Curtiss Hawk H-75A-2 AZmodel 1/72

Previous topic - Next topic

krajton

Curtiss hawk , AZmodel 1/72
Novi kalup...
Šta reći... očekivao sam više
Nekako mi je grubo previše, bilo je dosta problema prilikom sastavljanja, sastavnica je mogla biti i preciznija i detaljnija
Bilo je gitovanja, nije mnogo strašno
E sad maketa... avion je francuska verzija čuvenog P36 a moja omiljena francuska verzija
Pilot Jean Marie Accart, 12 pobeda na ovom aparatu,  1 Juna 1940 oboren, ranjen u glavu ali je uspeo da napusti avion i preživi...
Boje Gunze, malo prljanjai malo čipinga
nadam se da nisam preterao kako umem
2018 sam najavio žestoko, ali samo gomila započetih maketa, tako da će 2019 biti gomila dovršenih

Evo i slike















Sajle sam razvukao, sijalice sve obojio i tako... ponešto sam sigurno zaboravio
Slobodno mišljenje i koji komentar
pozz

medico

vrlo lepo , pedantno .
koje si Gunze boje koristio ...mene čeka MS406 pa me zanima tvoj izbor ?

inače nemoj se ljutiti ali fotke su ti  :headbang (na svu sreću mekete su ti daleko od toga   ;) ) ...pogledaj malo ovaj topik o fotografisanju maketa na: http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,134.0.html napraviti pristojne fotografije uopšte nije tako komplikovano !

krajton

Gunze H17, H80, H337 i donja C117

To je neka kombinacija koja mi se čini OK, po literaturi i forumima, a i po slikama ovo mi se čini korektno

krajton

A slike sa mobilnog telefona, znam da su katastrofa, a i malo sam preterao sa svetlom (neki reflektor sam uključio pa sam preterao)
Svetlo prejako pa su slike ...

medico

Quote from: krajton on 26-01-2019, 20:52:23
Gunze H17, H80, H337 i donja C117

To je neka kombinacija koja mi se čini OK, po literaturi i forumima, a i po slikama ovo mi se čini korektno

slično odabir je i kod mene : H17, H81 , C117-RLM 76 a za gornju sivu jos nisam odlučio...

voja

Quote from: medico on 27-01-2019, 00:08:09

slično odabir je i kod mene : H17, H81 , C117-RLM 76 a za gornju sivu jos nisam odlučio...

H81 ti je loš izbor. To je Khaki i odgovara za češke Avia B.534 a može i za one poljske PZL P.11c.
H80 je bolji izbor. Ona je Khaki Green.

Držim obe boje u rukama i razlika je kao nebo i zemlja.

I ja imam MS.406 spreman za farbanje, ali je u 1/72 a ti pretpostavljam radiš u 1/48.
Moj MS.406 je od Azura i u sastavnici su dali sledeće boje:

Od gore

- H80 Dark Green (na Gunze staklenki piše Khaki Green)
- H17 Dark Brown (na Gunze staklenki piše Cocoa Brown)
- H307 Dark Blue Grey (na Gunze staklenki piše Grey FS36320) 

Od dole

- H314 Sky Grey Blue (na Gunze staklenki piše Blue FS35622)

Držim jednu do druge staklenke H307 i H337.
H307 je za nijansu svetlija od H337.

H317 koju je Azur dao za od dole držim pored H417 koja je RLM76.
Potpuno različite boje. H314 vuče u plavo, kao da je jako bleda varijanta RLM65.

.

.


krajton

Evo sa posla se domlatih kući...
Sad sam bacio pogled na boje...
Najbolji izbor je definitivno H80 i H17, e sad za treću ja sam isto bio u dilemi
Kupio sam i H307, H337, H314(fs35622), H67(rlm65) i C117(rlm76)
Ja sam i SpecialHobby i Azur sastavnice skidao i vijao boje za MS406 i LesMureaux 117 i Curtiss hawk

E sad i ovo sam našao, jeste, restaurirani primerci i boje njihove, ali...




Na crno-beloj fotografiji kontrast i  razlika u nijansama je jasna


Imam i gomilu sastavnica koje sam poskidao, al da ih nepostavljam sad

H314 mi se čini kao totalni promašaj ... Potpuno različite boje. H314 vuče u plavo, kao da je jako bleda varijanta RLM65...  tu se slažemo
Nekako mi ta C117 - rlm76 najviše liči
Na sastavnicama HobbyBoss na svojim sastavnicama daje rlm76 kao donju boju

A opet ovi

Boja na slici neodgovara boji na sastavnici sa H314

E sad kombinacija svega ovoga...

Kad sam radio D520 morao sam da prepravljam i da bojim ponovo jer mi je bilo skroz frljavo i ove gornja i donja plava nije bila i nije imala dovoljno kontrasta...
Mislim da ni sami francuzi nisu svesni koje boje... nisu baš kao rusi sa njihovom tenkovskom zelenom ali...
Na dosta foruma i ilustracija to je nakako najbliže...

Ima tu još nego da nedužim



Dragan

#7
Ne znam koliko ce ovo koristiti, jer su boje date po Federal Standardu, a pitanje je koliko je on primenljiv za francuske boje:


medico

moje viđenje ide pravcu ovog D520 kojeg sam sada vec odavno uradio  : http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,10229.0.html

Inače slažem se sa Vojom da je H81 malo previše khaki tako da cu je verovatno mešati moje neko viđenje je da je to neka maslinasto zeleno -khaki...(moguce je da mi sa Krajtonovih fotki deluje previše tamno zelena) za H17 braon smo se složili a gornja siva treba da bude tamnija i plavlja ....na crno-belim fotografijama kontrast između boja je manji.
Sad u tu jednačinu treba dodati i preshading, post shading ....tako da boja koja se gleda na dnu bočice mora (treba) da varira na maketi  ;)

voja

Meni je ta gornja siva, kada gledam ive fotke MS.406 i D.520 iz muzeja, ista kao Humbrol 27.

.

.

relja

Bravo za maketu, mnogo dobro izgleda, i mene isto čeka, samo da prvo završim ovaj u 1/48 i Mistercraftov u 72 sa američkim oznakama :)


Što se tiče boja, AML npr predlaže ovo


I ja ću da idem sa ovim ModelMasterovim...


Ono što meni jedino smeta kod ovog AZ Modela su dekali, tačnije plava za rondele i zastavu.
Kao da su samo kopirali dekale ŠMER-a ili Hellera, a na muzejskim primercima i retkom fotografijama u boji se vidi da je to bila potpuo drugačija nijansa...
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"