M-84AB,Hrvatska vojska,1.gardijska brigada "Tigrovi",akcija "Oluja" 1995.

Previous topic - Next topic

chemical_ali

Quote from: Gusha on 10-03-2008, 19:09:49
Ovo odlicno ispada.Daj molim te kazi mi dimenzije DNNS-a, posto i ja treba da ga pravim...Misim na dimenzije u prirodi!
ja sam ga radio isto po starom nacrtu koji sam imao doma fotokopiran,sad koliko je točan ne znam,izmjerit ću ga večeras pa ću ti poslat dimenzije u pm-u

postal

Jel osnovna boja ne treba da bude SMB,ne siva?I dimni lanseri nemaju veze sa pravima.Fleke su ti prerjetko postavljene,a i nisu propisanih dimenzija.Treca fleka s lijeve strane treba biti crna,ne smedja....Jesam spomenuo da treba biti SMB,ne sivi? ;D















Malo zaebavam,nisam tenkista,al ova 84ka je do jaja brate,ko kaze suprotno,mora da je zavidan ili nesto slicno...

chemical_ali

Quote from: postal on 14-06-2008, 16:21:23
Jel osnovna boja ne treba da bude SMB,ne siva?I dimni lanseri nemaju veze sa pravima.Fleke su ti prerjetko postavljene,a i nisu propisanih dimenzija.Treca fleka s lijeve strane treba biti crna,ne smedja....Jesam spomenuo da treba biti SMB,ne sivi? ;D

ma to je na jednom hr forumu čiji nisam više član prosuo priču tip koji je svoj M-84 obojao u nepostojeći maskirnu shemu,sa 3 cm crne čađe na cijevi i hrđom po cijevi..ukratko ego mu je bio jači od razuma jer su do objave ove makete svi govorili za njegov da je naj naj bez obzira na katastrofalne greške koje je taj napravio na svom M-84 ;D!!evo sad će nove slike,taman ih uploadam ;)















Malo zaebavam,nisam tenkista,al ova 84ka je do jaja brate,ko kaze suprotno,mora da je zavidan ili nesto slicno...

chemical_ali

Chemi is back,napokon  ;) ;D  !!!
Otkad sam zadnji put objavljivao fotke ove 84ke u radu dogodilo se punooo toga,ali zadržat ću se na onome vezanom uz ovaj tenk:

-tenk je dobio uljni wash sa raw umber slikarskim uljem na sloj akrilnog gloss laka
-potom je tenk prešprican airbrushom sa polumat akrilnim lakom kako bi dobio onu količinu sjaja kakav je imao pravi
-DNNS-2 je također lakiran nakon uljnog washa te je dobio preko ljubičasto-modre leće kamere sloj humbrolovog clearfixa kako bi izgledao stakleno na tom dijelu
-DNNS-2 je fiksiran
-gusjenice sam konačno otkrio,skinuo s njih maskirnu traku,te gusjenice i kotače te bočne blatobrane zaprašio pod niskim tlakom mješavinom enamelki by chemi koja najviše podsjeća na boju ilovače
-gusjenice su dobile metalni izgled dodatnim dodavanjem steel drybrusha,sa enamelkom
-sajle,balvan,poklopac kupole od topnika su posebno bojani i washani,te će biti montirani naknadno kako bih preciznije odradio wash na njima
-tenkisti su u procesu izrade,kao i dodatna oprema koj aće bit nakrcana po ovom tenku,te hrvatska zastavica na anteni
evo dosad malo napretka pa uživajte  :) :


na ovoj fotki ispod lijepo se vidi tekstura kupole koju sam sam radio sa cyanofixom,i grubim oštrim kistom za tempere,recept by chemi:










evo jedne iz profila,vidi se wash odrađen po bočnim blatobranima i kotačima,i fini sloj prašine ilovače koji sam simulirao mješavinom enamelki i špricanjem iz airbrusha pod tlakom 0,8 bara na kompresoru:




