Airfix 1/72 Bofors 40mm Gun & Morris Quad tractor

Previous topic - Next topic

T34

Evo...ne očekujem nešto od njega - izgleda da je bolje da je što tanji sloj - pa ću unutrašnjost fara da do izvjesne granice ispunim miliputom i obojam aluminij/srebrnom pa onda stavim ovo čudo pa šta bude...
Naravno da sam već isprobao i ne izgleda loše - svakako bolje od obojane plastike - pa neću zbog "Zvezde" da čerupam Dragon T-34 koji ima prozirne dijelove naravno za staklo fara!



Sandman

juche i danas sam malo raduckao na drugom delu ove makete - na Bofors protivavionskom topu...

prikolica/postolje za Bofors je sklopljena...
reshio sam da Bofors ipak postavim u borbenom polozaju, tako da sam deo za vuchu prikolice "oborio" da stoji oslonjen na zemlju (skroz desno kuka u obliku grabulja)



...a poshto sam ranije bio u dilemi da li da Bofors postavim u borbeni polozaj sa ili bez tochkova, malo sam se konsultovao sa referntnom literaturom, i nashao slike po kojima tochkovi stoje na zemlji ili blago iznad nje, dok se sama osovina "spusti" na dole zajedno sa celom prikolicom koja je ujedno i postolje za top....

kad sam pogledao delove, mojoj sreci nije bilo kraja kad sam skapirao da je potrebno samo okrenuti osovinu obrnuto od onoga shto kaze sastavnica - ovi mali "L profili" koji shtrche na krajevima osovine su nastavci gde dodju tochkovi - po sastavnici oni su trebali da budu blize zemlji chime bi cela prikolica bila izdignuta od zemlje - prostim njihovim rotiranjem postigao sam upravo ono shto se deshava i sa pravom prikolicom prilikom prelaska iz transportnog u borbeni polozaj! JUPI!  :D



na osloncima za krake postolja/prikolice sam izbushio rupice kako bi izgledali kao i na pravoj prikolici...



ovako izgleda platforma na koju se montira sam top - josh uvek u fazi izrade - treba josh par delova da se zalepi...



na gornjoj strani topa sam reshio da postavim redenike u borbenom polozaju - vide se i meci.... postoji i deo koji je isti ovakav ali se ne vide redenici... verovatno poklopac koji se postavi preko redenika u toku transporta....



na topu sam izbushio vrh cevi pomocu hobi nozica....



a evo kako izgleda cela skalamerija kad se sklopi u borbeni polozaj.... ;)
(nisam lepio delove, samo proba na suvo)



toliko za danas ;) :D

Profa

Bogu fala što sam Lala! :)

Goran

Cijeli komplet je ko rođen za malu dioramu.

Sandman

Quote from: Goran on 04-10-2007, 13:16:52
Cijeli komplet je ko rođen za malu dioramu.

videcu da napravim neko malo postolje sa peshchanom podlogom.... ;)

Sandman

danas odradih i najkomplikovaniji/najpipaviji deo posla na ovoj maketi - nishane za Bofors...

s obzirom da medju delovima nisu dali nisahen, bio sam prinudjen da ih napravim od tanke zice, jer ipak samo ono postolje za nishane u obliku izduzenog slova H izgleda ruzno bez njih samih...

pa, evo kako izgleda home-made eceraj :D :D

nishane sam pravio od tanke zice (~0,3mm debljine) - na zalost nisam imao tanju zicu od ove tako da su nishani malkice veci i deblji nego bi trebali :( no ajd... nije strashno... gledajuci tehnichki crtez u jednoj publikaciji ustanovio sam da veci nishan treba da bude u promeru oko 3mm a ovaj manji oko 1,5-2... otprilike su tu negde - malo veci dodushe ali OK ;)

prvo sam zicu obmotao oko neke stare metalne antene za radio aparat koja ima taj promer, i napravio malu omchu kojoj sam skinuo "vrat"....a zatim pripremio i po dve zichice za formiranje krstica za veci deo nishana... sve sam to zalpeio siper lepko mu gelu jer daje dovoljno vremena da se lagano postave svi ti sitni delovi....a zatim (kad se sve to osushilo) kljeshtima josh malo "spljoshtio" ceo kruzic kako bih izravnao krstic sa kruzicem koliko toliko....

isti postupak je usledio i za manje kruzice nishana, samo shto sam zicu obmotavao oko vrha mine za hemijsku olovku :D



delove sam zalepio na nosach nishana super lepkom u gelu, a krajnji rezultat mozete videti na sledecim slikama....









sledi prajmerovanje crnom bojom....

Dada

Chekamo dalje... ipak je dobro sto si zgrabio maketu ispred mog nosa... Ima da bude bombona

airbamby

Lepo napreduje,nisani su jako dobro ispali.Nastavak sledi  ;D
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

T34

Krasan trud - baš me zanima konačan rezultat!

milanco

Lepo ovo napreduje ajde sada kada je lose vreme i kada sedis kuci navali :D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sandman

hvala na lepim rechima...

sinoc je i sam Bofors dobio crni prajmer, pa evo grupne fotke "Paint it black" :D

na zadnjem delu Quad kamiocnheta sam dodao kuku za prikolicu, napravljenu od zice, jer sam izgleda na pochetku greshkom oshmirglao postojecu kuku (koja je ochigledno bila loshe odlivena chim je lichila na flash :()



na zalost sutra pochinjem da radim (gotov odmor) a i prehladio sam se  >:( tako da ce sad malena pauza da usledi...  :(

Sandman

isprskao sam kabinski deo Quad kamiona u Humbrol 72, kao i unutrashnju stranu cirade iznad kabinskog dela....


Sandman

nakon lepljenja dela koji predstavlja ciradu iznad vozachke kabine, pojavio se ipak veliki zazor koji nije mogao biti popunjen gitom jer ne bi lepo izgledalo....

umesto toga, reshio sam da taj prelaz izmedju cirade iznad kabine i cirade na kargo delu "zamaskiram" imitacijom cirade - papirnom maramicom!

iskrojio sam trakicu potrebne shirine i duzine i napravio prepuste ka bokovima kako bih zamaskirao i bochni spoj ta dva dela.... taj spoj sam premazao drvofix lepkom razredjenim sa malo vode (napravio sam gustinu malo gushcu od mleka), i zatim lagano naneo iskrojeni komad papirne maramice.... lagano sam chetkicom fazonirao njen polozaj na spoju, i ostavio da se osushi....

rezultat je vishe nego zadovoljavajuci!

belina koja se vidi duz spoja predstavlja zapravo taj zazor koji sam maskirao!







kabinu sam inache malo doterao drajbrashovanjem sedishta u par nijansi Khaki boje...



a ovaj detalj pored vozachkog sedishta sam ofarbao u crveno jer mi lichi na aparat za gashenje pozara...
i ako sam pogreshio nema veze, lepo izgleda i malo ubija monotoniju preovladjujuce braon boje u kabini  :D



toliko za danas... za koji dan prskam Quad i Bofors u pustinjsku kammo.. josh nisam odluchio koju boju tachno da upotrebim... imate sugestija?

T34

Ček, sada ću ja nešto strašno pametno da pitam - radi se naravno o Englezima?
Ajd probaj ovako - neka žuta + boja pijeska + jako malo crvene ili boje kože...
Ne sviđaju mi se one pješćane nijanse koje se nude za engleska pustinjska vozila; jer na slikama se lijepo vidi da iste naginju narančastim nijansama...
Naravno ovo nije pravilo; ali ja bi ( i hoću Crusadera ) ovako!

Sandman

prepodne sam gledao neke slike uradjenih maketa britanskih vozila, pa sam primetio da je njihova boja ne bash mnogo zuta.. zuca svakako nego onako kako sam ofarbao Kubelvagena i Ketenkrada, ali ne i bash mnogo zuckasta....

reshih se da iskoristim sledecu meshavinu boja za kamuflazu...

kao osnovnu sam uzeo Humbrol 83 (koju sam koristio za Airfix Tigra u 72ci)...pomeshao sam je sa malo manje MM Afrika Mustard, i zatim odokatvino dodavao malo MM Yellow (otprilike neshto kao Lufthansa zuta) i malkicxe MM Sand

sve sam jako razredio i prskao preko crne podloge prvenstveno po sredini panela tj. povrshian a zatim lagano iz daljine oversprejovao.....







mislim da nije loshe ispalo... samo josh ciradu u Humbrol 121 da isprskam za vikend i gume na tochkovia i ova maketa je spremna da se glossuje i da lepim dekale....