MiG-29S - academy 1/48

Previous topic - Next topic

Nidza79

Nisam utekao nego ovaj monitor zagreje sobu do 50 stepeni pa mi se nije dalo.

Comi, ti si sam rekao da je tvoj MiG29 bio proba, ja sam ti samo naveo spisak gresaka u slucaju da se opredelis da steceno iskustvo primenis na drugoj maketi za koju bi zeleo da bude perfektna stoga nema razloga za naknadno posipanje pepelom u vezi toga.

"ali nagadjanja nisu dokaz i sta sa preostalih 30 ?"

Rusija po mojim informacijama ne proizvodi nove MiG29 vec koristi tih 30 + ostatak narudzbe bivseg irackog rezima za prodaju trecim zemljama (naravno posle generalnog remonta i doterivanja avionike na ugovoren nivo). Odgovor na tvoje pitanje je verovatno razasut preko Jemena, Indije, Perua, Sudana itd.

"ali
danas je R-77 operativna raketa te se moze zakaciti na gotovo sve
migove od 21 do 35. Dakle svaki Ruski borbeni avion koji nosi
"dummies" moze da okaci i pravi R-77."

i

"To sto nas
FCS od MiG-29 9-12b funkcionise kao sto kazes, nema bas mnogo veze sa
ruskim 9-12a, 9-12s, 9-13, 9-13s, 9-14, 9-15"

Primer s nasim 9.12B je trebao da povuce jasnu granicu izmedju OKACITI i moci ISPALITI (a ne zbog neke veze sa ruskim...) kao i to da slika ovoga ili onoga kako nosi ovo ili ono nije nikakav dokaz da je to nesto funkcionalno u realnosti.

"Druga slika te buni :-) Pa da na njoj su rakete prave a ne
"dummies""

Buni me iz razloga sto ne prepoznajem avion na slici. Posto "firmini" avioni imaju renumbering po potrebi moje neprepoznavanje moze da potice od toga. Slazem se da rakete na slici deluju kao prave.

"Pogledaj poslednji broj casopisa "Airforces Monthly" lepo ces naci
podatak da ce svih 750 aviona biti modernizovano do 2015 (neki su vec
prosli modernizaciju) uz uvodjenje jos 250 novih."

"Radicevu knjigu de kaze da ce Rusi
modernizovati 150-200 aviona tipa MiG-29 9-13 na standard SMT do 2015."

Problem tvojih izvora je sto su u buducem vremenu i sto Radic nije apsolutno nikakav autoritet koji moze da natera Ruse da urade kako je on napisao u knjizi. Za promenu predlazem da vidimo sta kazu sami Rusi i to u sadasnjem vremenu:

"Upgrade of MiG-29 Fighters Frozen due to Lack of Funds

The program for upgrade of MiG-29s which are in the Russian air force inventory, has ended up in fact to be frozen because of insufficient financing, the general director and general designer of the MiG airplane building corporation, Valeriy Toryanin, reported today at the Dvigateli-2004 exhibition.

"Work on the upgrade of the MiG-29 airplane into the MiG-29SMT variant for Russia's defense ministry has been underway for a long time, but practically only in words. Financing of this program is insufficient," he declared. Toryanin noted that it is not deemed possible to perform the upgrade using the corporation's own funds. "One of the main components of the upgrade is the installation onto the airplane of a new radar, the cost of which is approximately one million dollars. My are in no condition to finance such working using our own funds," Toryanin said, Gazeta reports with a link to Interfax.

Source: 15.04.04, Izvestiya.RU"

Kao sto vidis tvoja maketa je imala posle toga samo tri godine vremena da nekako postane SMT a ja sam 99% siguran da nije. Radiceva mastanja su jedno a stvarnost nesto drugo, a to drugo je da MiG29 ima najnizi prioritet osavremenjivanja od tri glavna tipa lovaca u Rusiji i prakticno se ni ne izvodi.

"Pomenuo si i da je baza 2000. prestala da bude otvorena
za javnost (razgledanje) pitam se zasto... "

Pogresno si me shvatio. Ja nisam tvrdio da je taj aerodrom otvoren za javnost i da civili mogu da ulaze i penju se osoblju na glavu. Mislio sam na to da aerodromi povremeno pustaju novinare koji izradjuju profile za avio casopise ili na rad "insajdera" koje ozbiljnije firme za izradu dekala koriste kao izvor i potvrdu da je nesto zaista tako. Zeleci da diskutujem samo o onome sto sam licno video rekao sam da je zadnji profil koji sam video iz 2000 godine i prikazuje tvoj avion kao 9.13.