pogled na detalje drybrusha na gusjenicama:



pogled na desnu stranu blatobrana i tijela tenka:




pogled na stražnju stranu kupole:


pogled na zadnji dio tijela tenka i nosače bačvi,ovdje će doć za koji dan balvan koji moram pošpricati u mat lak:



pogled na ispuh auspuha,unutrašnjost mu je obojana u crnu mat,a ispuh je zatamnjen korištenjem miksa 80% crne i 20% bijele enamelke:




pogled na desnu stranu kupole,vidi se jasno oznaka 1. gardijske brogade hrvatske vojske "tigrova":




poklopac topnikovog otvora kupole:


zavežljaj koji će bit fiksiran iznad snorkela na lijevoj strani kupole,fali mu jhoš drybrush i lakiranje u mat lak:


iduća faza je scratchbuilt tenkista i bojanje istih,te izrada na laserskom printeru u boji hrvatske zastave koja će biti na anteni tenka na kupoli te izrada dvaju krajinskih registarskih oznaka kao suvenira iz "krajine" koji će biti prikačeni na prednjoj oklopnoj ploči tenka i na bočnoj strani kupole.također tenk će straga dobiti i 2 sanduka,jedan pun ratnih suvenira :)!

eto nadam se da vam se sviđa :)




















T34

Svaka objava tvog rada je kao pomrčina sunca, rijetka, posebna pojava koja se rijetko viđa - s tim da mi se ne pomrači pred očima, već mi se pomrači um od onog što nam prezentiraš!
Jednostavno je nevjerojatan!
Nije možda problem napraviti sve što i ti, možda čak ne ni kao i ti; ali količina truda, istraživanja, ljubavi  i pažnje koja svakom tvom djelu daje specifičan autorski potpis ostavlja bez daha!
Uživam ga gledati, baš uživam! A još do kraja...eh...
Ne smijem više pisati jer moram naći neku riječ i kada bude gotov!
Pozdrav i sutra se vidimo na preuzimanju 16-ice :D :D :D


Momcha

Odlicno,sema kao sto je vec receno je ispala super,detalji...itd.
Sad jos da vidimo i Stefa na njemu :)

drazen


Petar_II

cestitke na odlicnom radu za koji ti je trebalo sigurno mnogo vremena i truda.

chemical_ali

Evo malog napretka na 84ci  ;D !!

Zavežljaj koji dolazi na lijevoj strani kupole,preko snorkela je dobio wash,drybrush i lakiran je mat lakom,te fiksiran na snorkel.Pri gledanju slika na netu vidio sam da je HV koristila uglavnom nekakve vrlo svijetle zavežljaje,gotovo pješćane boje,međutim na fotkama iz "Oluje",a i pri konzultaciji sa kolegom Alfredom Fridlom sam skužio da je uobičajena boja tih zavežljaja tokom operacije bila nekakva olive drab,čije nijanse su varirale ovisno o sto gluposti-proizvođaču,starosti,izloženosti atmosferlijama itd.Ja sam sam zamiješao nekakvu olive drab boju te je dosta posvijetlio i evo rezultata:







Također sam i washao te lakirao u polumat akrilni lak i fiksirao poklopac topnikovog otvora kupole,kad se gleda odstraga kupole,vidi se kako je lijepo wash naglasio unutarnju stranu poklopca(lijevi na fotki):



Balvan koji dolazi na stražnji dio tijela tenka je Tamiya izvrsno teksturirala.Ja sam sam zamiješao nekakvu nijansu drva,pošto mi MM Wood boja ne leži baš kao pravo drvo te obojao balvan,nanio uljni wash sa raw umber slikarskim uljem,prelakirao ga sa Humbrol mat lakom te nanio lagani drybrush kako bih naglasio grubu teksturu balvana:



A sad dolazi najzanimljiviji dio-posada  ;D !!!

