Sarić-1, 1/48, samogradnja

Previous topic - Next topic

mcaslav

Još od prošlog NG kupa merkam onu repliku u muzeju vazduhoplovstva, sve mi se nešto mota po glavi: Ovo mi moglo da se uradi!
Izazov ko izazov, odmeriš snage, osloniš se na prijatelje i kreneš! Vrlo brzo zažališ što nisi poslušao savet da radiš u 1/32 ili 1/24, ali, tim bolje - veći izazov.

Prikupi se materijal, iscrta se šta ima na računaru i pustiš se u avanturu - fenomenalno...








Naravno, kakva bi to samogradnja bila bez eceraja? ;) Stiren se kod sečenja vitoperi, svi moji pokušaji da napravim valjanu rešetku krila su propali, pa sam rešio da ecujem...






I dok se polako naziru obrisi aviona, kao i količina posla koje je tek pred amnom...



...Anzani čeka spreman.



:cheers


Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!


dragan_mig31

Svaka cast.Mnogo me zanima kako ces da uradis platno.Samo napred.

Goran A.

Sad ces da vidis kako se pravi platno od eceraja.

Poseidon

Pratim sa izuzetnim interesovanjem  :super  :god

mcaslav

 :lol  :hahaha

Neće biti eceraj  :cry

Već neko vreme eksperimentišem sa raznim materijalima sa manje ili više uspeha. Ono što mi, za sada, najviše obećava je presvlačenje krila japan papirom i potonjom impregnacijom nitro lakom. Probao sam lateks, providnu foliju koja nam se mota po kuhinji, kese iz dragstora, svilu...

@laufer72

Rad sam video ranije i predstavlja mi veliku inspiraciju. Momak je fenomenalno rešio privid donekle providnih krila, a o sedištu da i ne govorim :)

:cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

#6
Mozes japan papirom ali da ga dobro natopis nitro lakom i blago predjes finom smirglom, dobices odgovarajucu glatkocu platna odnosno papira za razmeru. Posle predjes razredjenom bojom regulises transparentnost platna.

Mene ceka to isto ali na malo vecoj maketi.


mcaslav

Fenomenalno!

Čavka, Roda ili nešto treće?

Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

#8
Maeda Komadori, japanski posleratni glajder u 1/10. Ima skoro metar u rasponu i sa platnom na krilima moze da leti. Ima jos dosta posla.

mcaslav

Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Dragan

Nekad sam se bavio modelarstvom pa sam krila na jedrilicama presvlacio japan-papirom.
Postupak je bio sledeci: najpre se krila prelakiraju, kad se lak osusi isece se potrebna velicina japan papira za gornjaku, pomocu laka se "zalepi" za napadnu ivicu, kad se lak osusi onda se to ponovi na izlaznoj ivici (naravno, prvo se japan-papir malo zategne). Kad se lak osusi, procedura se ponovi sa druge strane krila - ali sam zaboravio da li se prvo presvlaci gornjaka ili donjaka... Kad se i to odradi i lak se osusi, japan-papir se preprska vodom i pusti se da se osusi, pri cemu se on lepo zategne i dobiju se "udubljenja" na mestu rebara. (zbog te vode krila prvo moraju da se lakiraju da ih voda ne bi pokrivila, izvitoperila...). Onda se sve to prelakira i to je to.


mcaslav

Hvala, Dragane, na savetu.
To je postupak koji sam planirao da izvedem, drago mi je da sada znam da neću pogrešiti :)
Meni će biti malo lakše, krila od mesinga se neće vitoperiti. Bez obzira na pravi redosled presvlačenja, planiram da prvo uradim gornju površinu krila: verovatno će eceraj da bude težak za celu konstrukciju, pa će bar jedna od sajli za zatezanje morati i da prihvati opterećenje. Jedini način da to izvedem pouzdano je da presvučem gornju površinu, izbušim malu rupicu u "platnu", kroz nju provučem strunu vezanu za konstrukciju krila, pa onda sve to zatvorim presvlačenjem donje površine. Ostale sajle za zatezanje neće imati noseću ulogu i moći će da se lepe direktno na površinu krila, bez bojazni da će se odlepiti.

Što se dodatne motivacije tiče, i ovaj rad je neverovatan: da li je neko shvatio šta je čovek uradio sa točkovima? Oko većeg prstena su ispletene žbice točkova, onda je nekako u centar ubačena glavčina i bandaš, verovatno kao smola, centriran i uvaljan u žbice uz pomoć nečega što nije na slici.

Da li je nekome poznata ova tehnika?

:cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

Mislim da je to za gume nekakav kalup pa je nalio neku smesu.

voja

https://youtu.be/dXmrvS8rHbA 

Za gumu skine se izolacija sa žice, zaseče uzdužno i obavije oko bandaža.

.