Fujimi 1/72 A-4B Skyhawk & OA-4M Samurai inbox preview

Previous topic - Next topic

Sandman

S obzirom da smo imali srecu da se u radnji M-Hobby pojavi bogat asortiman Fujimi maketa, uspeo sam da dobavim dve verzije jednog od mojih omiljenih mlaznih aviona.

U pitanju je Douglas A-4 Skyhawk, avion koji je dizajniran da se koristi na nosachima aviona i za potrebe americhke mornarichke avijacije. Medjutim, avion je postigao zavidnu popularnost u svetskim ratnim vazduhoplovstvima, pa smo  ga mogli videti u raznim kamuflaznim shemama - pochev od monotonih mornarichkih, pa sve do vishebojnih poput izraelske, ili americhkih tzv. agresorskih skvadrona u pilotskoj shkoli "Top Gun".

Ratnu slavu postigao je pre svega u ratu u Vijetnamu, a zatim i u Jom Kipurskom ratu kao i na dalekom jugu u bici za Foklandska ostrva, gde su ga koristili Argentinci.

Poznat je i po pojavljivanju u legendarnom holivudskom blokbasteru "Top Gun" gde su na njemu leteli instruktori istoimene pilotske shkole... ("I got Jester, Jester's dead, iiiihaaaa..." ;) :D)

Vishe o ovom avionu mozete saznati na sledecm linku sa Wikipedie:

http://en.wikipedia.org/wiki/A-4_Skyhawk

A ja cu vam sad predstaviti dve makete koje sam nabavio pre neki dan ;)

Prva maketa predstavlja verziju A-4B, koja je za razliku od inicijalnih serija A dobila mogucnost dopune gorivom u vazduhu, poboljshanu navigaciju, kao i omoguceno korishcenje rakete vazduh-zemlja AGM-12 Bullpipe...



ovu maketu sam nabavio sa namerom da uradim argentinski primerak, jer mi je ceo sukob na Foklandima izuzetno zanimljiv i ima neki poseban shmek, pa sam reshio da kompletiram shto je vishe moguce raznih vazduhoplova koji su uchestvovali u ovom sukobu ;)

delovi su izliveni u svetlosivoj plastici i rasporedjeni su na 5 ramova + jedan proziran ram sa poklopcima kabine.



shto se tiche prilozenih oznaka dati su dekali samo za aparate americhke mornarice i to za 4 aviona

- VA-106 "Gladiators"
- VA-95 "Skyknights"
- VA-83 "Rampagers
- VA-56 "Champions"



sami delovi su u glavnom lepo odliveni, ponegde se pojavljuje po malo flasha, ali generalno, nivo detalja je jako visok!

ono shto izdvaja ovu maketu/e od ostalih vec uobichanih na nashem trzishtu (Italeri, Revell,...) je veci izbor alternativnih detalja poput zasebnog pretkrilca na krilima na sledecoj slici... a isto tako su i zakrilca moguca uraditi u spushtenom polozaju shto sastavnica preporuchuje, ali se mora iseci taj deo na krilu...



pa recimo dve alternativne cevi za dopunu gorivom u vazduhu.



AGM-12 Bullpipe je dat u kompletu naoruzanja pored tankova za gorivo...



instrument tabla me je fascinirala sa nivoom detalja! 
chak su odliveni i zavrtnji koji drze instrumente na tabli!!  :o
tochkovi su takodje lepo odradjeni....



i na nosachima za Mk82 bombe (kojih nema u ovom kompletu) se vide sitni detalji....



kadica kokpita isto detaljna po pitanju instrumenata!



pilotsko sedishte ima izlivene pojaseve za vezivanje kao i ruchku za katapultiranje chini mi se (nisam siguran da li je bash ovo ruchka za katapultiranje na A-4 jer je dat slichan deo koji se lepi iznad pilotske glave na sedishte!)



vazdushne kochnice su date kao zasebni delovi i moguce je postaviti ih u otvorenom polozaju, shto je preporuchljivo s obzirom na detalje na njima ;)



vrata stajnog trapa su takodje detaljisana....



