MiG 15 Fagot (Zvezda 1/72)

Previous topic - Next topic

Scaling Slav

Dobro jutro ljudi, ufotkao sam jutros nekako novu maketu, malo je jako sunce bilo al sam se snasao, fotke su koliko toliko okej, neke bolje neke losije. Elem, sto se tice rada, prva zavrsena u 2023 i prva sa airbrush-om. Zvezdin kit, iskreno, mislio sam da je bolji, bilo je jako puno problema kod dela gde se lepe krila zato sto sam gitovao da ne bi bilo linije, ali mi se git krunio iz nekog razloga, i pucao, tako da sam gitovao i smirglao sigurno 5 puta, na kraju nije ni uspelo onako kako sam zamislio, al morao sam kad tad da nastavim dalje. Neke stvari sam se trudio da prepravim kao naprimer, neke delove kod canopy-ja, dodao sam i onu kukicu za sajlu. Na svim vratancima za tockove sam odradio riveting i tako. Recimo da je ovo prva maketa gde sam se malo vise dao u prepravljanje. E sad, bojenje, koristio sam pogresan primer, i aluminijum je ispao malo granulast, ali to se malo sakrilo kad sam na kraju premazao sa nekim zuckastim wash-om posto sam hteo da napravim neki efekat patine koji sam vidjao po slikama. Neke panele ispod marinije sam farbao u zeleno, neke u crno, malo se poigrao da vidim efekat, krajnji rezultat mi se dopao. Ali sledeci put bi neke panele naglasio svetlijom bojom metala, umesto tamnijom. Ideja je bila da definitivno ne izgleda kao noviji avion vec nesto za sta nisi siguran ni dal trenutno moze da poleti, referentnih slika je bilo mnogo, pa sam nekako ukombinovao par stvari koje sam vidjao, sigurno da nije veran originalu. Razmisljao sam se dal da mu nalepim antislip povrsinu na krila ali sam vidjao slike i sa, i bez pa sam se odlucio za bez. Na scalemates sam stavljao neke slike procesa koga zanima da pogleda, valjda smeju da se kace ti linkovi ovde na forumu, ako ne recite mi :D https://www.scalemates.com/profiles/mate.php?id=120720&p=albums&album=91959













chikavili

Odlicno je ispao.
Jedan savet u vezi prljanja - nisi ga isprljao na mestima na kojima je najprljaviji uzivo - iza stajnog trapa i vazdusnih kocnica.

milan78

S obzirom da si pocetnik i da tek eksperimentises sa ovim semama rad je korektan.Ono sto bih ti savetovao je da malo vise povedes racuna na spojeve polutki.Nmf seme su prava umetnost iako mnogima je dosadan takav finis.Mnogi iskusni maketari beze od tih sema jer su zeznute da se postigne pravi utisak umanjenog pravog aviona.Ne lakiraj mat lakom metalik avione osim ako neces da ih radis kao napustene,rashodovane,ogradjujem se mozda je do slika ali opet mislim da je previse mat.Prajmer za tu semu ide crni i to ako mozes sjajni prajmer pa boje legnu kao ogledalo maltene.Znam da ces se potruditi sa svakom sl maketom,to se vidi po tvojim radovima.E da iako Zvezdina maketa to je Dragonova plastika. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

Scaling Slav

@chikavili baš sam sad gledao kad si mi napisao, nekako sam taj deo propustio, tj nisam snimio na referentnim slikama, pošto nije baš na svakim, ali mislim da ću se vratiti ovih dana i doraditi još malo taj deo. Hvala
@milan78 u pravu si, jeste mat lak, i to prvi avion koji sam uradio tako, i baš sam se lomio dal da bude mat ili neki semigloss. A u pravu si i za spojeve polutki, prvo nisam bio siguran na šta misliš, ali da, neke delove tu nisam gitovao zato što mi je delovalo da je bilo dovoljno kad sam ismirglao, ali ipak nije.Inace sam imao alclaid mat crni primer i ipak sam se odlučio za ovaj sivi, baš pogrešna odluka od početka. Inače sam uzeo i Airfix mig 17 da ide uz ovaj al moram da odmorim oči pa ću da pravim nešto drugo, al biće dobra prilika za popravni :D Hvala ljudi i na kritikama i na lepim rečima, sve je dobrodošlo. :cheers

chikavili

Quote from: Scaling Slav on 04-01-2023, 17:43:35
@chikavili baš sam sad gledao kad si mi napisao, nekako sam taj deo propustio, tj nisam snimio na referentnim slikama, pošto nije baš na svakim, ali mislim da ću se vratiti ovih dana i doraditi još malo taj deo. Hvala
Malo preciznije - sa donje strane krila, iza stajnog trapa - kombinacija ulja iz hidro-pokretaca i gume, asfalta i garezi od kocnica od sletanja. Pored toga pomalo i... krilca, zakrilca i iza vazdusnih kocnica, odnosno svuda gde postoje hidro-pokretaci i uglavnom sa donje strane.