"Sto se tice Peruanaca ni tamo ti slika
nije mnogo bolja (pogadjas - da, da vidi "Airforces Monthly" mislim da
je neki broj od proslog leta - provericu) naime, samo nekoliko od
isporucenih MiG-29 9-13 Puru-u su S varijante tj. imaju mogucnost da
nose R-77 dok svi ostali nemaju."

To sve nema veze jer je taj jedan za koga Aztec stampa dekale 9.13SE (ne S) i potpuno bi odgovarali za ovo sto si izveo.

Da zakljucim, sem naklapanja pojedinih novinara i analiticara po metodu "sto je babi milo..." ne postoji niti jedna pouzdana indicija da je tvoja maketa u stvarnosti bilo sta sto nije obican 9.13. 9.13 bi samo uz neko tesko budzenje moglo da ponese (ne i ispali) R77 kako si predstavio na maketi.  D:)


Sto se tice takmicenja, kad budu organizovali takmicenje za najusivaniji maketarski prst, najsarenije maketarsko odelo/zid/parket prijavicu se jer sam u tim disciplinama apsolutni favorit.  ;D















r77adder

Pozdrav Nidzo79 >:D >:D >:D
Eto i mene... Izgleda da smo se ipak bar donekle razumeli ;D Drago mi je da mogu da vidim tvoje dokaze i misljenje. Delimicno se slazem sa tobom u nekim stvarima.
Potpuno je jasno da je MiG-29 poslednji na lestvici osavremenjavanja, bar sto se tica VVS-a, ali ja ipak i dalje tvrdim da se u ovom trenutku na ruske 9-13 mogu zakaciti R-77 rakete(to je ista platforma kao "S") pa cak i lansirati (uz neka ogranicenja po pitanju zahvata,dometa i sl). Naoruzanje se vremenom modernizuje i kaci na avione kao njihovo glavno ili alternativno naoruzanje. (Recimo Su-27 je u pocetku nosio R-27R/T zatim je dobio R-27ER/ET pa R-27EP, eksperimentisalo se i sa R-27EA a Su-27K je dobio R-27EM. Kasnije i R-77. Setimo se da je cak i R-33 vazio za alternativno oruzje Su-27. Isto vazi i za MiG-29. Slike pokazuju da 9-12 i 9-13 platforma mogu poneti R-77 a da li ih mogu lansirati to mi ne mozemo znati. Mislim da si shvatio da se svaka ruska verzija aviona razlikuje od izvozne D:). Sasvim je moguce da neke Ruske 29-ke u ovom trenutku mogu poneti i lansirati R-77 pomocu sopstvenog radara a ako i ne tu su A-50, Su-30, MiG-31 kao mini AWAKS-i. Setimo se MiG-29UB koji nosi R-27 ali ga navodi drugi avion. Problem je sto se vecina ljudi kod nas hvata za nesto sto je BILO objevljeno, napisano, okaceno na net, a ne gleda se na to da je Rusija danas mnogo puta jaca nego u periodu 1995-2000 i da odvaja sve vise novca za razne modernizacije. Ipak najnoviji broj "Airforces monthly" je izasao 2007 a to je 3 godine posle tvog clanka iz 2004. :) Dakle tamo se lepo kaze da ce SVIH 750 vazduhoplova biti modernizovano do 2015 uz uvodjenje 250 novih ;D ;D ;D...

Sto se tice takmicenja... Sto da ne  :D Mogli bi da napravimo i tako neku kategoriju, Svaki rad treba da se izlozi. Sve u svojoj kategoriji ;D

Pozdrav.

r77adder

Jednostavno, ne gledamo isto na stvar ;D ;D ;D... Ti se okreces proslosti i drzis se toga "ko pijan plota" uz duboku ubedjenost da je to tako i da se nece promeniti sve dok to ne bude objavljeno na svim onim mestima u koja ti imas poverenja :) :) :)

Za razliku od tebe ja vrlo detaljno pratim svaku modernizaciju, planove, rokove, najave, a opste je poznato da kad Rusi nesto zvanicno objave(mislim na izjave za zapadne medije i slicno) to je vec odavno primenjeno ili uvedeno. Ljudi pricaju i pisu svasta, i tacne stvari i gluposti... Za neku godinu videces i sam da sam bio u pravu, uvek je tako bilo :) :) :)

Sto se tice Radica, mislim da je on izuzetno pametan i upucen covek, koji za sve sto tvrdi ima debele dokaze D:)

Inace moja maketa je osvojila prvo mesto sa maksimalnih 120 bodova. Pitam se da li su sve sudije "neznalice" pa se niko nije setio da mi zakine neki poen ako je to vec tako kako ti kazes i maketa nije korektno uradjena ;D ;D ;D

Ipak mislim da sam ja u pravu i svakako ces imati prilike da vidis i ostale moje makete koje ce osvajati medalje dok ce za tvoje poimanje realnosti biti i te kako netacne :D :D :D

Mozda se i predomislis D:)

Ako i ne, UZIVACEMO U DISKUSIJAMA...

