srpski T-55A,rat na Kosovu 1999. 1/35,Tamiya

Previous topic - Next topic

chemical_ali

Ovaj tenk sam napravio ima već oko mjesec dana.Pošto nisam imao vremena zbog dosta obaveza,vukao mi se dugo po radnom stolu ali sam ga konačno završio za natjecanje "REOPLAN 2007" koje smo mi iz mak Reoplana organizirali 23.6. u Splitu.Tenk je Tamiya T-55A 1/35 s dosta dorade i detaljiranja,dodatnom opremom,dodanom antenom sa srpskom zastavom,novim nosačem antene i sanducima i brojnim ruksacima koje sam scratchao od raznih setova da bi ličili na one koje je koristila JNA,kasnije na kosovu VJ.
Ukratko jako puno posla i uloženog truda,na kraju se isplatilo-tenk je na REOPLAN-u 2007 osvojio 1. mjesto u kategoriji "oklopna vozila 1/35".

TENK T-55A,VOJSKA JUGOSLAVIJE,NIŠKI KORPUS,RAT NA KOSOVU 1999. GOD.





Fotka ispod-vidljiv je bijeli 5-znamenkasti identifikacijski broj koji je VJ dodjeljivala svojim tenkovima.Inače ovaj T-55A predstavlja poljsku varijantu i nju je JNA,kasnije i Miloševićeva VJ označavala kao seriju 19,što znači da su prve 2 znamenke broja s kupole 19,ali našao sam barem 10ak snimaka ispremiješanih serija,tako da npr serija 19 dobije broj iz serije 20 i obratno,tako sam i ja učinio:






Na fotki ispod se vidi dodan redenik s mecima na DŠKM mitraljezu,Tamiya nije dala u setu ni R od redenika pa sam se morao sam snaći i detaljirati:





Obratite pažnju na fotki ispod na maskirnu shemu tenkistinog kombinezona.Naime radi se o maskirnoj shemi u JNA označavanoj kao M-89,dok su je kasnije u VJ preimenovali u M-93.sastoji se od 3 različite nijanse zelene,smeđe i crne,karakteristična za sve srpske vojske tokom domovinskog rata,rata u bosni,rata na Kosovu.Namučio sam se dok sam je izradio i imao sam košulju u toj maskirnoj shemi tako da sam radio po uzorku.Evo rezultata,ispala mi je kao prava,ali je ružnaaaaaa i kričava da te oči zabole :



Obratite pažnju na fotku ispod,dodatna oprema kakvu su srbi masovno tovarili na svoje 55ice tokom čišćenja kosova od albanskih terorističkih grupa.Ja sam se poslužio raznim setovima čije sam ruksake zatim modificirao da bi odgovarali onakvima kakve jje koristila JNA i kasnije VJ:











Na fotki ispod,dodana zamotana vreća za spavanje,ili ti ga "ćebe" kako su to u VJ zvali  ;D :



Još jedan blizak prikaz maskirne sheme Vojske Jugoslavije M-93:





Eto to je to,oni koji su bili na natjecanju u Splitu prije 2 i po mjeseca mogli su ga vidjeti,a koji niste nadam se da vam se sviđa :P

Dada

U bre... svaka chast na detaljima kojima je ovde posebno posvecena paznja
pozz

iguanac

Svaka cast natenku - lepo izgleda!
Ja zaista nemam komentar na to.
Moje dve opaske su na uniformu i na ranceve:
1) Uniformu si skoro pa pogodio - mozda e trebalo malo sitnije da budu fleke ALI fotke su velike, i verovatno u razmeri 1/35 izgleda sasvim OK. Ja nisam probao da radim tu kamuflazu jos uvek pa ne znam koja je to glavobolja. Uniforme koje su koriscene su tip M89, M91(retka!) i M93. Sema je ista na svim, ali i razlicita - radjena je od lose boje na losoj tkanini i cest se desavalo da dve svetlije zelene se izjednace. Samo je crna postojanija... Kad sam ja bio u vojsci 2004/05 moglo se videti raznih kombinacija kamuflaza - svetlih i tamnih, a ja sam se trudio da imam tamne pantalone i svetlu bluzu. Obicno smo imali M89 kao radnu, a M93 kao paradnu uniformu - razlike u pantalonama skoro i da nema, bluze M89 imaju gornje dzepove sa rajsveslusima i bocnim a ne gornjim otvorima (kao francuske uniforme), M91 isto to, samo sto imaju i dzepove na rukavima. M93 lice na moderne americke bluze sa gornjim dzepovima sa preklopima. Vetrovke M89, tzv "rumunke" zbog socijalnog dizajna, krajnje neprakticne - imale su samo dva kosa dzepa za ruke, ni gornje dzepove, ni dzep za kapu i rukavice, ni krzno za kragnu a mislim ni kapuljacu - mi smo dosivali dugmice da bi kacili ove stvari. Postava nije imala rukave. M93 vetrovka je imala i gornje i donje dzepove sa poklopcima, onda pozadi, u predelu dupeta tzv "bunker" dzep za rukavice i potkapu, a tu se moglo i svercovati pivo u kasarnu, oko vrata dugmici za kapuljacu i krznenu kragnu, dok je postava imala i rukave.
Ovaj elaborat cisto zbog isticanja razlike, vrlo malo moze maketarski koristiti.
Da bi se pravile ove figure, zgodne su francuske Leigija stranaca od Academy - za M89 bluze uz prepravku uprtaca ili ICM set soviet motorized infantry - 4 vojnika koji se pakuju za kamion - kombinacija bluzi M93 i kombinezona.
2) Rancevi u upotrebi su jos uvek oni iz JNA, Heller je u svoje setove francuza pakovao vrlo slicne. Novi koji su se uvodili jos nisu bili rasprostranjeni, i ja sam ih video tek u zadnjoj prekomandi u specijalnoj jedinici jer su oni imali prioritet u nabavci i opskrbi - ruzni su i bezlicni, a verovatno ih ima na sajtu Mileta Dragica.

