Dan Vojske Srbije 15. februar

Previous topic - Next topic

padobranac

Postovane kolege!

U generalstabu  VS razmatra se ideja o organizovanju izlozbe maketa aviona, oklopa i brodova povodom Dana Vojske Srbije 15. februara 2008. godine. Izlozba bi se organizovala u Centralnom domu Vojske Srbije u Beogradu, a ako bi bilo moguce skupiti dovoljan broj maketa u Novom Sadu i Nisu, onda i tamo. Bile bi izlozene samo makete borbene tehnike koja je koriscena na ovim prostorima, sto bi predstavljalo svojevrstan istorijski prikaz razvoja Vojske Srbije.
Voleo bih da cijem kakav bi bio odziv maketara, pre nego sto pocnemo da teramo zvanicne papire.

Pozdrav,
Padobranac
o\llllll/o

Gusha

Ovde u Nisu mislim da bi moglo nesto da se organizuje.Da vidim veceras na sastanku!

Sandman

ovo je sjajna ideja da se malo mrdnemo sa nulte tachke po pitanju maketarenja!

svako od nas sigurno ima brdo toga u shteku shto bi mogao da odradi!

podrzavam ideju i vec sam pocheo da gledam spisak svojih maketa da vidim shta bih mogao da krenem da radim!

ajde, pozivam sve vas da se odazovete ovoj akciji jer bi bilo zaista lepo da se ova izlozba odrzi!

tripko

Zanimljiv predlog, mene interesuje jel bi ta izlozba trajala jedan dan ili vise dana,
Jel bi modeli bili  u vitrinama sa natpicom modela i autora ili klasika kao na takmicenjima
po stolovima. 

Poz

padobranac

Ideja je da izlozba traje nedelju dana. Makete bi trebale da budu u vitrinama, daleko od prstica znatizelnjika. Sve bi makete imale kartice sa imenima autora i kompl. podacima o maketi sa kratkim opisom perioda u kojem je sredstvo korisceno.
o\llllll/o

padobranac

I zaboravih, ako nema mogucnosti da se obezbede vitrine, nece biti izlozbe.
o\llllll/o

Srdjan

Ja ne raspolazem domacom vojnom tehnikom... bar ne jos uvek, ali je ideja stvarno fenomenalna. Za Nish definitivno nema frke... to ti je najplodniji maketarski grad na ovim prostorima  :P :P :P

Ako bude organizovano, mora da se poseti  ;) ;) ;)

iguanac

Ja sam spreman da posaljem moj JNA T55 na izlozbu - vitrine obezbedjuje organizator pretpostavljam?
Pozdrav
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

tripko

Slazem se sa subom, ipak bi bilo lepo da tu razni modeli iz celog sveta a poseban deo za domace makete.
JA imam premne bf109 G-10  i ng109E-3 to je sve sto imam sa nasim oznakama + ovo strano.

Pre jedno 5 godina bila je super izlozba u galeriji sanu, mozda nesto slicno tako da se uradi i da bude dostupno javnoti.

Mixon

Ja mogu da ponudim vojnike u 1/72 Srpske 1.sv.rat, JNA, VJ/VSCG, VS, UBPOK, al' da mi ih vratite  ;D

Gusha

Ja mogu da saberem sedam do osam maketa sa nasim oznakama!Daj da vidimo sta ko i koliko ima...

RILE-NS

Mi smo u NS-u svojevremeno imali izlozbu maketa u klubu vojske.Nakon razgovora sa odgovornim vojnim licem "dosli smo do zakljucka" da je najbolje da se uradi izlozba maketa aviona naseg vazduhoplovstva,sve ostalo je bilo skakljivo tada(americki jer su americki,ruski jer bi bilo ocigledno,NATO jer su saveznici prvih,kukasti krstovi ni slucajno,zvezde petokrake potajno da,paravojske i dezele,ljepe njihove,bih i ne bih, bas ne hvala).Bilo je to pre rata u vreme VJ-a.Da li je i sada tako neznam,ali treba pitati da nebude posle, pola izlozbe moze ,ali pola ne.A da ,na kraju je trazeno da jedan od eksponata ostane u vlasnistvu izlozbenog prostora kao usluga za uslugu,sto smo resili lako sa jednim Moskitom JRV.Ko pita ne skita.Daj boze da sam pogresan od a do s i da se sve promenilo u nasu korist.

