Mirage IIIC 1/48 Eduard

Previous topic - Next topic

nenobl

Jedan na prvu pomisao, olak rad, kad ono nelezi vraže, gitovanja kao da je Italieri a ne Eduard. Elem, pored ne baš preciznog uklapanja, sve ostalo se činilo ok... jedna relaksirajuća maketa.

Inspiraciju sam našao u ovoj fotografiji


A onda i rad...




















milan78

Odlican miraz!!!Ovo je CJ? :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

boom.boom

Auuu  :o, fantastičan rad!!!  :bravo
Da li bi mogao da kažeš nešto o tehnici farbanja, bojama, ostarevanju...!?
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

zivorad



Miha

Velemajstorski rad :bravoAlal ti farbanje-k'o pravi :bravo

djos & filip

ODlicna ideja i jos bolja izvedba. Boje i ostarivanje....vrhunski rad.
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

nenobl

Quote from: milan78 on 26-04-2020, 02:25:44
Odlican miraz!!!Ovo je CJ? :cheers

da da, ovo je taj model, bem li ga, C ili C/J sta vec pise na kutiji...

nenobl

#8
Quote from: boom.boom on 26-04-2020, 03:22:37
Auuu  :o, fantastičan rad!!!  :bravo
Da li bi mogao da kažeš nešto o tehnici farbanja, bojama, ostarevanju...!?

Prvo da se zahvalim na komentaru/komentarima!

Farbanje... Mr. Hobby sivi primer, pa crna revell gloss, pa onda kombinacija nekoliko Humbrol metal boja (trudim se da skroz predjem na Mr. Hobby boje ali imam dosta revell i humbrol enamela koji treba nekako da iskoristim) koje su se prilicno zadovoljavajuci pokazale. Dodati tome i nijansiranje sa Revell 99 aluminijum (nestalo mi Alclad koji sam ranije koristio i koji je odlican). Napomena da ove humbrol i revell metalike jako razrijedim... ako nekom znaci, da ne bude zrnasta. Sivo-crne dijelove na repu i vrh nosa sam radio sa AK heavy chipping a crna je akrilna, da bi, naravno odreagovala boja na vodu. E sad weathering..
Mr. hobby acril gloss kao podloga. onda sve enamel wash materijali.

wash je radjen sa razrijedjenom uljanom 502Abteilung bojom (te uljane boje su fantasticne), izbjeljivanje rondela i ostalih oznaka sam radio isto 502 uljanim bojama (metoda tapkanja... da je tako nazovem) i nezaobilazni Jimenezov Oil brusher... fantasticna stvarcica! i to je to koliko se sjecam... 
nikakvu toplu vodu nisam izmisljao, nista sto nema na yt ali svi valjda imamo svoje nekakve metode... ja sam zadovoljan rezultatom. S tim da sam i sam malo eksperimentisao i probavao neke nove stvari, dobro je ispalo!    Nadam se da je ovo donekle odgovor na tvoje pitanje! :)

padobranac

o\llllll/o

Goran A.

@milan78
Ovo je Mirage IIIC, oznaka CJ je eksportna oznaka za izraelski model. Spolja se ne razlikuju od francuskih osim u jednom malenom detalju.

"J"  potiče od "juif" ili "jevrejski" na francuskom. Neko je u Dassaultu pomislio da će takvim obeležavanjem napraviti plezir Izraelcima, a bilo je sasvim suprotno. Osetili su se prilično uvređenim s obzirom da su ih, samo dvadesetak godina ranije, nacisti obeležavali na isti način. Zato ni na jednom izraelskom primerku nema slova J, osim na jednom dvosedu koji je ostao obeležen kao BJ.

Razliku koju sam pomenuo čine vidljivi otvori na velikim podtrupnim poklopcima glavnih nogu. Bez tih otvora ne bi bilo moguće uvući stajni trap na poletanju ako su centralno podvešene američke bombe velikog kalibra, vrata bi udarala u stabilizatore bombi. To je detalj na koji retko koji maketar obraća pažnju kada radi izraelski avion.

milan78

#11
@AG02 pa koliko vidim ima izduv sa onim klapnama,i duzi je.Mislio sam da je to razlika.
Instagram-Peacockscaleworx

Goran A.

#12
@milan78
Baš taj izduvnik sa klapnama je upravo karakteristika Miraža IIIC, bilo da su C/CJ/CZ/B/B2 (francuski, izraelski i južnoafrički). U pitanju je  njegov motor ATAR 9B kojim su opremljene sve gore nabrojane varijante. Izuzetak je došao desetak godina kasnije kada su Izraelci na svoje primerke ugradili noviji i jači ATAR 9C koji ima klasičan izduvnik (kao onaj na verzijama IIIE/5/50).

Pedja

Vrhunsko farbanje i "ostarivanje". Svaka čast... :god

Fredi