KV-1, model 1941. god. Trumpeter 1:35

Previous topic - Next topic

T34

Nesanica uzrokovana povećom količinom kave i uzbuđenje zbog prispjeća par "Trumpeterovih" KV-1 maketa krivi su za ovu recenziju...
Već duže od prijatelja i forumskih kolega slušam o kultnom statusu "KV" Trumpeter serije i mogu reći nakon pregleda dviju kutija da je takav status u maketarskoj zajednici itekako zaslužen!!!
Nisam pretjerano upoznat sa samim vozilom; ali naglasio bi da čitajući recenzije na netu nisam naišao na bilo kakav bitan nedostatak koji se tiče "plastične" reprodukcije pravog tenka...



No ajmo drugovi redom; pred nama je maketa teškog tenka KV - 1 ( po maršalu Sovjetskog Saveza Klimentu Vorošilovu ) iz 1941. godine, s tzv. malom lijevanom kupolom...
No, vrlo je mala razlika u odnosu na model iz 1940.godine, top je isti - kratki 76.2 milimetarski F-32...

- konačno, prva maketa koju sam ja vidio da ima cijev topa u jednom jedinom komadu! Minimalan trud je potreban za odstraniti trag odljeva iz kalupa po dužini cijevi i to je to...

- gusjenice; imamo dvije opcije, obje vrlo kvalitetne i detaljne.
 Birajte; savitljivi i mekani vinil, najbolji koji sam vidio uz "AFV" vinile, te člankovite gusjenice iz nekoliko segmenata uz pojedinačne oko ljenjivca i pogonskog kotača! Gornji dio je već oblikovan kao da pada po težini - nevjerojatno dobro izgleda!!!



- svi dijelovi su izuzetno čisti, od sive plastike i neodoljivo podsjećaju na "Dragon", s brojnim detaljima a ponegdje su nam date i rezervne opcije poput alternativnog postolja topa i još nekih dijelova!
Vidio sam stari Tamiyin KV-1 i neki dijelovi koji za isti kit dolaze u PE setu ovde su, poput zatezača sajli npr., izliveni u plastici!
Rotirajući periskopi, kotači, alatne kutije; ne zna se što bolje izgleda...Za kotače dobijete i polivinilne kapice tako da se lijepo rotiraju ( ako je to ikome bitno)



- tu je i žičana sajla, te dva prozirna dijela za far i maleno okno na prednjoj oklopnoj ploči!



Sastavnica je uredna i pregledna na svojih 16 stranica; shemu bojanja i stavljanja decala dobijete na jednom listu u boji; preslatko i onima ispijenog mozga ;) poput mene može poslužiti i kao poster na zidu!



S obzirom da su nove uniforme, status "garde" i određena sloboda tradicije i personalizacije Crvenoj Armiji vraćeni u tijeku staljingradske bitke u jesen 1942 kada je malo koji primjerak ove varijante ostao na fronti, ne možemo očekivati neki bogati set decala; tu su dva kultna natpisa; "Tuci fašiste"



"Tuci fašističku zmiju"



Što reći, uz cijenu u rasponu od 15 do 20 Eura, kako gdje; a što reći...prosto njivazmnožnije :D :D :D

Ps. druga maketa koju spominjem je KV-1 iz 1942, uz novu kupolu i duži top F-34/ZIS-5, "šarenijim" decalima - kvalitetom i sadržajem identična opisanoj maketi...

TISO

Druga je kamuflaža pogrešna. Oznake za drugo vozilo su za KV-1 "s ekaranami"  . Inače imam ja njihovog 1/72 KV-1 s ekranami (zbog toga i znam, da je oznaka za njega), oji je isto jako dobra maketa sem što ima inače dobre ali ipak gumene gusjenice:
KV-1 s ekranami
Rezervni Front, 48. armija, 109. tenkovska divizija - septembar 1941:

vir:
http://rkkaww2.armchairgeneral.com/galleries/KV_1scr.htm
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!