Hasegawa P-38 1/48 JRV

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Ova ptica se ne vidja bas cesto po forumima, a narocto ne u ovim egzoticnim oznakama JRV-a. Imao sam nameru da uradim avion "Virgin Marie" ali zbog prilicno pozutelih i debelih dekala odustao sam od te namere i jos mi je draze da sam ipak uradio naseg. Ovaj avion ima veoma zanimljivu pricu. Americki pilot iz 14. lovacke grupe USAF biva pogodjen u turbokompresor iznad Austrije pocetkom aprila 1945. Posto je procenio da se nece dovuci do Italije sa ostecenim avionom, uzima kurs ka Somboru i tamo slece posto se uverio da na aerodromu ima nekoliko liberatora, B-17, Bostona kao i desetine JAK-ova i IL-ova. Amerikanac odlazi za BG a potom za Italiju, a avion ostaje u Somboru. Rusi bacaju oko na njega, ali nasi mehanicari skidaju gumu sa jednog od tockova stajnog trapa i tako onemogucavaju Ruse da preuzmu ovaj avion. Ruski komandant videci da nema sanse da avion osposobi za letno stanje, predaje avion nasem RV. Odmah sutradan je pronadjena zagubljena guma i avion odmah odlece za Zemun gde je izazvao veliko cudjenje americkih pilota koji su se tamo zatekli. Odmah sutradan ovaj P-38 odlece za Skoplje. Tamo ostaje do 1946. a potom biva rashodovan zbog nedostatka rezervnih delova. Avion je predat Masinskom fakultetu u BG gde je proucavana struktura i konstrukcija aviona pa je vecina aviona isecena. Ostao je stajni trap i kabinski deo koji se sada nalazi u MJV-a. Pre nekoliko godina bilo je pokusaja da se kabinski deo otudji, odnosno proda u USA ali je grupa vazduhoplovnih entuzijasta to sprecila.
Maketa je tipicna Hasegawa sa pocetka 90-tih. Kabina je mogla da bude bogatija detaljima. Instrument tabla je pomerena suvise u napred prema nosnom delu te ju je potrebno pomeriti u nazad. Ja sam to uradio ali nedovoljno. Uklapanje je dobro. Git nisam koristio, mozda samo malo super lepka na pojedinim mestima. Boje i lakovi su Vallejo. Dekali su od Balkan Models (rondele za 1/72).


























Miroslav Š.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

najjaci

Bas lepo i uredno izgleda. No da mi ne zameris ili pogresno protumacis na tvojim fotkama me uvek odusevljava okolina u kojoj fotografises.

Sto se tice "jugoslovenskog" P-38 negde sam na netu procitao neku malo drugojaciju pricu. Postoji li mogucnost da ih je bilo vise?
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi