Academy 1/72 Messerschmitt Bf-109G-6 + U-72LH

Previous topic - Next topic

Sandman

Poshto je u najavi za 15. februar izlozba maketa u organizaciji Vojske Srbije, a povodom Dana VS, reshio sam da dam svoj doprinos ovoj izlozbi u vidu makete koju sam upravo zapocheo.

U pitanju je Academyjev Messerschmitt Bf-109G-6 koga cu uraditi kao zarobljeni Luftwaffe primerak, i koji je kod nas imao oznaku "beli 15". Dekali koje cu koristiti su Lift Here set U-72LH "Trophies 2"



za pochetak, zalepio sam pilotsko sedishte i upravljachku palicu za osnovu kokpita



polutke repa sam takodje vec sad zalepio



na desnom boku kokpita sam malo doradio ovu kutiju - s obzirom da se WW2 avijacijom ne bavim preterano, nisam siguran da li tu stoji neka municija ili mozda patrone za signalne rakete...  :-\



na levom boku sam zalepio ove tochkice (za trimer beshe?), a dogradio sam i ovu "kutiju" ispod komande gasa, koja je valjda neka baterija?



ostaje da napravim ruchke na komandama gasa i zice/vodove na desnom boku kokpita....
necu se previshe baviti detaljisanjem jer je ovo ipak 1/72, ali eto hteo sam makar malo da dopunim vec solidnu osnovu kokpita....

Sandman

evo mali apdejt radova....

na desnom boku sam dodao od sprua napravljenu ovaj debeli kabl, kao i par josh kablova pored sedishta shto stoje...



na levom boku sam isto dodao kabl koji ide levo od sedishta, kao i ruchku za gas...
ruchka nije bash realna mnogo ali ipak lichi...  :-\



na sedishte sam zalepio Extratech ecovani set pojaseva za vezivanje pilota (set za nemachke avione WW2)



to je to shto se tiche radova u kokpitu.... sad sledi prajmerovanje i farbanje kokpita....

Dada

Lepo napreduje, iako je maketa malo losija... Samo malko sredi ovaj lepak oko cevi i kablova u kabini i ako te ne mrzi malo doradi kormilo pravca i bice bombonica!

dragan_mig31

lepo lepo :) jedva cekam da vidim kako ce da bude farbanje :)

Hartmann

Lep rad, samo napred.

Kutija na levom zidu kabine je panel sa strujnim osiguracima i prekidacima, a tockic, tj. tockici su za pozicioniranje flapsova i trimera.
Srecan rad i, kako Draganche rece, cekam dalji napredak!
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Lanmi

Fin pocetak, izvestavaj o daljem napretku.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Quote from: Lanmi on 13-01-2008, 20:58:38
Fin pocetak, izvestavaj o daljem napretku.

danas je pao sloj Mr. Surfacera 1000 po kokpitu, prostoru za stajni trap, elisi, tochkovima, i generalno svim delovima koji treba da se farbaju uskoro - prajmerovao sam ih surfejserom jer sledi farbanje akrilima, a surfejser se pokazao izvrsno u toj ulozi ;)

sledece slike nakon prskanja pojedinih delova ;)

Kerber

Do sada ide dobro...
Ovo sam zaboravio, ali, valjda nece biti problema.... ;)
Obicno se bolji rezultati dobijaju ako odmah zalepis repne polutke na polutke trupa, pa tek onda sastavis sve u celinu...manji gap ostane, i ponekad nema dodatnog gitovanja i smirglanja, iako je tu linija panela. To ponekad ume da bude frustrirajuce.
Sad, posto sam zakasnio sa savetom, nadam se da ce raj rep da legne na svoje mesto bez trzavica.
Cekam slike.

Sandman

Quote from: Kerber on 15-01-2008, 11:37:26
Do sada ide dobro...
Ovo sam zaboravio, ali, valjda nece biti problema.... ;)
Obicno se bolji rezultati dobijaju ako odmah zalepis repne polutke na polutke trupa, pa tek onda sastavis sve u celinu...manji gap ostane, i ponekad nema dodatnog gitovanja i smirglanja, iako je tu linija panela. To ponekad ume da bude frustrirajuce.
Sad, posto sam zakasnio sa savetom, nadam se da ce raj rep da legne na svoje mesto bez trzavica.
Cekam slike.

kako sam ga testirao sa uklapanjem polutki deluje ok.. videcemo  :-\

treba mi mali savet za farbanje prostora za stajni trap, noge stajnog trapa i unutrashnje delove usisnika za hladnjak ispod nosa i one usisnike na krilima - da li to sa unutrashnje strane da farbam u RLM02 ili RLM76??

poshto je mala dilema oko ovog nasheg G-6 - da li je imao sve to u RLM02 ili su ga radili sa 76-icom  ??? :-\

vec sam juche preprskao kokpit u RLM66, kao i wheelbay u RLM02 a elisu u RLM70 - koristio sam akrilne Lifecolor boje i generalno nemam velikih zamerki na njih, sem shto sam primetio sledece:

- za Lifecolor akrile treba imati MATT prajmerovanu povrshinu jer se slabije hvata prvi sloj na semimatt povrshinu koju je dao Mr. Surfacer  :-\
- ovi akrili se brzo sushe na vrhu dizne prilikom prskanja pa je potrebno alkoholom povremeno brisati/kvasiti vrh dizne....

sve ostalo je ok, jako se brzo sushe i finalni sloj izgleda fino....

danas idem na farbanje detalja po kokpitu i na instrument tabli (koju sam juche isprskao u revell 09 anthracit!), pa zatim i wash ... a onda nakon toga cu kachim slike,da vas ne gushim sa svakim uslikanim korakom ;)

hvala za savete unapred! :)

Hartmann

''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Lanmi

Quote from: Sandman on 15-01-2008, 11:57:10

- za Lifecolor akrile treba imati MATT prajmerovanu povrshinu jer se slabije hvata prvi sloj na semimatt povrshinu koju je dao Mr. Surfacer  :-\
- ovi akrili se brzo sushe na vrhu dizne prilikom prskanja pa je potrebno alkoholom povremeno brisati/kvasiti vrh dizne....


Nemam nekih iskustava sa lifecolor, ali vidim neke slicnosti sa Valejo bojama za airbrush. Probaj da ih razredis sa destilovanom vodom, pogotovo zbog ove druge pojave. Ne bi trebalo da te na tako maloj maketi zeza prebrzo susenje farbe.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Quote from: Lanmi on 15-01-2008, 12:24:24
Probaj da ih razredis sa destilovanom vodom, pogotovo zbog ove druge pojave. Ne bi trebalo da te na tako maloj maketi zeza prebrzo susenje farbe.

sa destilovanom sam i razredjivao za veci deo radova juche - tek pred kraj sam probao i sa alkoholom kako ide....
izgleda da i jedno i drugo radi posao, jedino shto sigurno znam da ne fercera je MM thinner koji zgrushava Lifecolor boje....

ma samo praxa i to je to ;)

Profa

Lepo sve to ide  ;) Samo jedan komentar na komentar:
"necu se previshe baviti detaljisanjem jer je ovo ipak 1/72, ali eto hteo sam makar malo da dopunim vec solidnu osnovu kokpita...."

Ček' ček', jel' ovo onaj isti Srki a.k.a. Sandman? "jer je ovo ipak 1/72" ?!? Da, poznat si po tome da detaljišeš samo iznad 1/32...

Šalim se, naravno  ;D Teraj dalje, kabina za sada izgleda po svim pravilima :)
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Konsultuj fotke, ali po pravilu, do '44, sve je trebalo, a sto nije u kabini da bude RLM02...
Posle '44, sve je ionako otislo do djavola, pa se tu u tim povrsinam i prostorima javljala i 66 i silver, i minijum crvena...i gun metal. Posle vec trazis za odredjeni avion tacnije reference, ako ih ima uopste...ili spekulacija po istom tipu, serijskom broju, jedinici, godini...hehe
Loodilo !
Ajd' sad, na posao !

imas ovde svasta pa izvolt'e na pogled...
http://109lair.hobbyvista.com/index1024.htm

djnik

Praticu sa interesovanjem izgradnju ovog Bf-109 iz tog razloga sto ce imati nase oznake. Kamuflaza je vrlo interesanta, narocito zbog zastave na repu. Postavi jos slika!