Sve usvemu - lep tenk i dosta truda ulozeno, sto se, kao sto si i sam rekao, i isplatilo. Samo nastavi i srecan rad!
Marko
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

milanco

Svaka cast super izgled avideo sam ga i ranije zahvaljujuci tvom prijatelju t34 :D
Interesuje me sledece:
1. kako si farbao onu motku koja postavljenje na kraju tenka
2. kako si farbao ona stakla u crno izgledaju kao prava
3. kako farbas sajle  ??? ??? ???
Hvala unapred :D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

chemical_ali

Quote from: milanco on 08-09-2007, 00:39:36
Svaka cast super izgled avideo sam ga i ranije zahvaljujuci tvom prijatelju t34 :D
Interesuje me sledece:
1. kako si farbao onu motku koja postavljenje na kraju tenka
2. kako si farbao ona stakla u crno izgledaju kao prava
3. kako farbas sajle  ??? ??? ???
Hvala unapred :D
balvan na zadnjem dijelu 55ice sam obojao bojom koju sam sam zamiješao jer mi je MM WOOD nerealna za drvo,a i balvani na tenkovima su puno svjetliji.

stakla sam na kraju obojao sa gloss crnom,koristeći kist broj 000

sajle sam prvo obojao u mješavinu steel i gunmetal boju u omjeru 2:1,a zatim sam razrijedio gunmetal humbrolovim razrjeđivačem(jer je manje agresivan za boju na podlozi i suši se a ne masti površinu kao klasični uljni razrjeđivač.potom sam airbrushem prskao jako razrijeđenu boju revell rust samo mjestimično da simuliram rđu. ;)

milanco

"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Profa

Ako smem samo da primetim, kao ex-tank-driver (T-55 :)) - boja bi mozda trebala biti malo zelenija a drvo za izvlacenje (onaj balvan pozadi, ispod nosaca buradi) tamnije od wood (ili oker) - kao dark earth, tako nesto... sajle jesu bile prilicno rdjave, ali su im glave (tj. kuke) bile prakticno ispolirani celik, tu se nije videla ni trunka rdje... Ovo sve se odnosi, naravno, na tenkove s kojima sam ja bio u dodiru, 1988/89...
To i nisu neke zamerke, pogotovo ako se ima u vidu sarenilo "SMB" boja na nasim tenkovima u periodu zadnjih 20-ak godina...

Summa = svaka cast!!!!
Bogu fala što sam Lala! :)


Gusha


Boki

Video sam ovu tvoju maketu na forumu www.maketarstvo.net zahvaljujući našem kolegi T-34.
Zaista prelep rad. Svaka ti čast.
Pozdrav

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

chemical_ali

hvala :)!drago mi je šta vam se sviđa.inače ovaj T-55 će biti na mojoj diorami iz rata na Kosovu koja će prikazivat čišćenje sela na Kosovu od albanskih terorista,od dragona sam modificirao figure koje će biti specijalci mup-a srbije i 2 vojnika VJ,te će na diorami biti zarobljeni i mrtvi albanski teroristi.