Pozdrav :)




Boki

Maketa je zaista prelepa i vidi se da je u nju uloženo mnooogo truda. Bravo.
Međutim, posle ovakve rasprave, mislim da ću da rasprodam sve svoje modernjake i da se bacim isključivo na WW2 ;) :D :D
Šalim se, naravno. Momci, vaše znanje i upućenost u modernu rusku avijaciju je impresivna. Svaka čast.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Nidza79

Ostavio sam ti dovoljno vremena da se ispravis, sad si gotov  D:)

"Potpuno je jasno da je MiG-29 poslednji na lestvici osavremenjavanja, bar sto se tica VVS-a, ali ja ipak i dalje tvrdim da se u ovom trenutku na ruske 9-13 mogu zakaciti R-77 rakete(to je ista platforma kao "S")"

Prvo pa musko, 9.13 i 9.13S nisu ni teoretski iste platforme jer 9.13 iz 1984 ima isti SUV kao 9.12 samo sa otklonjenim bagovima sto u algoritmu kombinacija naoruzanja sto mehanickim (mogucnost pucanja topom kad je centralni rezervoar podvesen). Glavna poenta ove modifikacije je ometac Gardenija 1FU smesten u grbi koji je umrezen linkom tipa L138 sa SPO15LM signalizatorom ozracenja, naravno moguca je i rucna manipulacija Gardenijom preko ove konzole.



9.13 je proistekao iz uverenja da 9.12 ne moze opstati na modernom bojistu posle sirijskog iskustva iz doline Beka, kao i doteravanje SUV-a.

9.13S iz 1992 je prevashodno posledica delovanja spijuna A. Tolkaceva koji je (izmedju ostalog) kompromitovao SUV dotadasnjih MiG-ova 29 kao i teznje da novi SUV u isto vreme omoguci koriscenje buduceg "autonomnog raketnog sistema" koji je danas poznat kao R77. Drugi zahtev se bazirao na upotrebi jaceg procesora (C101M) kao i novih memorijskih jedinica koji su raspolozivu memoriju popeli sa 8 na 16kb. Ovo hardversko ojacanje je trebalo da omoguci kvazi TWS rezimu radara (poznat kao SNP - pracenje u prolazu) sa 9.12 i 9.13 da preraste u ekvivalent americkom TWS rezimu te memorisanje do dva cilja za sukcesivno gadjanje. Tako dobijen radar (Topaz N019M) ipak nije mogao da podrzi stvarno gadjanje s R77 iz prostog razloga sto u SUV nisu mogli biti uneti podaci za jos nepostojece oruzje. Po resenju pitanja R77 s indijskim partnerima odluceno je da se eksportna varijanta Topaz radara (N019EM) u startu snabde mogucnoscu za stvarnu borbenu upotrebu R77. Rusija je kasnije na najmanje jednom 9.13S takodje uvela mogucnost stvarne borbene upotrebe R77 i takav radar nosi naziv Topaz N019M1.

To sto tvrdis mozes da tvrdis do mile volje jer bilo sta sto lici na 9.13 a ispaljuje (ne samo nosi) R77 nije 9.13 nego minimum 9.13S sa Topaz N019M1 radarom.

"Recimo Su-27 je u pocetku nosio R-27R/T zatim je dobio R-27ER/ET"

Su27S je zvanicnim ukazom uvrsten u inventar VVS-a 1987 a poslednji sitniji bagovi su uklonjeni tek 1990 pa je odjednom dobio svo svoje zvanicno naoruzanje. Testiranje R27R (ne s Su27), njeno nezadovoljenje pred komisijom, ponavljanje testa i odluka da se proizvedu R27ER/ET su lepo opisala ova tri ruska gospodina u clanku kojeg im je objavila Avijacija & Vremja:



Verovatno tebi predstavlja problem sto su sva trojica autora piloti prve klase s cinom pukovnika, ali ovakve stvari ne objavljuju autori popularnih slikovnica koji tebi vise leze...

"Setimo se MiG-29UB koji nosi R-27 ali ga navodi drugi avion."

Ja se ne secam da je ikad ovako nesto bilo moguce jer MiG29 ne mogu da downloaduju cak ni radarsku sliku od eksternog izvora (stanica za navodjenje) a kamoli da lansiraju SARH rakete koristeci radar drugog aviona. Opcija je bila planirana kroz takt/dubl prekidac iznad SEI. Opcija dubl je funkcionalna i ona prikazuje informacije kao i IPV. Takt je trebao da bude "takticki prikaz" kao neka primitivna verzija JTIDS displeja ali nikad nije zazivela.

"Sasvim je moguce da neke Ruske 29-ke u ovom trenutku mogu poneti i lansirati R-77 pomocu sopstvenog radara a ako i ne tu su A-50, Su-30, MiG-31 "

Tvrdnju da A50, Su30 i MiG31 imaju bilo sta s lansiranjem raketa s MiG29 mogu jedino da okarakterisem kao imbecilnu. Kako sam se potrudio da si nabavim "Rukovodstvo po LE samoleta Su27" zakacicu na forum deo koji opisuje funkcije linka koji medjusobno veze 
formaciju od 4 Su27. Kao sto se iz prilozenih skeniranih strana da videti funkcije koje ovaj link obavlja su daleko manje glamurozne nego sto ti verujes.






Treba li uopste i da napomenem da isti dokument ne kaze ni jednu jedinu rec o R33 na Su27 kao i o R27EA i slicno?

"Problem je sto se vecina ljudi kod nas hvata za nesto sto je BILO objevljeno, napisano, okaceno na net, a ne gleda se na to da je Rusija danas mnogo puta jaca nego u periodu 1995-2000 i da odvaja sve vise novca za razne modernizacije."

Problem je sto si ti naleteo na diskutanta (mene) koji nije tipa "Izgubili smo Kosovo ali smo zauzeli Grozni" i koji razvoj Ruske avijacije ne posmatra kroz prizmu nacionalnih frustracija i licnih zelja vec ulaze napore da svoja saznanja bazira na cvrstim cinjenicama, izjavama pojedinaca (domacih i stranih) koji poseduju npr ovakve kvalifikacije:




I literaturi npr ovakvog autoriteta:



Tako da tom tvom ziriju s takmicenja mogu da budem po tom pitanju nastavnik u svako doba dana. Sto se tice 120 bodova i sam bih ti dao 120 bodova uz preporuku tvom drugu Daggeru da ti posle zalepi po jedan kokavac za svaki R77 na maketi. Svrha izrade makete je da sto realnije predstavi njen stvarni pandan. Da si tako uradio maketu s dekalima za 9.13S ili 9.12S kakve si pokazao na slikama ili pak koristio Aztec-ove dekale ja ti ne bih jednu rec prigovorio. Ovo npr vrlo dobro shvata Dragan_MiG31 kad je resio da odbaci tvoje sacuvaj boze predloge naoruzavanja.











AirGuard

citao sam pazljvo ovu razmjenu misljenja i bila mi je posebno zanimljiva jedna recenica

``9.13 je proistekao iz uverenja da 9.12 ne moze opstati na modernom bojistu posle sirijskog iskustva iz doline Beka, kao i doteravanje SUV-a``

koliko mi moje skromno poznavanje ovog sukoba govori , u dolini Beka su masovno nastradali avioni MiG-23(i to ne standardna vec osakacena varijanta sa radarom sa aviona MiG-21 naoruzana takodje naoruzanjem koje je mogao nositi MiG-21).Sirija u to doba nije posjedovala MiG-29(ili je moja knjiga prilicno omanula), mada i da jesu arapski piloti generalno tesko mogu posluziti kao dokaz za neuspjesnost nekog aviona ako se ima u vidu njihova obucenost i kvalitet kao pilota.

r77adder

Mislim da je posle svega bolje da nista ne kazem>:D >:D >:D

Jer ako bilo sta kazem topik ce sigurno biti zatvoren!!!!!

Dodacu samo da je ovde kraj diskusije (sa moje strane), sa nekim ljudima jednostavno ne treba gubiti vreme i nerve ;)

Svako ima pravo na svoje misljenje, i na osvajanje medalja na takmicenjima ;D ;D ;D

Ja se sa svoje strane izvinjavam Sandman-u ako sam upotrebio teske reci