F-84E Hobby Boss 1/32 "SANDY"

Previous topic - Next topic

viper

F-84E "SANDY" 9th FBS, 49th FBW Captain Warren O'Brien, Korea 1951.

Maketa je veoma dobra i odlično se uklapa sa veoma finim detaljima. Od dodataka sam koristio eduardov PE interior set i HGW pojaseve (ovi pojasevi su za avione iz WW2, ali se nerazlikuju previše od onih korištenih na Thundejetu).
Nisam radio wash jer su dekali direktno nanijeti bez sjajnog laka kao podloge, aniti preko decala nisam nanio nikakav lak.
Moja maketa previše sija u odnosu na ovaj original sa fotografije, ali ostaviću ga ovako čistog i sjajnog.
Decali su iz kutije i odlični su.























Janjic

Odlično izgleda  :)

Nek mu nisi radio wash, baš je lijep ovako!
凸(¬‿¬)凸

Pedja

Dobar rad. možeš malo o bojama koje si koristio.

Sandman

Odličan, turaj u vitrinu i zaključaj! :)

dragan_mig31

Bas je dobar.Hteo bi ovo nekad da vidim uzivo iz neposredne blizine :D

viper

Hvala vam.

@Dragan-MiG-31. Uživo je još blještaviji, nadam se da  ću ga ponijeti na neku od izložbi u narednom periodu.

@Pedja. Koristio sam ovaj sprej dupli color, narvno prvo sam ga presuo u posudu i koristio airbrush.
 
Kod ovih NMF je najvažnije dobro pripremiti podlogu.
Prvo sam prefarbao sve crnom Tamiya x-1 , 50:50 boja : mr color leveling thiner.Zatim druga ruka ovaj put otprilike odnos boja razređivač 20:80. bitno je da je boja što rijeđa i zatim poliranje vodobrusnim papirom 2000, i nakraju poliranje pamučnom krpicom.

Zatim prvo farbanje duplim colorom chrom silver  ovaj sprej krajnji desno na slici, zatim alclad duraluminium i na kraju sesvisne otvore alclad white aluminium i aluminium.

Slično sam radio i na F-86D samo sam tu koristio ova 3 spreja koje sam presuo u posudu a onda koristio airbrush.









Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Sandman

A da li si samu maketu (plastiku) pre nanošenja crne osnove ispolirao?
Da li to ima efekta za što sjajniju podlogu, ili je polirana plastika kontraproduktivna u smislu da se teže "hvata" crna podloga na nju?

viper

#8
Ne nisam polirao plastiku prija nanošenja crne boje. Inače ova crna sjajna daje tu neku dubinu i sjajnost ovoj chrom boji.
Mozda bi jošbolje bilo za crnu podlogu koristiti enamel,jer  mislim da se enamel još bolje polira od akrilnih boja.
Veoma je bitno da ovaj drugi sloj bude veoma razrijeđen, a vjerujem da bi bilo još bolje da se nanose 3-4 sloja ali svaki da bude što rijeđi od predhodnog.

djos & filip

Prelep finis.
Stvarno majstorski.
poz.

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

medico

Odličan rad ! ova 1/32ka definitivno impozantno izgleda a temeljna priprema daje rezultate. Da li si nečim razređivao lakove nakon stavljanja u airbrush...pretpostavljam da naprskaš u kanticu od airbrusha pa onda prskaš ?

viper

Hvala,
Nisam ničim razrijeđivao  lakove jer su rijetki kada se prespu  u posudu, nešto poput alclada.
Bitno je kada se prespu u posudicu da odstoje nekih pola sata  otvoreni i ponekad promiješeti čačkalicom , da izađu gasovi.
Kada bi se posuda odmah zatvorila i onda ponovo otvorila, boja bi bukvalno izletjela  vani i sigurno zaprljala radni sto.

Lubenica

Uh sto je dobra ova !!!! Bravo !!!!!!

#13
Eto, da se i ja javim pošto sam zaljubljenik u ovu mašinu.
Zapravo jedina ozbiljna primedba od mene su ti riveti. Proveo sam dosta vremena muvajuči se oko našeg restaurisanog F-84G u Pivki i moram da kažem da se na pravom avionu skoro da ne primečuju. Zato me smeta ta Hobby Bossova politika oko teškog rivetisanja.
Ako ikada budem nabavljao G verziju od tog proizvođača, pokušaču da pre farbanja zagitujem te "nitne".

Pošto smo kod nas imali tu silnu prenaglašenu frku oko avio bombe koja visi  na originalnoj slici tvoje mašine, upozorio bi te na 2 žuta prstena koji fale na tvojim bombama. Označavali su vrstu eksplozivnog punjenja. U tvom slučaju TNT, 3 prsteni.

Josip

viper

Hvala, volio bih da mi malo pojasniš oko tih žutih prstenova za označavanje bombi jer sam to uradio prema sastavnici dok na ostalim nemao upšte tih prstenova , p a da mogu pravilno oznacčiti oszale bombe.

Što se tiče riveta ovdje su sasvim Ok za razliku od ostalih Trumpeter/Hobby boss maketa.ČAK su puno bolje odrađeni  od onih urađenih na F-86d od Kitty Hawka , koju sam radio prošle godine.Ne znam da li je konturno tačna, vjerujem da jeste jer nisam pronašao negativne recenzije, maketu preporučujem i zaosta je uživanje raditi je.
ŠTose tiče riveta , ja volim da ih ima na maketi pogotovo u ovoj razmjeri.Naravno Tamiya to najbolje uradi posebno na njihovim corserima, ali i na ovoj maketi nisu loši, čak naprotiv