...kao i sam prostor za stajni trap, a dat je i prednji deo turbine motora koji dodushe ne znam da li ce se videti nakon postavljanja malenih usisnika na ovom avionu  :-\



Izduvnik je takodje dat sa detaljima lopatica ....



pretkrilca data kao zasebni delovi....



detalji na oplati trupa su takodje jako fini sa lepo odradjenim zakivcima...



prostor za vazdushnu kochnicu....mozda malo hidraulike treba doraditi ovde...



detalj vertikalnog stabilizatora....



i nos aviona koji je tipichno "zdepast" za verziju B!



sam poklopac kabine je dat u dve alternativne verzije - kao zatvoren....



ili iz dva dela za otvorenu kabinu....



sve u svemu, ovo shto sam video u kutiji sa delovima je zaista fino i obecava dobru zabavu ;)

Druga maketa predstavlja verziju OA-4M, modifikaciju dvosede verzije TA-4F, koja se pre svega odlikuje "grbom" sa dodatnom avionikom - iza kabine a proteze se sve do korena vertikalnog stabilizatora. OA-4M je verzija koja je izradjena u svega 23 primerka, i to za potrebe americhkog korpusa marinaca.



dekali su dati za 8 aviona MAG-12 (Marine Aircraft Group 12) - brojevi aviona 00 do 07



ramovi sa delovima su skoro isti kao i za A-4B, samo su malo pretumbani pojedini delovi, jer je ovde u pitanju dvoseda verzija... ono shto se razlikuje u odnosu na B verziju su naoruzanje i delovi sa dvosedu verziju.

ovde se vidi detalj nevodjenih raketnih zrna Zuni, kalibra 127mm



razlichita je i cev za dopunu gorivom u vazduhu, a tu su i senzori za ovu verziju...



zadnja kabina ima malo vishi zadnji zid...



ovo je "grba" sa avionikom, specifichna za ovu verziju...



nosni deo aviona je malo duzi i vitkiji u odnosu na B verziju....



vrh vertikalnog stabilizatora je takodje drugachiji....



poklopac kabine je kao i kod verzije B dat u dve varijante - otvorena ili zatvorena!



sve u svemu Fujimijeva paleta A-4 Skyhawk je jako shiroka i za prave fanove ovog aviona je verovatno san da ih nabave SVE! ;)

s obzirom da je Suba kao i ja veliki fan ovog aviona, mozda bi mogao i on da pridoda koju rech, i eventualno dopuni ovu recenziju sa svojih par primeraka Skajhoka ;)

mutayu

Maketa je lutka! Imam je u pakovanju A-4F/TA-4 Blue Angels i po bogatstvu i kvalitetu detalja je dve klase ispred ESCI i Italeri Skyhawka. Za izradu nije mnogo zahtevna, lepo se uklapa i sema bojenja je vrlo jednostavna tako da se uz malo paznje brzo stize do atraktivne gotove makete.Odlicna kupovina Srki!

R2D2

Harrier GR3,  Skyhawk - Airfix
Sea Harrier - Italeri
Mirage - PM
Pucara - Special Hobby
Super Etendard - Heller

Dok je po stolu redjao zetone,
Krupije se nagnu i sapnu: Brod tone!
U tom slucaju stavljam sve na crno,
Bacaj vec jednom to prokleto zrno...


Sandman

chek, ocete da kazete da je airfixov komplet falklanda meshavina vishe "tudjih" maketa?  :-\

ja vec nabavio Academy Super Etendarda, Supermodelov MB.339, sad Fujimi A-4B, Harrier Gr.3 vidim da ce Italeri da izbaci ove godine (ex-ESCI?)....

R2D2

upravo tako, mixed bag!
neke preporuke
sea harrier - esci/italeri sa delovima od hasegawe ili pavle
harrier gr.3 - mislim da esci nije imao gr.3 mozda i gresim, airfixov je
los a matchboxov zahteva dosta poboljsanja mada je bolji od airfoxovog
tako da sacekati kolonela italerija
mirage - pm su pretpostavljam stavili jer jedina druga maketa je heller
koja iz kutije moze da se uradi samo kao 5ca belgian, znaci heller
sa dosta dorade
a-4b/c/p/q - fujimi
pucara - pomalo netacni special hobby je valjda najbolja trenutno opcija
ali za to nisam siguran, video neki smesni granov uradak
super barjak - heller sa doradama i delovima academyja nikako obrnuto
t-34 mentor - sword, skyhigh je losiji
mb.339 - samo supermodel nazalost
za helikoptere iz tog perioda uglavnom italeri i airfix/heller
Dok je po stolu redjao zetone,
Krupije se nagnu i sapnu: Brod tone!
U tom slucaju stavljam sve na crno,
Bacaj vec jednom to prokleto zrno...