Tu-22m3 diorama

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

Svaki petak izuzetak... ali ovaj je baš izuzetan... barem za moju malenkost... sastavio sam maketu...

Znate koju...   :deadhorse

Evo, radi kontinuiteta još nekoliko slika završnih radova, pa posle toga ide "glamur fotografija"...













Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

mislim da ću ovaj post ostaviti bez komentara...  ;)



























Pozdrav od Šekija
--------------------

Warhawk

Quote from: ®Evolutionary on 11-01-2019, 18:44:19


Vrhunska fotka, ptica polako dolazi u život.
Inače, podseća me u toj fazi na ovo:

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Posle skoro 2 godine rada, možemo samo da i mi bez mnogo komentara sedimo i gledamo ove slike i uživamo u njima!  :)

Fali ti samo jedna fotorealistična podloga sa hangarom i pozadina da ova ptica sa propratnom opremom i vozilima deluje kao parkirana u remontnom zavodu OKB Šekularac  :D

Praviš li malu pauzu ili odmah napadaš neku novu temu?

Pedja

#169
Neću ni ja komentari sati... Ništa...  :god :god
Off: a jel' vam bude malo žao kad završite "projekat" i odložite ga u vitrinu?  Meni da, uvek (čak i u poslu a kamoli u hobiju).

®Evolutionary

Quote from: Pedja on 11-01-2019, 19:34:16
Off: a jel' vam bude malo žao kad završite "projekat" i odložite ga u vitrinu?  Meni da, uvek (čak i u poslu a kamoli u hobiju).
Meni bogami nije... Probaj ti nešto da razvučeš ovoliko, pa ćeš da budeš srećan ko kuče kad završiš!  :P  ;D

Quote from: Sandman on 11-01-2019, 19:13:13
Fali ti samo jedna fotorealistična podloga sa hangarom i pozadina da ova ptica sa propratnom opremom i vozilima deluje kao parkirana u remontnom zavodu OKB Šekularac  :D
Praviš li malu pauzu ili odmah napadaš neku novu temu?
Pa da, u pravu is. Završio sam Tupoljev, ali još uvek treba da napravim bazu i ofarbam nekoliko figura... Imam nekih 100-nak PAG-14 ploča od ICM-a koje treba da poredjam na neku odgovarajuću drvenu površinu... :naughty

Ali verovatno ću sebi dozvoliti i malo predaha... Zapravo sada sam u onoj slatkoj fazi kada sam očistio radni sto i sada merkam kutije iz "zimnice" i pravim nove ambiciozne planove, iili se prisećam nekih koje sam već imao od ranije...
Pozdrav od Šekija
--------------------

morlak

Svaka cast! Ovo je bilo milina ispratiti.

iguanac

Nadam se da nisi radio ovaj konkretni avion, da ne bi morao da prepravljaš maketu
https://www.danas.rs/svet/rusija-u-padu-bombardera-tupoljev-troje-mrtvih/
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

®Evolutionary

Mislili ste da je kraj... ali nije. Nastavljamo zurku

PAG-14 je vrsta betonskih ploča, livenih u kalupu, korišćenih širom Sovjetskog Sava za brzo pretvaranje neuredjenih polja u aerodromske površine. Imaju  standardne dimenzije od 6 x 2 metra i debljinu od 14cm, teške su svaka po 4,2 tone, a i danas se često vidjaju na stajankama po vojnim aerodromima u Rusiji.

ICM pravi setove ovih ploča u nekoliko razmera, a za mene su bile zanimljive naravno one u 1:72. Kada govorimo o podlozi za makete vazuhoplova, na pamet prvo padne slika prigodne asfaltne, ili betonske podloge, odstampane na listu odgovarajućeg formata i zalepljene na drvenu ploču. Lako, efektno i brzo... Ja sam se odlučio ipak za nešto malo drugačije iz više razloga, od kojih je glavni da papirna podloga, ma kako dobro odštampana, ne moze da kompenzuje zivotnost  i trodimenzionalnost sveta oko nas. Elem, kao podloga za Tu-22 potrebno je imati veći broj PAG ploča, pa sam tako nabavio i više ovih setova od ICM-a. Više nisam ni siguran koliko, jer sam već odavno sve ploče poskida sa ramova i poredjao ih u jedan karton. Imam ih ukupno 126, ako se nisam zabrojao!

