Airfix 1/72 Bofors 40mm Gun & Morris Quad tractor

Previous topic - Next topic

Sandman

Evo i druge makete koju spremam za novembarski Braillescale competition...

U pitanju je Airfix maketa Bofors protivavionskog topa od 40mm i Morris Quad kamiona koji je vukao prikolicu sa Boforsom...



Ovo je zapravo stara Airfixova maketa iz 1979. godine (ima odliven ovaj detalj na donjem delu kamiona) i mislim da je ovo zapravo razmera 1/76, no nema veze... za ovakav raritet detalji koje cete videti na sledecim slikama su zaista jako dobri i imaju onaj sharm o kome smo vec prichali na temi o reaktiviranom Airfix sajtu!























zanimljivi su detalji texture cirade, mada ce ih najverovatnije biti potrebno malo doraditi slojem papirne maramice...

jedino prozirni delovi za Morris kamion nisu dati ali se to lako da napraviti od providne plastike koja se dobija kao drzach kragne pri kupovini koshulja npr. ;) retrovizori na kamionu chini mi se takodje nisu dati kao delovi pa ce ih biti potrebno uraditi u samogradnji....

ono shto mene zanima u vezi samog Boforsa je kako uraditi samu prikolicu? Na nekim referentnim slikama sam nalazio da se ovaj top moze nalaziti u stanju spremnom za akciju dok stoji na tochkovima a negde su tochkovi skroz uklonjeni i on stoji samo na "prikolici" koja je rashirena u krstasto postolje i lezi na zemlji.... na maketi je ovo dato kao izbor - ili da top bude na prikolici sa tochkovima u transportnom obliku, ili da se tochkovi ne postave i da top bude u akcionoj pozi.... ja bih iskreno objedinio ove dve verzije - da top stoji na prikolici sa tochkovima ali da je u akcionoj pozi - spreman za dejstvo po meti....shto je oslikano i na naslovnoj strani kutije.... hmmmm.... ima neko neki savet?  :-\

radovi krecu uskoro ;)

Eraser

Ovo mi se svidja jedva cekam da krenu radovi. ::)

Dada


milanco

Bas si sebi dao domaci da vidimo sta ce da bude uzmi odmor na poslu i cepaj ;)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sandman

Quote from: milanco on 19-09-2007, 21:59:01
Bas si sebi dao domaci da vidimo sta ce da bude uzmi odmor na poslu i cepaj ;)

uzeo :D

milanco

jos da uzmes i makete u ruke i sve ce biti ok 0:)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

3EMYH

Ufh. Ovo super izgleda i ovako, a kamoli kad se sastavi. Eto tebi zlata na braille scale. :)
Nasao sam na airfixovom sajtu da i jeste 1:76.

medico

lepo izgleda a detalji su sasvim ok rekao bih !?

Sandman

evo danas sam se malo posvetio i ovom kandidatu za Braillescale competition....

pocheo sam od Quad kamiona....

sklopio sam prednje i zadnje ogibljenje, i auspuh...





na auspuhu sam izvrshio malu intervenciju - izbushio sam njegov vrh iglom kako bi izgledao realistichnije ;)



nastavak verovatno sutra ;)

Sandman

zalepio sam sedishta u vozachkoj kabini, kao i zadnji zid kabine



sklopio sam i veci deo karfo prostora....
josh bochne zidove treb da polepim i sanduke koji stoje tu unutra, ali ce to sahcekati koji dan jer sam sve ove zazore ostale od pinova zalio mr. surfacerom....



a evo kako bi kargo trebao da stoji na samoom kamionu... nisam lepio - samo proba na suvo...


Sandman

na donjem delu kargo prostora sam shmirglao juche naneti surfejser kako bih maskirao ove rupe od "pinova" od uklapanja delova....i dodao josh malo surfejsera gde je trebalo da se popune shupljine...



