Airfix Sea Harrier FRS1, 899 Sqn., Falklands, 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

Kao što sam naslov kaže, radio sam Airfix maketu Sea Harrier FRS.1. Avion koji sam pokušao da odradim je leteo u sastavu 899 mornaričkog skvadrona Kraljevske mornarice sa nosača aviona HMS Hermes  tokom Fokladnskog rata i u tom sukobu je postao najuspešniji avion sa Hermesa. Sam avion Sea Harrier serijskog broja XZ457 poleteo je prvi put 15-og decembra 1979. (moja generacija :D) i tom prilikom je njime pilotirao John Farley. Po izbijanju sukoba na Foklandskim ostrvima, avion je, sa brojem 714 na nosu ukrcan na HMS Hermes i zaputio se ka Juznom Atlantiku. Pošto je prethodno bio ofarban u staru šemu sa belom bojom odole, tokom puta je ceo prefarban u tamno sivu boju a uz to je i broj 714 ''skraćen'' za sedmicu tako da je ovaj SHAR postao crni 14. Prvog maja 1982. Godine leteo je u prvoj misiji, naoružan sa 3 bombe od  1000lb a za komandama je tom prilikom sedeo pilot Andy McHarg sa pozivnim znakom ''Tartan 3'' a misija je bila bombardovanje piste na Goose Green. 21. Maja 1982. Godine, pilot poručnik Clive Morrell je leteći na XZ457 iliti ''Crnom 14'' raketom AIM-9L oborio argentinski A-4Q Skyhawk 0660/3-A-307 a potom topovskom vatrom oštetio A-4Q Skyhawk 0665/3-A-312 koji je pri sletanju takođe uništen. Oba argentinska pilota kapetan de Corbetta Philipi I poručnik de Navio Arca su uspeli da se uspešno katapultiraju iz svojih A-4. 24. Maja, XZ457 je ponovo bio koban po argentinske avione. Ovog puta pilotirao je poručnik Andy Auld I ponovo raketama AIM-9L oborio dva argentinska Dagera I to C-419 and C-430 a piloti major Puga i kapetan  Diaz su takođe uspešno napustili pogođene letelice. Do 14. Juna 1982. Godine XZ457 ''crni 14'' je leteo u ukupno 66 borbenih misija, bacio 3 bombe od 1000lbs, ispalio 680 topovskih granata I lansirao 3 rakete AIM-9L. Po povratku iz rata na prednjem delu su mu iscrtana 3 bela kill marka za oborene argentinske avione. Tokom 1993. Godine konvertovan je u verziju FA2 a 20.oktobra 1995. Godine se zapalio pri poletanju. Danas se nalazi u muzeju Boscombe Down.
A sad malo o maketi... Iskreno, pomalo sam razocaran relativno novom maketom koju je izbacio Airfix, posebno jer sam relativno skoro radio Italeri/Esci maketu koja je za nijansu slabijeg uklapanja ali ima vise detalja koji su uz to dosta finiji za razliku od Airfixa koji deluje pomalo grubo. Takođe, Esci maketa mi I više ''liči'' na Sea Harrier. Maketi sam dodao rezinsko sediste I nesto Eduard zoom seta, koji sam, sa nešto nedostajućih delova tj polovan za sitnu lovu uzeo na ebay. Farbao sam Humbrol akrilnom bojom I zaista nisam imao problema o kojima sam citao da su ljudi imali koristeci ove boje. Pred sam kraj sam imao nezgodu sa dekalima tako da kill marks nisam stavio pošto sam ih nepažnjom uništio, tako da moj SHAR predstavlja avion tokom rata a ne po povratku sa Foklanda. Toliko od mene ovaj put

Pravi XZ457


Maketa















I na kraju jedna zajednicka sa Esci/ Italeri Sea Harrier


Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...


milan78

Instagram-Peacockscaleworx

Tomcat

Quote from: milan78 on 27-05-2016, 16:51:02
Opa dva ih ima.Vrh.Lepo!

Da, samo sto je Escijev sa oznakama onog oborenog kod Goražda 1994  :)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Gojko91


barbarossa

Super si ti njega završio s obzorom na to što kažeš da je airfix čak i slabiji od escija. Malo mu je čudno staklo kabine, ovo ostalo ok, vrlo lepo odrađeno..

Tomcat

Quote from: barbarossa on 27-05-2016, 19:27:00
Super si ti njega završio s obzorom na to što kažeš da je airfix čak i slabiji od escija. Malo mu je čudno staklo kabine, ovo ostalo ok, vrlo lepo odrađeno..

Meni ceo prednji deo deluje nekako previse "spicasto"
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

zolle

Dokon mozak, djavolja igracka !

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Sneni

To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

zobo



djos & filip

Oba su bas reprezentativna.
Odlicni radovi.
Poz.

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

komoras

Odlično si ga sredio Slobo, još veće pohvale za kvalitet slika u odnosu na ranije!  :cheers
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...