Jedan problem sa ICM pločicama je sto osim realno predstavljenje površine betonskih ploča, svaka ima i prazni ram, koji je oivičava. On nazalost prelazi i preko bočnih useka za podizanje i poravnavanje ploča, koji su u stvarnosti zaliveni crnim mastikom kada su ploče postavljene. Kada se ICM počice poredjaju jedna pored druge, ovaj ram pravi potpuno ravnu povrsinu koja odvraca od realnog izgleda, zbog koga sam na kraju i izabrao ovo rešenje...

Sta činiti? Moguće je naravno obrusiti ovaj ram i onda otvoriti (dremelom na primer) ove bočne otvore. Nije preterano teško ni komplikovano. Samo, to treba uraditi na svakoj ploči! U mom slucaju 504 obrušenih ivica i 1008 precizno isečenih bočnih useka! :deadhorse

Kao nepopravljivi mazohista, prionuo sam na posao i posle nedelju dana otresao sa sebe oblak prasine i plasticnih opiljaka i zapitao se imam li smisla u ovom zivotu, ili je mozda odgovor, kako se i navodi u Vodiču kroz Galaksiju, ipak 42. Tačnije, tri puta toliko: 42 x 3 = 126...



















Pozdrav od Šekija
--------------------

Sandman

Radi verodostojnosti, kao i dokaza da OKB Šekul... Tupoljev, koristi originalne betonske ploče tipa PAG-14, te oznake će morati da budu ispisane na bokovima svake ploče crvenom bojom... šta je to.. svega 42x3x2.....252 ukupno.. tja.. sitnica..  ;D dajmo šansu mazohizmu do krajnjih granica  >:D

Šalu, na stranu, odličan posao radiš, sviđaju mi se ovi prvi ofarbani i zaprljani uzorci podloge.
Koje boje si koristio za farbanje i prljanje ploča?

®Evolutionary

Quote from: Sandman on 28-01-2019, 19:16:38
Radi verodostojnosti, kao i dokaza da OKB Šekul... Tupoljev, koristi originalne betonske ploče tipa PAG-14, te oznake će morati da budu ispisane na bokovima svake ploče crvenom bojom... šta je to.. svega 42x3x2.....252 ukupno.. tja.. sitnica..  ;D dajmo šansu mazohizmu do krajnjih granica  >:D

Šalu, na stranu, odličan posao radiš, sviđaju mi se ovi prvi ofarbani i zaprljani uzorci podloge.
Koje boje si koristio za farbanje i prljanje ploča?

Da, da, svakako, na sve ploče sa strane dolazi naziv PAG-14, kao i datum prozizvodnje! :mjetal To me podseti na jedan stari vic: Mazohista kaze "udari me!", a sadista odgovara "neću."

Što se tiče bojenja ploča, voleo bih i ja da znam kako sam to tačno uradio, ali bilo je pre godinu i nešto, a nisam zapisao ništa.  :headbang Osnovna boja bila je neka svetlo siva, verovatno "Light Sea Gray" a onda sam počo sa modulacijama. Ono što znam je da fleke nisu bojene već su to pigmenti, koje sam naneo suve a onda prineo četkicu napunjenu alkoholom i pustio da se vlaga proširi po površini. To je fiksiralo pigmente i proizvelo taj efekat.
Pozdrav od Šekija
--------------------

Sandman

S obzirom da se na jednoj od gornjih slika vide prave ploče u raznim koloritima na jednom mestu, nećeš imati previše muke oko farbanja.. nasumično ih ofarbaš u par nijansi sive sa kap-dve smeđe/crvene da razbiješ monotoniju, a ovo sa pigmentima je super fora, i dosta uverljivo izgleda.

Зоран 1962

Prelepo uradjeno.Nemam daljih komentara.Svaka čast na trudu i umeću. :super

®Evolutionary

Evo grupe karaktera koji će igrati role u "Igri Tupoljeva".

Daleko od toga da sam iskusni majstor za figure, a naročito ne u ovoj razmeri. Pre neki dan sam naučiio šta je to "vlazna paleta" i kako da je napravim. Ako se sada pitate a šta ti je sad pa to evo korisnog linka: https://www.youtube.com/watch?v=96mjmqWTPfM

Sve figure definitivno nisu rodjene jednake. Dva pilota su od Airbonusa i veoma su lepo modelirani i izliveni. Mehaničari su od Armor-ija, dosta grubi i jednostavni u poredjenju. Zamenio sam svima šake a onom koji stoji i telefonira transplantirane su i preoblikovane cele ruke.

















Pozdrav od Šekija
--------------------

milan78

Ludo burazerE ludo....  :mjetal
Instagram-Peacockscaleworx