...a onda sam se bacio na mali experiment....

poshto ova maketa nema prozirne delove za vetrobran, imao sam dve alternative:

- da napravim "stakla" od prozirne plastike od drzacha kragne na koshuljama (ona chvrsta prozirna traka)

ova varijanta bi zahtevala da kasnije pred farbanje celog vozila maskiram staklo, shto mi se ne svidja bash mnogo, pa sam reshio da testiram alternativu 2

- da pomocu Microscale Kristal Klear-a napravim "opnu" preko otvora za staklo vetrobrana, i da tako napravim isto...



mislio sam da necu uspeti jer je ova technost namenjena prevashodno pravljenju maleckih prozorchica, kao i za lepljenje prozirnih delova, medjutim malo po malo uspeo sam da stvorim "opnu" preko desne polovine vetrobrana.

technost je u pochetku bela i gusta kao drvofix lepak, medjutim, vremenom se sushi i postaje prozirna....

evo kako ovaj deo izgleda nakon nekih sat-dva od nanoshenja....





videcemo kako ce sutra izgledati...
ako ovo uspe, onda farbam celo vozilo komplet i nanosim dekale i pred samo finalno prljanje pigmentima cu tek naneti ova "stakla"... ;)

T34

Sjajno!
Ako je vozilo imalo brisače - bilo bi zgodno da "ogradiš" krep trakom onaj dio gdje brisači ne prolaze i isti zaprljaš, a ostatak će biti čist - djeluje  jako efektno!

Sandman

Quote from: T34 on 29-09-2007, 19:07:43
Sjajno!
Ako je vozilo imalo brisače - bilo bi zgodno da "ogradiš" krep trakom onaj dio gdje brisači ne prolaze i isti zaprljaš, a ostatak će biti čist - djeluje  jako efektno!

hvala na savetu Andro - Quad jeste imao male brisache na gornjem delu vetrobranskih stakala, ali nisu dati kao delovi, pa cu videti da li da ih uopshte pravim....

jutros sam uslikao rezultat korishcenja Kristal Klear-a za pralvjenje vetrobranskog stakla - experiment je u potuponsti uspeo! Jeste da je staklo malo deblje i da je samim tim pozadina gledana kroz njega malo izvitoperena, ali sam ja zadovoljan rezultatom, jer je staklo chisto, bez mehurica koji se javljaju pri upotrebi Humbrol ClearFix-a....a pritom Kristal Klear moze da napravi i vece prozore, shto sam uspeshno demonstrirao ;)





zatim sam se bacio dalje na sklapanje kamioncheta... prilikom sklapanja bokova koji predstavljaju ciradu, ustanovio sam da "sharke" na gornjem i donjem delu bochne cirade ne pasuju tj. da su pomerene horizontalno :(



... pa sam reshio da donje sharke oshmirglam, a da od istopljenog sprua napravim nove ;)





evo kako izgledaju nove sharke, napravljene od komadica sprua ...



do kraja vecheri sam uspeo da sastavim celo vozilo, i pripremim ga za prajmerovanje...
bilo je tu i gitovanja, i shmirglanja,....





prilikom spajanja gornje i donje polovine cirade videla se linija spoja pa sam reshio da texturu donekle ispravim tako shto sam naneo strugotinu od sprua, a zatim naneo techni lepak koji je fino istopi tu strugotinu i chetkicom razmazao preko spoja.... donekle je popravljeno, videcu josh sutra da li da se josh bakcem sa ovime  :-\

znam da bi lepshe cirada ispala sa papirnom maramicom natopljenom u drvofix, ali ova cirada ima dosta ugraviranih detalja po sebi koje nisam zeleo da upropastim....





i evo na kraju "kapice" :D koju cu zalepiti na samom kraju, kad ofarbam i kabinski prostor nakon prajmerovanja...



huh... dosta za danas..bio je ovo naporan dan....  ;)

T34

Stvarno se trudiš!!!
Ja također imam nešto za "staklo" što sam maznuo djeci u vrtiću pa ću da ga uslikam pored SU-100 pa bi cijenio tvoje mišljenje..?
Već sam primjetio te mjehuriće...
A gdje si kupio taj Crystal Clear? Mislim u kakvoj vrsti dućana?

Sandman

Quote from: T34 on 29-09-2007, 23:37:07
Ja također imam nešto za "staklo" što sam maznuo djeci u vrtiću pa ću da ga uslikam pored SU-100 pa bi cijenio tvoje mišljenje..?
Već sam primjetio te mjehuriće...

ajd bash da vidim kako se zove taj tvoj proizvod, i kakvi su rezultati rada sa njime...

Quote
A gdje si kupio taj Crystal Clear? Mislim u kakvoj vrsti dućana?

Ovaj Microscale Kristal Klear se mogao naci jedno vreme kod nas u radnji M-hobby, medjutim kad sam se nakanio da ga uzmem nestalo ga je..pa sam ga nabavio na takmichenju u Moshonu proletos... i to poslednju bochicu! Izgleda da je trazena roba ;)