Goran A.

S obzirom na stanje oznaka, dobro si odabrao taj polumat.

Sovjetski avioni tog doba nisu bili polirani do visoke sjajnosti poput recimo američkih, i usled atmosferalija, sunca, snega i leda tokom oštrih zima kojih sada nema, površina aviona je brzo gubila sjaj. Sasvim sigurno je postojao priličan broj ispravnih, operativnih primeraka sa skoro potpuno matiranom aluminijumskom površinom, čak i više no što si prikazao na maketi. Sa mnom će se složiti mnoštvo fotografija na kojima se to jako lepo vidi.

Predložena visoka sjajnost sa ofucanim i bledim oznakama bi bila zaista nerealna situacija. Ovako je u redu.


milan78

@AG02 a jel ja predlozih da ga "usija"?Zna se kako se rade NMF makete.Sovjetske ili Usaf itd.Kad se radi vederovana masina isto se zna kako ide.Drugo metal sija pa sija.Nema tu mat metal.Moze da bude kad uhvati debeluuuu patinu.Polusjajni lak bi ovde bio mnogo bolje resenje.Stojim iza toga.I sad bas gledah slike...npr madjarski koji stoji u muzeju na otvorenom-metal ima sjaj.A stoji tako verujem godinama.Verovatno prebrisu s vremena na vreme.Dakle statika.Kako god da je stanje u vazduhoplovstvu ga cesce prebrisu.
Instagram-Peacockscaleworx

najjaci

Meni ovo deluje sasvim ok za tvoj nivo iskustva, da me nerazumes pogresno  :cheers
Svidaja mi se sto si eksperimentisao pa si koristio staniol i zelenu boju. Takodje mi je ok finalna obrada(materjalzacija) u odnosu na dekale, ono sto je AGO2 rekao.
Jedina stvar koja meni ovde bode oci jesu ove sitne "flekice" na poklopcima sa gornje i donje strane krila. Nekako mi deluju kao da si ih radio pecatom, iste su, uniformne i mozda previse stilizovane pa mi takva repeticija startuje moj OCD.
Za kraj drago mi je sto je neko prikazao ovaj Zvezdin model koji je zapravo prepak Dragnovog sto ono rece kolega Lane a ja ga se secam iz 90-ih u Italerijevom izdanju i krivo mi je sto ga nisam sacuvao nego ode sve djuture na dobos...

LM, nastavi sa radom, cekam da vidim kako ce ispasti ta 17-ica.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Scaling Slav

Bacate me u rebus hahaha. Ja sam sad uzeo da gledam opet slike zbog sjaja i svega toga, i ne znam, mnogo zavisi, neki su u muzeju i sijaju, neki u letu deluju skroz matirano, pokušavam da nađem slike koje sam najviše koristio kao referencu, pošto sam sve poobrisao. Jedan koji sam dosta gledao, se sija u nekim delovima, a negde ne, čak razmišljam da uzmem i cepim semi gloss samo na delovima gde sam ja sa štapićem za uši skinuo patinu, a gde nisam da ostavim matirano pošto jeste bila poenta da bude u lošijem stanju. @chikavili hvala na detaljnom objašnjenju, seo sam malo da prostudiram to, ima mi smisla. I hvala @najjaci. Meni te flekice gore ponekad malo bodu oči, zavisi mi od svetla na kom gledam, ali ako sam samokritičan ja bi rekao da su malo prejake, koristio sam crnu i braon uljanu i nikako nisam mogao da izvučem da budu blaze, pa da ih onda negde ima, više, manje, ja ću sutra da ga izbacim na sunce lepo da vidim kakav je sjaj opet hahah i mislim da ću da ga doradim malo :D

Goran A.

#9
Quote from: milan78 on 05-01-2023, 23:39:28
@AG02 a jel ja predlozih da ga "usija"?Zna se kako se rade NMF makete.Sovjetske ili Usaf itd.Kad se radi vederovana masina isto se zna kako ide.Drugo metal sija pa sija.Nema tu mat metal.Moze da bude kad uhvati debeluuuu patinu.Polusjajni lak bi ovde bio mnogo bolje resenje.Stojim iza toga.I sad bas gledah slike...npr madjarski koji stoji u muzeju na otvorenom-metal ima sjaj.A stoji tako verujem godinama.Verovatno prebrisu s vremena na vreme.Dakle statika.Kako god da je stanje u vazduhoplovstvu ga cesce prebrisu.

