PBY-5 Catalina Pro Modeller 1/48

Previous topic - Next topic

djnik

Pre-shading trupa i krila je gotov. Ceo proces je trajao oko sat vremena  :o



Ogromna maketa!


djnik

Donja strana Kataline je preprskana sa MM Flat Gull Gray. I na ovoj maketi se pre-shading takodje lepo vidi. Sutra sledi MM Intermediate blue na ostatku makete.





tripko

u super je ispalo, jeli jel planiras na neku vodu da ga stavis ili ces ga raditi solo

djnik

Nisam namerno stavljao takozvani "Beaching Gear" ili ti tockove koji se nisu uvlacili zato sto sam od jednog maketara ovde cuo da su suvise tanki da bi izdrzali tezinu ove makete. Razmisljao sam da ga stavim u vodu, ali toliku dioramu ne znam gde cu da smestim u kuci heh. Druga opcija je da napravim postolje za maketu. Ako bih je stavio u vodu da li ima neki camac ili brodic u razmeri 1/48 koji bih mogao da stavim pored Kataline?

Sandman

Quote from: djnik on 07-11-2007, 22:17:51
Nisam namerno stavljao takozvani "Beaching Gear" ili ti tockove koji se nisu uvlacili zato sto sam od jednog maketara ovde cuo da su suvise tanki da bi izdrzali tezinu ove makete. Razmisljao sam da ga stavim u vodu, ali toliku dioramu ne znam gde cu da smestim u kuci heh. Druga opcija je da napravim postolje za maketu. Ako bih je stavio u vodu da li ima neki camac ili brodic u razmeri 1/48 koji bih mogao da stavim pored Kataline?

pre svega da pohvalim radove... qq lel kako si dobro odradio preshading i kako su dobro ispali efekti istog na kraju!!

za chamac, probaj da nadjesh slike onih gumenih chamaca koje je Katalina imala spakovane sigurno u sebi, pa napravi u samogradnji i stavi pored aviona na vodu ;)

dodaj par figura i eto super scene!

e sad, jedino shto zaista ne znam kako raspolazesh sa prostorom u kuci, pa da li imas mesta da stavish tako veliku scenu negde?  :-\

pozz i samo groovaj sa radovima ..ostavljash me bez texta svojim entuzijazmom i energijom da ovako dobro radish ovako veliki broj maketa odjednom...i to josh u vecim razmerama od moje mikroskale ;) :D
S.

tripko

pa moze posloga koliki je i on sam, meni se svidja ideja spasavanja tipa nekog amera koji pluta u camcu ili jos bolje na polu potopljenom corsair koji vec pravis,  :D, naravno ne njega nego neki stari corsair ili hellcat koji malo viri iz vode. E sad je pitanje koliko
avion potonuo, verovatno oni tonu ko ludi kad prinudno slete mozda neki plicak pa tipa 10 15 cm do dna dole potoljeni avion gore pilot i catalina to bi bilo cool, kao onaj lik sto je uradio nemacko amfibijsko vozilo kada vade enigmu iz potopljenog broda, tu opet neki pametnjagovic postavi pitanje sto ga morska stuja nije odnela daleko daleko od potopljenog aviona.U svakom slucaju mozes da uradis neprozirno more od neke glide kao sto sam ti poslao celluclay uradis talase pilota u moru i mesto za avion. Sve to ofarbas u plavo zeleno i na kraju sa akrilnim mediumom izmljackas da dobije gloss sloj i da lici na more i gotovo.
Nadam se da sam  ti dao neku ideju  ;)

djnik

Hvala na idejama i lepim komentarima. Dok budem zavrsavao maketu razmisljacu o diorami a u subotu na sastanku IPMS Sijetla cu se raspitati za neki camas ili brod. Da li mozda imas sliku ili link do slika te diorame sa nemackim amfibijskim vozilom?

tripko

#22
jedva nadjeh, ovo je bilo na euro militarie ovo su slike samo ambfibije ima negde i doljni
deo gde je brod, ti bi mogao ovako nesto samo ne toliko duboko, od stakla se to napravi samo
neznam kako ovako plavicasto da se izvede.
http://photos.kitmaker.net/data/20441/1011.jpg
http://photos.kitmaker.net/data/20441/102.jpg
http://photos.kitmaker.net/data/20441/101.JPG

Nadam se da sam ti probudio mastu
poz ;)

nadjoh kod sebe samo ovu sliku
http://img.photobucket.com/albums/v648/tripko/DSC_0438.jpg

djnik

#23
Hvala! Smislicu nesto. Razmisljao sam da napravim dioramu po uzoru na jednu od ove dve slike. Na mojoj maketi nisam spustio plovke jer mi se krila svidjaju vise kad su plovci podignuti ali nema veze.





Evo preprskao sam ga i sa MM "Intermediate Blue". Za sada samo trup, trebalo mi je dosta vremena, krilo cu uraditi sutra.





Sandman

super ti je ispao sloj boje preko preshadinga!
zaista fenomenalan rad!

shto se tiche scena za dioramu, nekako mi se vishe svidja ova druga - gde Katalina stoji "parkirana" pored plaze....
mada mozesh probati i na otvorenom moru sa chamcem na naduvavanje (ako ga nadjesh negde ili napravish u samogradnji), kao scena spasavanja oborenih pilota na Pacifiku...

pogledacu ovih dana po nekim knjigama pa ako nadjem zanimljive scene da ti uslikam i okachim! ;)

djnik

Zanimljiva je i meni ta scena sa camcem ali nigde ne mogu da nadjem camac u odredjenoj razmeri. Znam da mogu sam da ga napravim i nasao sam kako izgleda npr u razmeri 1/35 http://cgi.ebay.com/Verlinden-1-35-US-Navy-Pilot-in-Dinghy-Vignette-241_W0QQitemZ250157679174QQihZ015QQcategoryZ16511QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem ali onda moram da trazim i pilota u ordedjenoj pozi. Ne znam, videcemo! :)

djnik

Nisam zapostavio Katalinu kao sto vidite, hteo sam da zavrsim ostale, manje makete pre nego sto se ponovo posvetim ovako velikom projektu. Poceo sam sa maskiranjem providnih delova, za par daa cu ih i ofarbati.




Zoki969

Djole, ovo izgleda super ...
Samo jedna napomena, pre nego sto bude kasno ...
S obzirom da si donje povrsine ofarbao u MM Flat Gull Gray, koja je ekvivalent M-495 Light Gray, pretpostavljam da ces ga raditi u ranoj dvobojnoj  USN semi (do 1942.). Medjutim, u toj varijanti gornja boja nije Intermediate blue vec M-485 Blue Gray (MM je ima u autentic seriji (2055 Navy blue grey). Proveri ovo, znam da je bilo slucajeva prefarbavanja pojedinih aviona (Dauntless) u nestandardne sheme, ali cisto sumnjam da su to radili sa Catalinama ...

djnik

#28
U sastavnici Kataline mi pise da je gornja boja Intermediate blue tako da sam je iz tog razloga ofarbao tom bojom. E sad, zasto su pogresili ne znam. Evo sta sam nasao u mojoj knjizi PBY Catalina in Action, stvarno Navy Blue Gray:



Kolika je stvarna razlika izmedju Intermediate blue i Navy Blue Gray? Znam da pojedini delovi na krilima i na repu trebaju da budu svetliji na Katalini posto su bili od platna.


Zoki969

Quote from: djnik on 27-12-2007, 09:33:20
U sastavnici Kataline mi pise da je gornja boja Intermediate blue tako da sam je iz tog razloga ofarbao tom bojom. E sad, zasto su pogresili ne znam. Evo sta sam nasao u mojoj knjizi PBY Catalina in Action, stvarno Navy Blue Gray:


Kolika je stvarna razlika izmedju Intermediate blue i Navy Blue Gray? Znam da pojedini delovi na krilima i na repu trebaju da budu svetliji na Katalini posto su bili od platna.


To jos jednom potvrdjuje pravilo da sastavnicama ne treba previse verovati ...
A razlika izmedju Intermediate blue i Navy blue gray ... Jeste da po malo lice, ali ... Ne znam sta da ti kazem ...
Pogledaj:

http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=35164  (ekvivalent ANA 608 Intermediate Blue)
i
http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=35189  (ekvivalent M-485 Blue Gray)

Proceni sam ...