Avganistan II deo- Jak-38, Revell 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

Pozdrav svima, posle nekog duzeg vremena nastavljam sa Avganistanom. Kao sto pise u naslovu, radio sam Revell maketu sovjetskog mornarickog aviona Jak-38 ali u nestandardnoj semi bojenja. Naime, 4 aviona ovog tipa, brojevi 25,53,54 i 55 su tokom 1980 godine u okviru operacije "Romb" poslati u Avganistan kako bi se ispitale njihove sposobnosti u borbi gde se pokazalo da je glavni nedostatak aviona mala nosivost. Maketa je Revell, iz 80ih, prilicno siromasna ali u negative I sa solidnim uklapanjem, a kao najveci nedostatak smatram prakticno nepostojeci kokpit  pri cemu je proctor u kabini toliko uzak da posle stavljanja rezinskog Pavla sedista mesta prakticno I nema. Iskreno, ne znam koliko je maketa tacna ali ovako sastavljena, meni lici na pravi Jak. Boje su Akan i Humbrol, pri cemu sam koristio boje koje u uputstvu preporucuje Begemot odnosno, ista zelena je odole kao I na gornjim povrsinama. Uspeo sam da pronadjem jednu fotografiju pravog aviona ali u nekom kasnijem period. Boja na fotografiji deluje tamnije ali posto su me fotografije ovako losijeg kvaliteta I ranije cesto znale prevariti, odlucio sam da ipak poslusam Begemot  uputstvo. Nisam odusevljen rezultatom ali zapolicu je sasvim korektan.

Pravi



Maketa























Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

relja

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

zolle

Egzotika ! Boje su stvarno tamnije  :think pogotovu siva  :think
Dokon mozak, djavolja igracka !

milan78

Instagram-Peacockscaleworx


Jovac

Odličan. Sviđa mi se. Krajnje neobična šema.

Janjic

凸(¬‿¬)凸

Зоран 1962

Odličan Jak.Lepo mu čuči ova šara. :super :super :super

flanker

Na slici izgleda kao Olive drab. Šteta što nema više slika.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

djos & filip

Odlican YAK u veoma neobicnoj verziji kamuflaze.
Da li treba svetlije ili ne....to je stvarno nemoguce dokazati jer zavisi od same fotografije.
Meni se stvarno svidja.

Molba: ima li sanse da posaljes jednu sliku donjih povrsina, cisto za referencu posto me je zaintrigiralo da ga uradim u ovim bojama.
Hvala
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Tomcat

#10
@flanker

Slazem se, izgleda kao olive drab, ali prosto, deluje mi kao losa fotka a u nedostatku drugih, uz prethodno lose iskustvo sa procenjivanjem boje na osnovu fotografije loseg kvaliteta, nisam hteo da rizikujem
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Tomcat

@djos & filip

Gledacu da uslikam sto pre i odole, a do tada mogu reci da je odole farban istom zelenom kao i ove sare sa gornje strane, AKAN 73007, uz demarkaciju zelene i sive kao i na plavim Jakovima
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

djos & filip


Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Willys

Tomcat
Svaka čast na istraživačkom radu u vezi Jaka -38.
Baš si me iznenadio sa ovom slikom.
Ja se vazduhoplovstvom bavim preko 20 godina, ali tek sad prvi put u životu vidim Jaka-38 ofarbanog u maskirnu šemu.
Možda sam viđao neke crteže, ali sliku aviona prvi put vidim.
Ja sam se isto mučio sa skučenošću pilotskog prostora. U želji da isti malo obogatim koristio sam ono par slika koje mogu da se pronađu na netu, uz uzor resinskog cockpita za Mig-21.
Maketa ti je odlično ispala.
Još jednom svaka čast na istraživačkom radu.