Airfix VVKJ Hawker Hurricane Mk I u 1/72

Previous topic - Next topic

anki

Tacan naziv makete je Zmaj Hoker Hariken jer se tako vodio u VVKJ  mada istnu govoroci ovaj 2347 nikad nije poleteo za Kraljevsko vazduhoplovstvo. O cemu se tu radi? Naime svi znate da je Zmaj napravio seriju od 24 Harikena po engleskoj licenci. Imali su krila presvucena platnom i motore RR Merlin III sa trokrakim elisama.  Aparati 2347 i 2348 su poslednji dovrseni i to kada je rat vec poceo. Iz Zmajeve fabrike su direktno izgurani na stajanku aerodroma u nameri da ih nasi piloti prelete na Velike Radince ali su bas tada naisli nemacki lovci. 2347 je tom prilikom lakse ostecen i ostavljen tako do okupacije. Na ovaj nacin on ustvari nikad nije ni poleteo za VVKJ. Posle okupacije je popravljen, prebojen u rumunske oznake i tamo prodan gde je ustvari odradio svoju borbenu karijeru.
Sto se tice makete sve uglavnom znate. U mom slucaju uklapanje je bilo savrseno i bez potrebe za gitovanjem. Jedina prerada koju sam napravio je stavljanje tockova sa 5 paoka (jos jednom hvala Warhawk). Boje su moja mesavina i vidjenje boja koriscenih u Zmaju:
Oker Revel 82 i 374 u odnosu 1:1 (dobra je i R82 sa R371 ali odnos 2:1)
Braon Humbrol 98
Zelena Revel 68 i 374 u odnosu 4:1 (sada znam da bi ipak bolji bio R371 od 374 ali moze i ovako)
Plavo siva MM2126 i 2109 u odnosu 1:2 i u prirodi je malo manje plava nego na fotkama
I to je to. Ukupno uzevsi zadovoljan sam recepturama i rezultatima i u sustini samo za Rogozarski zeleno sivo plavu jos lutam. Djnik hvala za profile. A sada slike:












djnik

Odlican rad! Drago mi je da su profili bili od koristi! ;)

Jovac

Odličan je , svaka čast. sve je kako treba.

MVladan

Свака част за рад !!! Лепо је видети макете које имају неку причу, па још ако је из наше историје .  :bravo :pilot

medico

bravoo , jako cenim ove tvoje uradke sa obuhvatnom pričom ....isprepletana istorija sa maketarstvom ....pun pogodak

tenk

www.oluj.org
"May God have mercy upon my enemies, because I won't."

Warhawk

Quote from: anki on 08-09-2019, 14:39:21
Zelena Revel 68 i 374 u odnosu 4:1 (sada znam da bi ipak bolji bio R371 od 374 ali moze i ovako)

Meni sve boje gore deluju OK, kao i njihov međusobni odnos. Odličan rad

Quote from: anki on 08-09-2019, 14:39:21
u sustini samo za Rogozarski zeleno sivo plavu jos lutam. Djnik hvala za profile. A sada slike:

Zar nije ona ručno mešana u fabrici ili tako nešto? Pa bi po toj logici i trebalo da bude razlike među turama, a samim tim i bar 2-3 "tačne" nijanse...
Jao, DjNiče, gde si sa tom knjigom??  :P
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Lanmi

Anki, kao po običaju super priča i odlično urađena maketa, fina dopuna tvojoj kolekciji. Jesi i njega prskao onim polusjajnim lakom u spreju?
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

anki

#8
@Lanmi , u stvari je Dupli color sjajni pa mat lak u sprej boci a u zavrsnici to da ovaj semi glos izgled.
@warhawk sa R371 umesto R374 dobije se malkice "bogatija" zelena. Razlika je jako mala i obzirom da ne postoje tacne, tacne nijanse, ustvari i nevazna ali ako moze da se bira lepse mi lezi sa R371.
Sto se te rucno mesane zeleno sivo plave Rogozarski tice sve stoji sto si rekao ali znas onaj unutrasnji osecaj da moze bolje i lepse - e bas to me muci plus ponovljivost miksa. Nikad mi nije ispala dva puta ista a to zeza kad ne zamesas dovoljno ili zafali za neku naknadnu korekciju. Ove sve druge boje mogu "vezanih ociju " da smiksam za par minuta ali tu - jednostavno nisam zadovoljan

Warhawk

Quote from: anki on 11-09-2019, 11:28:51
Sto se te rucno mesane zeleno sivo plave Rogozarski tice... Nikad mi nije ispala dva puta ista a to zeza kad ne zamesas dovoljno ili zafali za neku naknadnu korekciju. Ove sve druge boje mogu "vezanih ociju " da smiksam za par minuta ali tu - jednostavno nisam zadovoljan

Poznajući našu avio-industriju tada - verovatno nije ni njima  :P
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

relja

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"