T34

Umorio sam se već od komentiranja tvojih radova :D jer ne znam gdje da počnem a gdje da završim s pohvalama?
Od same ideje, poznavanja materije, do svih faza rada - profesionalno ;)

iguanac

Ali,
obavestavaj nas o progresu figura, voleo bi da vidim kako ti napreduju. Ako imas ikakvih pitanja u vezi sa opremom, uniformama, samo pitaj, stojim na raspolaganju koliko sam u stanju da pomognem.
Pozdrav,
Marko
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

chemical_ali

#13
Quote from: iguanac on 10-09-2007, 14:26:25
Ali,
obavestavaj nas o progresu figura, voleo bi da vidim kako ti napreduju. Ako imas ikakvih pitanja u vezi sa opremom, uniformama, samo pitaj, stojim na raspolaganju koliko sam u stanju da pomognem.
Pozdrav,
Marko
odlično :)!dobro će mi doći pomoć oko par sitnica-naime radim nekoliko specijalaca mup-a srbije u ljubičastim tiger stripes uniformama i sa kapama šiltericama na glavama.vidio sam da su u dosta slučajeva imali na gornjem dijelu uniforme crni kožni opasač,a neki su u akciji nosili maslinastozelene tregere nalik onima koje koristi američka vojska.zanima me dal su postojali isti takvi u crnoj boji?

-također imam pitanje za vojnike VJ-vidio sam na slikama s kosova da su neki imali smeđe kožne tregere i opasače kakve je imala JNA a neki maslinastozelene od impregniranog platna,kopije američkih.dal su u to vrijeme obje vrste bile u upotrebi?

-također me zanima ako ima kakve detaljne slike na kojima se vidi borbeni prsluk kakav su nosili specijalci mup-a srbije tokom intervencije na kosovu 1999,na slikama se jasno vidi da ima nekakav čudan raspored džepova za šaržere od kalašnjikova,kao da vise sa strana položeni iskosa.trebam detaljne slike tih prsluka.da pojasnim-ne radi se o onim prslucima kakve su imali 2001,na kojima je na leđima mrežasta podloga i ćirilićni natpis "policija".

-pitanje u vezi oznaka za specijalce mup-a srbije-na slikama sam vidio da su 1999. god gotovo svi imali onaj polukružni bijeli ćirilićni natpis "milicija" na crnoj podlozi a ne onaj srpski grb sa trobojnicom,dal je to točno za 1999. godinu?

-uniforme VJ na kosovu 1999.-sve su bile ona 5-bojna maskirna shema M-89 tj M-93 ili je bilo i one maskirne sheme kao u HV-a tj "nato cammo pattern"?

sa mrtvim šiptarskim teroristima će biti veselo-radim ih od miliputa,ali barem jednom moram napraviti onu šiptarsku bijelu kapicu.također ću im dodijelit prastaro naoružanje i uniforme skrpane od nekoliko različitih maskirnih shema.

BigBadWolf

#14
Uf...Pa evo ovako, iz licnog iskustva:

Quote-također imam pitanje za vojnike VJ-vidio sam na slikama s kosova da su neki imali smeđe kožne tregere i opasače kakve je imala JNA a neki maslinastozelene od impregniranog platna,kopije američkih.dal su u to vrijeme obje vrste bile u upotrebi?

Bilo je i jednih i drugih, mada su platnene nosili obicno oficiri.

Quote
-također me zanima ako ima kakve detaljne slike na kojima se vidi borbeni prsluk kakav su nosili specijalci mup-a srbije tokom intervencije na kosovu 1999,na slikama se jasno vidi da ima nekakav čudan raspored džepova za šaržere od kalašnjikova,kao da vise sa strana položeni iskosa.trebam detaljne slike tih prsluka.da pojasnim-ne radi se o onim prslucima kakve su imali 2001,na kojima je na leđima mrežasta podloga i ćirilićni natpis "policija".

Koliko se secam, PJP i SAJ su nisili nesto ovako:
http://www.armyequipment.com/srp/armyproduct.php?id=257
Ima jos nekoliko modela na sajtu, pronjuskaj malo. Mozda ce ti biti korisno, ta sara koja je na ovom prsluku bila im je i na uniformama.

Quote-pitanje u vezi oznaka za specijalce mup-a srbije-na slikama sam vidio da su 1999. god gotovo svi imali onaj polukružni bijeli ćirilićni natpis "milicija" na crnoj podlozi a ne onaj srpski grb sa trobojnicom,dal je to točno za 1999. godinu?

Da.

Quote-uniforme VJ na kosovu 1999.-sve su bile ona 5-bojna maskirna shema M-89 tj M-93 ili je bilo i one maskirne sheme kao u HV-a tj "nato cammo pattern"?

M-89/93, mada ni stara SMB JNA nije bila retkost, narocito kod rezervista.

Edit: Posto sam ja bio u 211.(Niska) brigadi, a ti radis, s obzirom na T-55 ili 243. (Urosevac) ili 15. (Pristina) (btw, u kojima sam sluzio vojsku daleke 94/95  :P ), uzmi ove podatke sa malo rezerve.