Nikola

#12
Mozda deo izlozbe da bude odvojen za what if, tipa sta bi maketari voleli da vide kao naoruzanje srbije.... pa ce posle izlozbe neko od nadleznih ozbiljno uzeti u razmatranje pri nabavci novog naoruzanja :P salu na stranu, sto da ne...

padobranac

Quote from: airsuba on 09-01-2008, 23:43:43
Sad kako je ovde prijavljeno - razmislja se "u generalstabu  VS" sto je prilicno jaka instanca, pa ako odluce da bude - mozda bude kako treba!
ima nekih novih ljudi koliko znam koji razmisljaju na neke nove (za nas) nacine pa licno nisam totalni pesimista...

Prijavljeno je kako i jeste, radim u GS VS. Ideja je prijavljena zvanicno i podrzana. Jos uvek razmatram prostor i bezbednost maketa, jer planiram da donesem i moje makete. Kao sto sam rekao i ranije ako ne bude dobrih uslova nece ni biti izlobe po svaku cenu. Ne bi zeleo da se izvinjavam nakon svega za pito cevi, antene na vozilima ili ne daj boze da fali cela maketa. >:D

Verovali ili ne Dom Vojske nema zatvorenih vitrina, danas moram da kontaktiram vojni i vazduhoplovni muzej da vidim imaju li oni slobodnih. Imasmo i nekog od forumasa i maketara u vojnom muzeju. Ako neko zna, dajte telefon.
o\llllll/o

r.i.s.t.a.

Smajser ti je u Vojnom muzeju, a u Vazduhoplopvnom Aca Kolo, Dragan Munižaba.
Davnašnju izložbu maketa u beogradskom Domu JNA (početkom osamdesetih godina prošlog veka) i izložbu u Muzeju nauke i tehnike u zgradi SANU pre nekoliko godina obeležava isti problem: uništavanje maketa. U Domu JNA se desilo da je u klubu u okviru Doma bila neka svadba, pa su pijani gosti u večernjim satima, kad je izložba formalno bila zatvorena i bez ikakvog obezbeđenja, "posetili" salu i porazbijali neke vitrine i naravno sa vitrinama i makete. To se otkrilo tek ujutru kada je izložba otvorena i kada je došla prva smena za dežuranje (da, tada su dežurali/volontirali maketari :) ), a onda je već bilo što bi rekao Batić - pojeo vuk magarca, t.j. kasno.
Nešto slično se desilo i za vreme izložbe maketa u Muzeju nauke i tehnike pre par godina - ne znam kako ali nekoliko maketa je jednostavno uništeno. Valjda je pala neka vitrina, ali nemojte me držati za reč.
Zaključak (ne samo moj već i nekih starijih maketara) po ovom pitanju: čini mi se da je vreme da se ove izložbe u organizacionom smislu podignu na viši nivo, t.j. da se uvede i osiguranje maketa od loma (požara, poplave, otkud znam - jednostavno, uništenja ili oštećenja) kod neke osiguravajuće kuće. Meni se ovo čini kao sasvim normalna stvar, ako želimo ikada  da se izdignemo od nivoa potpunog volontarizma i akcijašenja. A treba učiti i na dosadašnjim iskustvima, a ne čekati da svaku generaciju makertara snađu isti problemi, i tako u nedogled.
Preporučio bih ti da zadužiš bar jednu osobu kao "menadžera" ili organizatora izložbe, i da taj bude centar informacija i njegova reč da bude poslednja pri odlučivanju. Takođe napravi formular za prijem makete, slično kao na takmičenjima, s osnovnim podacima o maketaru (vlasniku) i maketi, da bi se znalo ko je šta doneo, i da bi se na kraju lakše preuzimale makete. Sumnjam da se svi poznajemo lično. Bilo bi dobro da PR služba Vojske spremi mali poklon-paket sa promotivnim materijalom (kalendarčić, olovka, privezak...) za svakog maketara koji donese maketu za izložbu.
Kontaktirajte maketarske klubove i udruženja, i maketarsku prodavnicu M Hobby za pomoć oko prikupljanja maketa (ali pre toga vidi šta će sve od uslova biti obezbeđeno da bi maketari odmah mogli da se izjasne da li hoće da prilože neku svoju maketu).
Ovo su onako iz glave neka moja iskustva i predlozi na temu izložbe, a ne sumnjam da je dobar deo ovoga već odrađen :)