F-16 Fighting Falcon 1:48 Tamiya

Previous topic - Next topic

chikavili

Odavno sam slusao hvalospeve o ovoj maketi i najzad sam mogao da se uverim da nisu uopste preterani. Neverovatno je zabavno i lako sklapati ovu maketu iako ima dosta delova. Samo mogu da kazem "kapa dole" onima koji su je osmislili i projektovali. Jedina zamerka ide, kao sto je i poznato, na poklopac kabine koji mora da se smirgla zbog linije spoja (seamline).
Aparat koji sam pokusao da repliciram je Blok 32 144-tog winga Kalifornijske Nacionalne Garde gde su sluzili od 2007. do 2013. i to negde pri kraju te sluzbe... znaci blago "vederovan", ne previse (kakve mogu da budu 16-tice). Dekali iz kutije... u ostalom sve je OOTB.
Napravio sam nekoliko gresaka i previda, ali nisu strasni. Najvise mi bode oci spoj ispred levog strejka. Desni sam ismirglao i sredio, a levi zaboravio.
Jos planiram da dodam one nastavke za praznjenje statickog elektriciteta, nisam stigao ali sam bio nestrpljiv da ga sto pre fotkam :)


























Maketar78

Mogu opušteno i bez imalo griže savesti da tvrdim da je ovo najbolja maketa F-16 u bilo kojoj razmeri koju sam ikada negde video. Bilo na internetu ili na bilo kojem ozbiljnijem međunarodnom takmičenju. :headbang  :bravo

Kapa dole majstore !  :god  :god  :god
Polako, ali sigurno ...

Zing

Tongue tied and twisted just an earth bound misfit, I

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Scaling Slav

Ja ušao ovde da ga bolje vidim, odličan baš, svidja mi se što ga nisi previše ubio, pravo osveženje. Svaka čast Chikavili!

Lee Adama

#5
svaka cast, odlicno odradjen! Nije preterano, ali taman dovoljno da mu se vidi da je kraju sluzbe.

MigMigusa29

Svaka cast!Majstorski uradjeno.Imam nesastavljenu!

Zing

@chikavili ako nije tajna, sta je radjeno na poklopcu kabine da se dobije ovaj "perla efekat" ( u nedostatku adekvatnijeg izraza )? Dakle, ne mislim na sam tinting poklopca vec na ove dugine boje...  :super
Tongue tied and twisted just an earth bound misfit, I

chikavili

Hvala puno svima... znaci, bice nesto od mene ;D
Nastavljamo sve bolje i jace (nadam se)

@Zing
Nakon smirglanja i poliranja, potopio sam poklopac u Pronto vosak za parket. DOduse, ipak ima "tajna", a to je da taj efekat i nije bas mnogo uocljiv uzivo, ali na fotografijama je dosta izrazeniji zato sto sam upotrebljavao polarizacioni filter ;)

viper

Odličan, svaka čast. :super
 
Šteta što još nisi stavio ona ojačanja na trupu, krilima i nosu aviona. Mislim da ih još možeš dodati, preporučujem Cross Delta.
 
Trenutno radim novi Kineticov f-16. Jedina stvar koja je bolja od Tamiynog su decali. Inače Tamiyn je za klasu bolji i od novog Kineticovog.

najjaci

Quote from: chikavili on 19-03-2023, 18:49:16...DOduse, ipak ima "tajna", a to je da taj efekat i nije bas mnogo uocljiv uzivo, ali na fotografijama je dosta izrazeniji zato sto sam upotrebljavao polarizacioni filter ;)

A pomislio bih da ce CPL ubiti hromatske aberacije... interesantno...
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Zing

@chikavili, @najjaci ako vas dobro razumem...



Ova aberacija, nije golim oko vidiljiva karakteristika (ili bar ne u toj meri) vec anomalija, pod odredjenim uslovima, prilikom fotografisanja?!

Retko spominjemo kvalitet prezentacije makete tj fotografije. @chikavili i tu si odradio vise nego odlican posao. Svaka cast jos jednom.  :cheers
Tongue tied and twisted just an earth bound misfit, I

chikavili

#12
@Zing
Pa... i jeste i nije "anomalija". Desava se na zakrivljenim staklenim i slicnim glatkim, providnim povrsinama. Ne mora da znaci da ta karakteristika nije vidljiva golim okom, nego polarizacioni filter moze da je pojaca ili ublazi.
Polarizacioni filter sluzi za smanjivanje refleksija sa nemetalnih povrsina i on funkcionise pod odredjenim uglom u odnosu na izvor svetlosti. Obrtanjem cirkularnog polarizacionog filtera pod odredjenim uglom se povecava ili smanjuje ta "anomalija".
Najcesce se desava na (zakrivljenom) vetrobranskom staklu automobila a pogotovo ako su premazani nekim filterima (fabricki blago zatamljena stakla)

Quote from: viper on 19-03-2023, 19:00:23Šteta što još nisi stavio ona ojačanja na trupu, krilima i nosu aviona. Mislim da ih još možeš dodati, preporučujem Cross Delta.
Da budem iskren, za ta ojacnja sam saznao tek kada sam vec poceo da radim maketu, a tada je vec bilo kasno. Mislim da bih us*ao maketu ako probam naknadno da dodam.

chikavili

Quote from: najjaci on 20-03-2023, 00:33:16A pomislio bih da ce CPL ubiti hromatske aberacije... interesantno...
Pod nekim uglom hoce, ali ja sam hteo da se vidi ;)

chikavili

I niko da primeti da sam zamenio mesta pozicijama na uvodniku  :naughty

Vodio sam racuna i pazio da ih ne zamenim posto je maketa stajala na ledjima i ipak sam nekako uspeo da zeznem, a shvatio tek kada sam fotkao  :headbang