Nisi predložio da ga usija, izvinjavam se, do mene je. Zbunjen onim sjajnim crnim prajmerom i opiranjem mat-u a oznake mu izguljene i bleđe. Uz takav "look" bilo kakav sjaj teško prolazi. Da se ogradim, nisam video tu kombinaciju, bar ja nisam. Možda svega par puta.

Glede duraluminijuma, da taj vremenom gubi sjaj, nema dileme. Blještave sovjetske mašine ostavimo za sada po strani, slede sličice polusjajnog, pa i matiranog durala (ne mislim na onaj drveni mat, njegova maketa to svakako nije), i to ne iz statike i sa livade, već iz dinamike - operativne mašine.

Matirani duraluminijum će svakako reflektovati jako svetlo, recimo poput sunčanog, ali je to ipak prilično udaljeno od sjaja u klasičnom smislu. Posle svoje beličaste faze, vremenom počinje da tamni, pranje i brisanje ne pomažu, jedino ponovno poliranje... Oksidacija, usporena površinska korozija, pa recimo zagrevanje oplate u letu pa ubrzano hlađenje na malim brzinama pred sletanje i na zemlji (tokom zime), kiša sneg, vetar, prašina... Kao legura, sadrži bakar (sklon patiniranju) i sve to u praksi čini svoje da dural vremenom, a tokom upotrebe, lagano promeni nijansu i sjajnost.


















 

I na kraju šampion bez sjaja, suncem okupan ispod vedrog neba (pogledati senku).

chikavili

Quote from: Scaling Slav on 06-01-2023, 01:19:13
Bacate me u rebus hahaha. Ja sam sad uzeo da gledam opet slike zbog sjaja i svega toga...
Ne bacaj se bez potrebe u rebus. Ja takodje mislim da je ovo kako si uradio sasvim ok. Pa i da si stavio semi-gloss i tada bi bilo sasvim ok.

Scaling Slav

Gledao sam danas na suncu, aluminijum se i dalje sija, rekao bih ,samo da bi trebalo malo više na ivicama krila, al ostatak je dosta sjajan čak i ovako matiran, mislim da ću da ga ostavim. Koristio sam pogrešan primer i teško da to može da se ispravi pa je zato ovakav. Ali sam ga dodatno umastio dole na stalnom i na kočnicama. Hvala još jednom na savetima i @AG02 dobre referentne slike, ja sam gledao uglavnom neke skorije u boji, lepo se vidi ovde kakvi su bili.

Goran A.

Quote from: Scaling Slav on 06-01-2023, 12:25:42
Gledao sam danas na suncu, aluminijum se i dalje sija, rekao bih ,samo da bi trebalo malo više na ivicama krila, al ostatak je dosta sjajan čak i ovako matiran, mislim da ću da ga ostavim. Koristio sam pogrešan primer i teško da to može da se ispravi pa je zato ovakav. Ali sam ga dodatno umastio dole na stalnom i na kočnicama. Hvala još jednom na savetima i @AG02 dobre referentne slike, ja sam gledao uglavnom neke skorije u boji, lepo se vidi ovde kakvi su bili.

Ostavi to tako, u skladu je sa stanjem oznaka.

milan78

Moze jedna u koloru?Pomenuti madjarski... https://images.app.goo.gl/6QGCCoZ4i5y2zBMd8
Samo ulazim u diskusiju gde sam misljenja da NMF masine ne treba da se rade u mat laku.I nikad,bar ja,necu tako uraditi.Ipak je to maketa i gleda se ukupan utisak,na kraju.Svejedno ako kolega Goran kaze tako ti radi tako.Mada imas XY yt tutoriala i maketarske azdaje kako rade NMF masine.Pa pogledaj Radulovicev Mig-19 sa kineskim oznakama.Eto neki reper.Ja nisam tu svakako u rangu ali tezimo svi boljem.Tako da su to samo smernice.Uvek je lepo imati referentnu sliku pa po njoj.Ponavljam dobra maketa u NMF je umetnost iako nije atraktivna toliko po takmicenjima itd.Uradices ti jos dosta maketa u NMF pa ces reci e to je to.Ali na pravom si putu.
Instagram-Peacockscaleworx

Scaling Slav

Ma naravno, vodimo diskusiju, ja sam se sad setio da imam par fotki pre weather-ovanja gde imam gloss lak na njemu, sad ću da ih okacim.


I dalje mislim da bi sve bilo lakše da sam pogodio primer, to mi mnogo više bode oči, da sam išao sa crnim, pa preko naprimer Tamiya gloss black pa ovaj mr hobby silver, onda ne bi bilo ovako sljokasto pogotovo pre vederinga, to ga je barem ubilo da ne izgleda ko ukras za jelku. Inače je ova slika mađarskog u boji jedna od onih koje sam gledao.