Italeri 1/72 P-51D Mustang - Guatemalan Air Force

Previous topic - Next topic

Sandman

Malo egzotike od mene :)

Maketa je započeta pre 9 godina (ima je negde u "Projektima u radu" koga ne mrzi da kopa po forumu), ali sam izgubio motivaciju za nju kad sam stigao do momenta sklapanja ecovanih delova kokpita.
U ovom stanju je bila nakon pauze



Italerijev nepostojeći Karmanov slivnik sam još te davne 2011. napravio maskiranjem na potreban oblik i prskanjem više slojeva Surfejsera



Inspiraciju da je završim sam dobio na Britmodeller forumu, gde je još narednih par nedelja aktivan Groupbuild "Mustang".

Nakon sklapanja ecovanih delova kokpita, kao i usisnika i hladnjaka, maketu sam uradio u bojama Gvatemalskog RV.
Boje su Gunze - obe nijanse zelene su dobijene mešanjem više boja, dok je boja peska Hemp.
Dekali su meksičke firme Aztec Models - sasvim su korektni za rad.
Wash rađen uljanim slikarskim bojama, a prljanje MIG pigmentima vrlo suptilno.

A evo i finalnog izgleda...





























Detalji...



Ovu rešetku sam na obe strane nosa premestio na odgovarajuću poziciju i izbušio potrebnih 32 rupe (Italeri ih nije dao)







Izduvnici su zabušeni



Ecovani poklopci stajnog trapa su izdetaljisani zakivcima







Detalj ecovane rešetke unutar usisnika



Staklo fara sam napravio od Kristal Kleara





Navigaciona svetla na desnom krilu sam farbao Tamiya Clear bojama preko Chrome Silver osnove



I naravno poziranje sa flešićem  8)



Idemo dalje, na neke nove makete :)

Poyy,
S.

drazen

Vrhunski rad. Šema mi se posebno dopada. Svaka čast.

djos & filip

Lele sta uradi od ne bas reprezentativnog kalupa, SJAJNO!
Izuzetno lepa i interesantna verzija, majstorski izvedena.
Moracu da potrazim ove oznaka, stvarno posebno izgleda u ovoj kamuflazi.
Jos jednom, svaka cast
Pozdav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......


milan78

Odlican mustang.Jesi ga prerezao ili je takav u kutiji u negativu?Gledah pre na netu ucinio mi se pozitiv.Aztec ti bili dobri?Meni jedni od gorih doduse set za druge avione. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Sandman

Hvala na komentarima :)

Quote from: milan78 on 25-02-2020, 23:38:00
Jesi ga prerezao ili je takav u kutiji u negativu?Gledah pre na netu ucinio mi se pozitiv.Aztec ti bili dobri?Meni jedni od gorih doduse set za druge avione. :cheers

Takav je, negativ.
Plastika je doduše nekako mekana - polutke skoro da ne možeš da sklopiš za dryfit - uprkos pinovima beže.
Tek nakon ugradnje ecovanih usisa i hladnjaka malo je ojačao spoj.
Paneli sa mitraljezima nekako lošije naležu, i moraju da se "dogituju" trakicama stirena.
Zeznuli su u Italeriju i samu poziciju fara za sletanje - treba da stoji na levom krilu tj. unutar prostora za levi točak, i to je u sastavnici korektno označeno, ali su odlili poziciju na desnom krilu  :headbang
U svakom slučaju, jeftina maketa koja može da prođe, ali tek uz dodatak eceraja deluje pristojnije...

Što se tiče Azteca, šta ga znam, lepo su se zalepili, reaguju na hemiju, jedino je zez sa filmom između slova FAG na donjem krilu - film je dat kao tanka trakica koja spaja slova i pocepao se nakon nameštanja dekala na krilo - da je bio pun film ne bi ni došlo do toga, ali bi i šansa za silvering bila veća.

Ono što sam u startu farbanja zaboravio su one Y walkway trake na krilima.
Posle me je mrzelo da maskiram i da prskam crnu preko kamuflaže, rizikujući da nešto zabrljam na samoj kamuflaži, pogotovo imajući u vidu da sam obe zelene mešao od više boja, a nisam zabeležio u kom odnosu sam ih pomešao. Rešenje sam našao u pravljenju dekala u domaćoj radinosti...

Ono što sam izostavio (namerno) je nišan - staklić je bio em ružan i debeo, em nakon lepljenja vetrobrana više nisam mogao da priđem tom mestu a da nešto ne zabrljam - iskreno, mogu da živim sa nedstatkom tog delića  :zvizduc

AcaDinic

Odlično urađeno, ova neuobičajna šema je baš zanimljiva. Bravo  :super

djnik

Que bueno! :)

Uradi jos chipping srebrnom olovkom po korenu krila i ostalim detaljima. Ovako izgleda sasvim nov a ti latinoamericki su bili bas korisceni.

Sandman

Hvala još jednom.

Đole, Gvatemalci su kako sam negde pročitao dosta dobro održavali svoje Mustange, ono što sam video na slikama da su prašnjavi i izbledeli je zapravo period kad su ih vraćali u Ameriku.

Wishmaster

Nisam dugo vidio ljepsu shemu :D Svaka cast predobar rad!!!!