Odustao sam od onog debelog brke koji je trebao biti zapovjednik 84ke pošto je na figuri bio izliven toliko debeo stomak da jednostavno nije mogao ući kroz nijedan od 2 otvora na kupoli tenka.Ovo su dvije nove figure koje sam počeo prepravljati u HV tenkiste.Na glavama će imati šljemofone hrvatske proizvodnje,sa maskirnom presvlakom.Gledajući snimke iz "Oluje" vidio sam da su ti šljemofoni naše proizvodnje bili najviše zastupljeni kod posada oklopa svih gardijskih brigada.

Najsličniji su im,te samim tim i najpogodniji za prepravku u naše američki tenkisti.Odgovara potpuno oblik,s tom razlikom da treba dodati zaštitu za stražnju stranu vrata i potiljak.Ali to ću raditi tek nakon što pokitam spojeve na figurama,jer je tako jednostavnije.

Na fotki ispod se primjećuje dosta čudan položaj ruku kod oba tenkista,međutim ruke sam im podešavao tako da bi savršeno odgovarale položaju otvorenih poklopaca na kupoli tenka.Zapovjednik tenka(lijevo na fotki) će se lijevom rukom držati za poklopac svog otvora kupole,a desnom rukom mahati kao da daje znak tenku iza za pokret.Topnik(desno na fotki) će lijevu ruku držati naslonjenu preko poklopca svog otvora kupole,te će u toj ruci imati cigaretu.Drugom rukom,tj desnom će pridržavati naslonjenu G3 automatsku pušku koja će stajati između 2 otvora kupole naslonjena.Inače figura topnika je scratch od par maketa-glava i gornji dio trupa je odrezan od Tamiyinog američkog tenkista,noge su odrezane od kombinezona sovjetskog tenkiste od Zvezde,džepovi su "made by chemi  " od plastike čašice jogurta,ruke su od neke Academiyeve figure.Spojeve ruku s tijelom na topnikovoj figuri će trebati prvo popuniti miliputom pošto ima odstupanja,i to dosta jer je Tamiyin amer imao puno deblje ruke od Academiyeve figure.Evo rezultata:



Naravno oba tenkista će imati trakice za brzo raspoznavanje na oba ramena koje ću izraditi od tanke alu folije iz kutije od cigareta ili od vrlo tankog polistirena od rubnog dijela čašice jogurta.

Također M-84 mitraljez,tj jugolavenska kopija sovjetskog NSVT-a koja je standardni dio opreme ovog tenka je gotova,samo trebam nanijeti drybrush i obojati njen redenik,te u idućoj fazi dolazi na tenk,zajedno sa sajlama.

Toliko zasad  8)


T34

 ;) ;) ;) Nemam više riječi...kao što rekoh treba nešto ostaviti i za kraj!  ;)

Momcha

Lep rad,cekamo kraj.Jedina zamerka moze da bude je da ti se na nekim delovima
pri ovim krupnim fotkama primecuje da nisi dovoljno osmirglao spojeve kalupa sa rama
(na dimni lanserima,cev sa leve strane tenka,neznam joj ime nazalost)

chemical_ali

Quote from: Momcha on 09-07-2008, 10:42:53
Lep rad,cekamo kraj.Jedina zamerka moze da bude je da ti se na nekim delovima
pri ovim krupnim fotkama primecuje da nisi dovoljno osmirglao spojeve kalupa sa rama
(na dimni lanserima,cev sa leve strane tenka,neznam joj ime nazalost)
to je snorkel.inače on je na pravom tenku od šavne cijevi,te se spoj vidi uzduž njega.imam tu fotku negdje od pravog gdje se to vidi pa ću okačit danas :)


milanco

"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

airbamby

 :o :o :o
Ovo je vec umetnost...
Svaka ti cast to je sve sto mogu da kazem...
Farbanje je fenomenalno a detalji...
Auf :P
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj