Cierva C.30, MiniArt

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

Poštovane kolege,

Evo još jedne zanimljive letelice koja se često ne vidja, a zaslužuje to svakako svojim potpuno originalnim dizajnom i načinom letenja. Naime veliki rotor iznad kabine se u toku leta pokreće bez snage motora - samostalno se okreće (auto-rotacijom), koristeći rezultantu aerodinamičkih silu na svoje lopatice i pritom proizvodi dovoljno potiska da održi letelicu u vazduhu. Jedino se prilikom poletanja deo snage sa motora odvodi preko vratila do rotora, da bi se započelo njegovo kretanje i postigla dovoljna brzina.

Juan de la Cierva je bio brilijantni španksi inženjer koji je izumeo ovaj koncept i konstruisao prvu letelecu sa "rotirajućim krilom" još davne 1920. C.30 je bio jedan od njegovih uspešnih dizajna iz 30-tih godina, koji je našao široku primenu, i korišćen od strane mnogiih nacija, pre, tokom i posle Drugog svetkskog rata. Interestanim sticajem okolnosti čovek koji je stekao najviše iskustva na ovom tipu letelice (oko 7000 sati naleta) je bio Švedjanin, Rolf von Bahr, leteći mnoge civilne ali i vojne misije na ovoj mašini.

Koga zanima da malo više nauči o ovom malo poznatom detalju iz istorije (ili da nabavi plan za papirni model C.30 ;)) može da pogleda ovaj link: https://www.zoneactivitemanuelle.com/images/papercraft/vehicules/Cierva_C30/Swedish%20Cierva%20C30%2087.pdf

Moja maketa predstavlja jednu od mašina na kojima je leteo gorepomenuti pilot.




















Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

#1
U drugom delu ove prezentacije, nekoliko reči o izgradnji i samom kitu...

Ovo mi je prva maketa neke letelice u razmeri 1:35! Neuobičajeno, ali MiniArt koliko znam proizvodi isključivo u ovoj razmeri i to uglavnom vozila i raznog asesoara za diorame, sa samo par izuzetata u svetu vazuhoplova.



Mogu iskreno da preporučim ovaj vrlo lep, originalan, dobro prostudiran, i kvalitetno proizveden kit svakom ljubitelju vazduhoplovstva iz "zlatnih 30-tih". Kupio sam maketu sasvim slučajno, kada sam je našao na izuzetnom on-line popustu. Za razliku od nekih kitova koji provedu po nekoliko decenija u mom ormanu, ovaj se brzo popeo do radne površine i sada već zauzeo zasluženo mesto na polici sa završenim maketama. MiniArt voli ponekad da komplikuje, naročito sa svojim kitovima tenkova, sa po 1000 i više delova, ali ovaj AutoGyro je prava antiteza tom principu i veoma se lako i brzo sastavlja. Sama letelica je naravno dosta jednostavna, ali ipak izgleda veoam zanimljivo i poseduje potpuno jedistven karakter.

Kabina je zaista odlično detaljisana i osim par kablova, jastuka na sedištima i cilindara nekoliko intrumenata nisam morao da dodam ništa više. Metalni pojasevi su došli u kitu, kao i odlični dekali za instrumente.













Odatle je konstukcija brzo napredovala - nema krila pa je trup i repni stabilizatori ujedno i cela letelica. Motor je lepo detaljisan sa karakterističnim prstenastim kolektorom za izduvne gasove. Dodao sam kablove za svećice i vodove za gorivo i ulje, koji su vidljivi na fotgrafijama muzejskih primeraka ove letelice. Motor je potpuno otvoren i samim tim jedan od fokusnih tačaka na ovoj maketi.





Stajni trap mi je izgleda dosta nepouzdano, sa puno veoma tankih elemenata od mekane plastike, ali se na kraju sve uklopilo kako treba i zauzelo odgovarajući stav bez potrebe za podešavanjem. Svaka čast! Skije dodaju još jedan zanimljiv detalj, posbno sa otkrivenim drvenim površinama i metalnim obodom. Drvenu strukturu sam simulirao uljanim bojama na sveltloj akrilnoj bazi ("tan") i tokom sušenja četkicom izvlačio linije u neikoliko nijansci drveta.



Dekali su još jedno prijatno iznenadjenje u ovom kitu. Kvalitet štampe, elastičnost i prijanjanje na površinu su gotovo savršeni. Film oko odštampanog dekala postaje nevidljiv, čak i na ovom veoma osetljivimom metalnom finišu.







Ako bih išta mogao da zamerim, to je da je plastika veoma mekana. Možda to nekima uopšte neće smetati, ali ja više volim malo "jači" materijal. Ovaj kit sadrži neke zaista filigranske detalje koji na kraju imaju vrlo malo strukturnog integriteta. Kraci rotora na primer lelujaju kao lišće na vertu, na primer. Vetrobranski pleksiglas je izliven čisto i prozirno, ali dosta debelo u kitu. Ove detalje sam zamenio delovima od acetata iz domaće radinosti.

Ipak, to su sasvim zanemarljive zamerke za inače skoro savršeni kit, sa cenom koja je samo fragment jedne Tamiye!





Pozdrav od Šekija
--------------------

DejanDEX

#2
Vrlo interesantna maketa, ja sam nabavio mini art triebfügel iz znatizelje, mozda nabavim i ovu. Jako lepo si ga odradio posebno cockpit.  :cheers  :cheers Koji objektiv koristis za fotografije? Ja posedujem neki Canon (mislim da je D70) ali ga ja bukvalno uopste i ne koristim, samo telefon.
Airfix BMW R69

ALEX T

Sjajan model i lepo izgleda na skijama.
Slozio bi se sa tobom plastika je mekana pogotovu za krakove dolazi do izrazaja.
Uradio sam sva tri njihova u 35-ici Cierva Flettner i Triebflugel i slazem se da su makete ok za te pare posto je eceraj u kutiji..
Flettner je komplikovan ali su generalno odlicne makete i neobicne.
Oklopi i vozila od Miniarta su odlicna  pogotovu ako ima unutrasnjost .
Pozz  Aca

flanker

Nije loše... ;) 
Inače ta vrsta letelice se ranije zvala AUTOŽIR, verovatno od italijsnkog đir-krug.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

®Evolutionary

Hvala najlepše drugari!  :cheers

@ DejanDEX Nasuprot tebi, ja koristim kameru na mobilnom samo u nuždi. Fotografija je hobi kao i maketarstvo. ;) Sve fotke koje ovde vidiš su slikane foto-aparatom, uglavnom, Sony 6000. A objektiva imam dosta, za makete često koristim jedan stari Canonov kit objektiv 18-55, koji preko adaptera radi na Soniju - nije preterano oštar ali ima veoma kratku fokalnu daljinu, što je zgodno kada hoću da se približim maketi. Osim toga, lagan je i već prilično star i izlupan, pa mi nije frka ako mu se nešto desi, a dešavalo mu se već svašta... ;D Pri ruci mi je i jedan Sony 30mm makro, uglavnom za detalje. To je isto veoma kompaktan i lagan objektiv.... eh mogao bih sad o fotografiji još dosta da raspredam, ali nije ovo mesto za to...
Pozdrav od Šekija
--------------------

chikavili

Quote from: flanker on 03-10-2021, 18:04:04
Inače ta vrsta letelice se ranije zvala AUTOŽIR, verovatno od italijsnkog đir-krug.
I jos uvek se tako zove. To je internacionalni naziv, a žir potice od grckog "Giros" sto znaci rotacija. Eto odakle je giros dobio ime i sta znaci ;)

Inace, maketa je jako interesantna i vrhunski dobro uradjena. Svaka cast!

®Evolutionary

Quote from: chikavili on 05-10-2021, 10:46:51
Quote from: flanker on 03-10-2021, 18:04:04
Inače ta vrsta letelice se ranije zvala AUTOŽIR, verovatno od italijsnkog đir-krug.
I jos uvek se tako zove. To je internacionalni naziv, a žir potice od grckog "Giros" sto znaci rotacija. Eto odakle je giros dobio ime i sta znaci ;)

Inace, maketa je jako interesantna i vrhunski dobro uradjena. Svaka cast!
Hvala za kompliment!
Uze mi reč iz usta za Gyros. Dakle sad smo raščistili šta znači... Cierva C.30 Auto-Kebab.  :hahaha
Pozdrav od Šekija
--------------------