvano od Esci-ja, pored toga ovaj 201 je i MiG killer, odnosno imao je obaranje jednog MiG-17 i An-2
Vjerovatno ću raditi poslije vf-84, samo ne znam da li b,j ili n verziju.
Decali su fantastični.
Vertikalni stabilizator je obojen odličnim Marabu bijelim polusjanim sprejom. Dobar je skoro kao i tamiyna bijela xf-2, koja je najbolja bijela.
Planirao sam raditi i  f-4j vf-84


Nakon duže pauze počeo sam opet raditi ovu eduardovu (academyjevu ) maketu.
Nisam bio zadovoljan eduardovim PE setom za cocckpit pa sam uzeo airesov cockpit koji je namjenjen za hasegawu, ali je dimenzionalno isti kao academy . ima neke male razlike.
Inače fit je ko i kod većine airesovih dodataka katastrofa.Da bi dodatno iskomlikovao dodao sam i airesova kućišta točkova.
Sve skupa je veoma teško uklopiti, cockpit i prednje kućište točkova.
Na slikama izgleda malo pretamno jer je slikano mobitelom a i osvjetljenje je loše.







Uradio sam wash vertikalca, sa Lamp Black  uljnom bojom (Winsor & Newton) razrijeđena white spiritom.




Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Pedja

Укључујем се и пратим...

zolle

Kolacic !!!! Ajmo majstore razvali ga  :mjetal :mjetal :mjetal
Dokon mozak, djavolja igracka !

viper

Započeo sam i J verziju phantoma, tako da sada radim dvije makete paralelno. J verzija će biti Vf-84 sa zatvorenim poklopcem i pilotima i nešto manje dodataka od  B verzije.

Na pojedinim mjestima  ću morati malo popraviti alclad.







viper

Eduard je dao sve stensile kao  na pravom avionu i  mislim da ih ima par stotina. Samo stensile sam stavljao 3 dana (15-tak sati).
Wash sam uradio prije decala jer su paneli plitki pa sam nanio samo jedan sloj pronta. Slijedi još jedno nanošenje pronta i wash po decalima.
Airesov cockpit i wheel bay sam veoma teško uklopio, čak mi je sa jedne strane bio pukao spoj nakon frbanja , pa sam naknadno tu urezao panel  preko farbe.










komoras

Samo vertikalci su priča za sebe...odlično ovo teraš, svaka čast!  :super
Čime radiš wash?
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Pedja


Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

viper

Hvala kolege.
Wash radim sa uljnim bojam, kobinacija crne i bijele. Narvno osnovna boja je odozgo mr color a odozdo tamiya. Lakiranio je glazerom (pronto).

Wishmaster


zolle

Dokon mozak, djavolja igracka !

viper

#13
Postavljeni decali i na Academy f-4j. Eduardov prepak je lakši za raditi jer je sve siva plastika , a academy ima sivu, bijelu i crnu i zaista je nezgodno uklapati  te različite boje. Bijelu plastiku je nezgodno farbati bijelom bojom.

Cartograf je radio takođe  decale i za academiyevu verziju. Stensili u eduardovoj maketi su sitniji, prirodniji i ima ih barem 10 puta više.
I jedne i druge decale sam potapao u gotovo vrelu vodu i legli su fantastično, naravno uz pomoć Gunze mr mark softnera.

Na eduardovoj ima na par mjesta sa donje strane malo silveringa, pa sam na J-verziji koristio drugu taktiku neposredno prije stavljanja stensila sam stavlja malo pronta na četkici i na ovoj nema nigdje silveringa na bijeloj.

Wash na B verziji sam radio prije decala samo na jedan sloj pronta jer su paneli plitki. Na j verzoiji sam već nanio 2 sloja pronta , treba još jedan i mislim da neće biti problema sa plitkim panelima.







milan78

Instagram-Peacockscaleworx