Sword Harijeri Dvosedi, varijanti T.10/T.12 i TAV-8B 1/72

Previous topic - Next topic

Oruzar

Postovane kolege,

Predstavljam vam dve makete Ceske firme, Sword, avioni serije Harrier, ali u dve razlicite kutije,izdanja u razmeri 1/72. Varijante su: Britanska T.10/T.12 i kako ja kazem ostali... TAV-8B.Bitno je napomenuti da su plasticni delovi u obe kutije isti, ali dekali i kombinacija delova daju predlozene varijante proizvodjaca. O tim razlikama text sledi.

Britanska varijanta makete Harrier T.10/T.12 (slika kutije):


Americka varijanta TAV-8B (slika kutije):


Rec dve o avionima i varijantama. Kolege, ovde cu vam predstaviti kratak opis za avione koji su predstavljeni kao makete u obe kutije:

Britanski: T.10/T.12


Americki, na slici je Italijanski TAV-8B:


British Aerospace & McDonnel Douglas "Harrier II" je mlazni avion tipa V / STOL (vertikalnog poletanja i sletanja, kako i kratkog konvecnionalnog poletanja) koji se koristio u Britanskom Kraljevkom ratnom vazduhoplovstvu (RAF) i Britanskoj Kraljevskoj mornarici,Americi,Italji,Spaniji i Indiji. Razvoj aviona je zapocet kao projekat Anglo Americke saradnje jer su obe zemlje, i Engleska i Amerika iskazale potrebu za takvim vidom letelice te su zbog toga i ucestvovale zajedno u saradnji u dizajniranju iste. Projekat je zapocet juna 1970. god. kao kooperacija BAE i McDonnel Douglas kompanija, prvi prototip je poleteo 9. novembra 1978. u Engleskoj kao varijanta YAV-8B, a u Americi tek 5. novembra 1981, iz razloga sto su obe kompanije prvo na Engleskom tlu ispitivale sve komponente aviona. Nakon uspesnih testova , u Ameriku su prevezeni prvi primerci pod oznakom AV-8B, kako i nakon toga novonastale varijante za obuku ovog aviona oznaka TAV-8B. Predstavljanje javnosti vazduhoplov je doziveo tek 1985. godine kad je vec uveliko bio operativan u svim jedinicama koje su ga i zaduzile. Britanske trenazne varijante nosile su prefiks oznake verzije "T" pored kojeg je stajao i broj, koji je oznacavao odredjene vidove modifikacije ovog aviona, tako da T.10/T.12 su oznake poslednje varijante aviona koja je napravljena. Kod americke varijante je oznaka TAV-8B bez dodatnih oznaka za nadogradjivane verzije. Osnovne spoljasnje razlike izmedju britanske i americke varijante jeste to sto je na britansku varijantu montiran drugaciji nos aviona, u kojem se nalazi infracrveni daljinomer, sto na americkoj verziji ne postoji, i za to je i uskracena.To govori i o nameni aviona, jer dakle americka verzija ovog tipa aviona moze da koristi samo "glupo" naoruzanje u obuci pilota, dok britanska varijanta je veoma naprednija jer ima i bolji racunar za obrade algoritama za sofisticiranija "pakovanja" naoruzanja cak i vid vazdusne borbe.
Dvosede varijante ovog aviona RAF osim za obuku,su koristene u konfliktima pocevsi od rata u Iraku 1991. pa na ovamo, sve do 2010. Americke varijante i ostale zemlje korisnici koje koriste TAV-8B avion, nikad nisu ovaj tip koristili u borbenim uslovima, osim obuke. Bitno je takodje reci da britanske varijante ovog aviona , posebno T.10/T.12 nisu ni jednoj zemlji izvezene, radi cuvanja tehnologije, dok su Amerikanci svoj trenazni Harrier II izvezli u Italiju i Spaniju, koje su korisnici ovog tipa aviona, u njegovoj osnovnoj nameni, dejstvovanje po ciljevima na zemlji i moru.


O maketama cu takodje pisati u jednom pasusu jer je osnovna razlika u dekalima i drugacije oznacavanje i bojenje, i par sitnih detalja, ali evo kratkog opisa: 

Makete dolaze u cvrstoj kartonskoj kutiji, prelepe ilustracije ovog aviona na gornjoj povrsini kutije, kutija se otvara sa uze strane. Delovi su upakovi u celofan i uredno spakovani, dekali lepo zasticeni. Sastavica je pregledna i veoma jasna. Kao sto je poznato ova kompanija radi short run makete, ali ih stavlja u sam vrh kvaliteta te se u mnogome i ne razlikuju od klasicnih maketa velikih serija , takodje veoma poznatih proizvodjaca. Sta ovu maketu izdvaja od ostalih je multimedijalno pakovanje sto cine dodaci za postizanje sto vece doze realnosti. To su rezinska sedista vrhunskog kvaliteta i detalja, kako i vakuumski poklopci kabine, veoma tankog plexija, izuzetne prozirnosti, u obe makete su isti dodaci od multimedije.
Plastika maketa je veoma dobrog kvaliteta preciznih panela i bez preteranog rivetinga. Sve panele su u negativu kako i zakivci. Dekali su predivni zaista, odlicna je stampa i film im je veoma tanak sto olaksava rad.
Maketa nije za pocetnke, ali vec ako je neko sklopio nekoliko maketa , malo komplikovanijih, mislim da mu ovo nece predstavljati nikakav problem, nego pruziti uzivanje i lepu maketu na polici.Da predjemo na slike:

Britanska varijanta T.10/T.12:
















Americka varijanta TAV-8B:
















Zahvaljujem se na uzorku web store-u www.modelimex.com , i Gos.Petr Kovar-u na ustupljenim primercima.
Hvala svima sto su ispratili ovu temu.

Do sledeceg reviewa-a.

milan78

Odmah da ti kazem da ti dekali ne vrede nista.Ko je imao susret s a Swordom i Techmod dekalima zna o cemu pricam.Lepo su oni odstampani ali kad krenea da ih stavljas,krecu muke.One muke u rangu sa academy dekalima.
Instagram-Peacockscaleworx

Oruzar

Kolega,

I jedne i druge sam radio i da ti kazem da Academy dekali su extra,kad imas strpljenja i vremena da ih radis.Po meni najbolji sto se tice tankoce filma.Ovaj hobi je nazalost postao serijska proizvodnja.Uzivanje se svelo na broj komada maketa i koja se brze napravi.Ja sam ipak za kvalitet...mogu ti pokazati kako izgledaju sword i academy dekali da vidis uzivo...ako nadjes film od dekala na zavrsenoj maketi ja polupam tu maketu na tvoje oci...evo pred svima kazem.

milan78

Paz' 'vako,da se ogradim...starije academy makete,i one bez Cartograf dekala.Znas,voleo bih da su ok dekali jer f-15msip me ceka i voleo bi da bude ok na kraju.Ali radio sam Sword spitfire,i dekali su bili techmod.Uzas uzasa.Hemija ne moze im nista.Jedva polepih osnovne dekale,a s obzirom da je rani spit izvidjac stencili mu ne trebaju.....
Instagram-Peacockscaleworx

Tomcat

Academy negde od 2008 godine saradjuje sa Cartografom po pitanju dekala, tako da se moze reci da su njihovi dekali u maketama izbacenim posle 2008 odlicni, a u maketama pre 2008 su losi
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...