Dh98 Mosquito FB Mk VI JRV,Tamiya 1/48

Previous topic - Next topic

Miha

Eve Moskito,lovac-bombarder dobijen kroz vojnu pomoć iz Velike Britanije.Dobijeno 140 aviona u tri verzije(LB,noćni lovac i trenažni).
Maketa nije jednostavna za sastavljanje,ima nekoliko slabih tački na koje se mora obratiti pažnja jer mogu prouzrokovati probleme:
-spoj gornjeg dela kapotaža motora -gornji deo uži za 1mm,
-sklop poklopaca koji grade nos aviona-potrebno fino dotrivanje i povuci-potegni upasivanje,
-ono što je najkritičnije:poklopac kabine ima fabrički odliven odušak kalupa na levoj strani a koji je napravio prskotinu na vidljivom delu-donji rub pokopca sam malo podigao nakon višečasovnog šmirglanja i poliranja.
Ostalo je sve manje-više u Tamiya maniru,fini površinski detalji,dosta detaljna unutrašnjost kabine i boboluka...
Boje Humbrol 106&116,dekali LH,odlični.



















Miroslav Š.

Tvoj standardno odličan rad :cheers
Posebno mi se sviđa farbanje :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

milan78

Instagram-Peacockscaleworx

medico

Bravo Miha, dobar rad i prava razmera .
lepo izgleda farbanje a odličan detalj su i prefarbane oznake   :super

Goran A.

#4
Maketa veoma lepa, nema se tu šta dodati niti oduzeti glede tvojih napora. Verovatno će poneko, kao po pravilu, pogrešno protumačiti nameru iza narednih par redova, uprkos tome mislim da nije loše istaći poneki bitan istorijski detalj, naročito kada je naša avijacija u pitanju.

Postoji dilema oko farbanja 8122, pogotovo oko ove prve originalne šeme u kojoj je stigao, i da napomenem da se ovaj konkretan avion u daljoj upotrebi pojavio u još dve različite šeme koje je dobijao nakon par obimnijih opravki - posle udesa i kasnijeg remonta.

Na dostupnim crno belim fotografijama, avion deluje kao trobojan, donje površine se vide u znatno tamnijoj nijansi i verovatno je u pitanju svež nanos sive, pa odatle neobično velika razlika u kontrastu između gornjih sivih izbledelih površina. Utemeljenje leži u tome da su svi isporučeni FB Mk VI prošli detaljne preglede prilikom kojih je jedan deo aviona, delimično ili kompletno prefarban, a razlog za to je stanje ovih veterana i stroga procedura oko zaštite platna kojim je drvena oplata kompletno poresvučena. Sledeća mogućnost je da je avion stigao u šemi sa kraja četrdesetih i to u  Light Slate Gray i Medium Sea Gray na gornjim površinama i PRU blue na donjim ali ono što se ne crno belim slikama ne uklapa je visina linije razgraničenja između gornjih boja i donje boje - na ovakvoj trobojnoj šemi razgraničenje je pozicionirano visoko (kao na avionu 8064 sa početka upotrebe). Lično sam naklonjeniji onoj prvoj mogućnosti.

Od dodatnih informacija - naš 8122 je imao samo štapnu antenu i obavezno tropske filtere na motorima       

medico

140 avona u višegodišnjoj upotrebi a tako malo fotografija je dostupno , slicno je i sa Pe-2....tužno !

Miha

#6
Fala momci svima :god

Prilično sam kilavio sa izradom ove makete,uglavnom zbog lenjosti i nailaska na spojeve gde je trebalo intervenisati gitom i šmirglom,psujući Tamiju i Japance,"shake and bake"(izvin'te ako nisam dobro napis'o)priče o istoj tvrtki.Greh na moju dušu,pažljivom proverom spojeva na "suvo" mogla se možda izbeći epopeja oko spojeva kapotaža i gondola motora,gde su odliveni fini detalji bravica a koji bi se nepovratno izgubili i sam sklop bio osiromašen.Isti slučaj i sa delom na repu.Takođe jedno krilo nije "ulegalo" pa je bilo i tu gitovanja.Srećom pa se već pomenuti feler na poklopcu kabine mogao sanirati maskiranjem i zafarbavanjem nešto debljeg rama.
Šema farbanja je iz YUVAM-Biltena u koji (pored grešaka)još uvek gledam prvo kad radim maketu naših aviona,uz konsultaciju dostupnih izvora.Dekali LH su iz nove produkcije i šema se podudara se sa šemom iz Biltena,računam da je LH imao bolje podatke nego ja,na netu sam našao par opštepoznatih fotografija od kojih sam imao malo "selameta", te mi je ovo bilo dovoljno.Može se naći na nekim engleskim i novozelandskim sajtovima po neki serijal aviona iz doba upotrebe u RAF(RNAF) i koji je broj dobio u JRV,ali ne nađoh 8122.Nažalost,iako je ovaj avion u velikom broju korišten u JRV,dostupnih korisnih fotografija nema mnogo,ko je u to doba mislio da slika avion iz ugla koji bi decenijama kasnije uveseljavao šačicu dokonih konzumenata ove vrste zabave.Slikali se ljudi ispred aviona,baš ih bilo briga da se vidi broj,prelaz,fleka,itd,itd..Verovato u to doba nije baš bilo ni "zdravo" šetkati se s fotoaparatom po aerodromu :)Uskraćeni smo zbog toga ili ko zna čega,što reče Medico,velikog dela naše istorije vazduhoplovstva.Ja sam pored dostupnih podataka polazio od mišljenja da su avioni došli u naš posed kao polovni,navrat-na nos jer nam je "goruckalo" pod nogama,s vidljivim znacima ekspoatacije pa sam maketu malo "načađavio" u tom duhu.
Sve u svemu,zadovoljan sam krajnjim rezultatom,još jedna od letelica je pridružena eskadrili aviona s našim oznakama što meni u maketarenju mnogo znači.

Fala još jedared i zdravi bili :cheers

djnik

Odlican Moskito! Bravo!  I ja imam jedan koji ceka na rad. Takodje, mislim da i Tamijin Moskiro u 1/72 ima iste probleme sa sklapanjem.

viper

Odličan rad...  :cheers
čudno za tamiyu da se tako loše uklapa >:(

doktor

Prvoklasan rad, svaka cast! Mozzie sa petokrakom bi na svakom takmicenju na Zapadu bio itekako zapazen, a ovaj i po kvalitetu izrade.

Govoreci o Tamiyi, ja sam se susreo sa nekoliko problema u vezi njihovog Emila u 1/72, tako da me Mihino iskustvo nije iznenadilo

voja

#10
Ja sam uradio tri komada Moskita od Tamiye u 1/72 i problema nema kao kod 1/48.

Što se tiče 8122, on verovatno ima donje površine u nekoj trećoj boji. Možda PRU Blue.



Fotografija je iz knjige "Moskito u Pančevu" od Dragana Kolundžića i Milana Micevskog.
Ima puno lepih fotografija naših Moskita. Knjiga nije skupa a može da se kupi u M-Hobby.

Ostavi ga ovako kako si ga uradio. U svakom slučaju je lep a odlično si se izborio sa njim.

.

.


Miha

#11
Hvala svima na komentarima i sviđanjima kao i na razradi šeme farbanja za dotični avion.
Vojo,hvala za fotku koju do sad nisam video.Ovde se zaista vidi donji deo u drugoj boji,visoko je nešto da se kaže da je senka.Knjigu sam skroz prevideo a nedavno sam naručio baš dekale od MHobby pa sa mogao i nju :headbangMožda LH ima još neku fotku ovog aviona,dekali koje sam uzeo su iz nove produkcije,valjda bi šema dotičnog aviona priložena uz dekale bila ispravljena.Ako nije hteo da ispravi,onda greh na dušu LH  što se tiče šeme.

:cheers

Dragan

Zvanicna sema bojenja Moskita Mk.VI u RAF-u bila je: odozgo Dark Green i Ocean Grey, odozdo Medium Sea Grey, spineri Medium Sea Grey.
A sad, sta se posle desavalo kod nas...  :think
Inace, maketa je  :super
:cheers

milan78

Kod moskita je bilo da je bila svetlija siva od ocean grey i bila je ista i sa donje strane.To sam vidjao na xy radova kao i nekim slikama.U prilog ide i uputstvo LH,mada ponekad i pogrese.
Instagram-Peacockscaleworx

anki

#14
Kod Moskita su bile razne seme u zavisnosti od namene. Ta sto Dragan kaze je klasiicna kontinentalna sema za FB a ima i ta sto Milan spominje za Intrudere . Zatim ima i varijacija sa crnim donjakama i ko zna sta jos. Licno tipujem da je kod nas dole uradjena neka svetla plava kao sto je na drugim avionima koji su kod nas farbani. Da tako kazem ruska skola. Za ovo nemam nikakav dokaz samo ove fotke ,i sopstvenu logiku  i osecaj. Dakle "veoma naucne" reference .


Sto se Tamijinog Moskita u 1/72 tice kod mene je bila pesma od makete. Jednno od najlepsih sastavljanja ikada. Maketa je i prilicno tacna osim primedbe da su mu "ramena" krila , odnosno ti hladnjaci u napadnoj ivici malo previse istureni napred. Ipek kada je sastavljena izgleda sasvim dobro i u FB i u B verziji.