Nakajima "Gekko" S

Previous topic - Next topic

Kerber

Najzad sam dosao u priliku da posedujem ovog lepotana... ;)
Gazda Milan ima veliko pozitivno brojanije od mene za potez da uveze ove makete. 0:)
Sta reci, Fujimi 1/72 - Nakajima J1N2 mod.21 Gekko ili Irving...Nocni lovac proizveden iz bombardera/izvidjaca, kad su nocni napadi na Japan postali svakodnevni, a ni armijsko ni mornaricko vazduhoplovstvo nisu imali adekvatni avion za odbranu od pogotovu zeznutih B-29. Kod tog aviona se islo na nemacku soluciju naoruzanja nocnih lovaca - schraege muzik, iliti naopaka muzika (sinonim za zabranjeni Jazz u Nemackoj, u to doba), tj, koso postavljeni topovi u trupu koji tuku na gore pod uglom od nekih 70-ak stepeni. Ceoni ili napadi iz pravca repa bi bili isuvise opasni, zbog jakog naoruzanja bombardea, pa se islo na ovo resenje - prikrasti se formaciji odozdo (ili cak i odozgo kod Gekka, jer je imao i dva topa da tuku nadole , pod istim uglom), i tada otvarati vatru u meki trbuh bombardera, a da te oni i ne vide... Normalno je da ovi japanski lovci nisu imali nocni presretacki radar, vec se islo na navodjenje sa zemlje il pod svetlom reflektora ili mesecine, pa - kom opanci, tom i dzeri....hehe
Donji topovi se nisu pokazali kao neko resenje pa su cesto skidani, a u kasnijim verzijama ovog aviona se ne planiraju uopste. Tesko je bilo i postici visinu za napad, a kamo li otici iznad bombardera, jer japanci do kraja rata nisu razvili uspesan turbo-kompresor, za davanje snage motorima na visini vecoj od 6000m.
Dosta istorije, evo makete....



Tri rama sa delovima (jedan sa "staklicima"), komplet decala za vise aviona, shema je prilicno jednolicna - tamno zelena mornaricka, crno-teget za oplate motora, a neki avioni bi trebali da budu ofarbani totalno u zelenu, a neki sa donjim povrsinama u sivu/ srebrnu...ipak, treba potraziti reference...Sastavnice znaju da lazu.
Delovi su u izvanrednom kontra-detalju, malo siromasna kabina, ali, ima puno referenci za taj prostor, imam to negde, a bilo je na Hyperscale, pa nije problem da se doradi.
Topovi su dati kao posebni delovi, vrlo detaljni, pa su veoma pogodni da se odrade kako treba, a gornji se i vide kroz deo kabine. Za njih je dato i 4 cevchice od mesinga, pa ko voli da prebudzi cevi, moze. ;)
Sastavnica - pregledna, nema previse delova, lako se i brzo sklapa, ako se ne ubacujemo previse u detaljisanje, ali, greota je da se ovakav avion uradi samo iz kutije. Ima decale za komandnu tablu i nesto instrumenata, a ne videh pojaseve, samo, ni to nije nesto narocito tesko napraviti u samogradnji. Plastika je cini mi se, mekana taman kol'ko treba.
Sve u svemu, opasna maketa ! Jedva cekam da raskrchim ovaj lom sto sam zapoceo, pa da se bacim na rad.

Pozz !

cherny

Ih, bre, nemate vi pojma! Ko jos zeli da kupuje i sklapa ovakvo japansko djubre, nema tu nista nalik originalu, sve neko lepo uklapanje i urezani paneli, metalni topovi i slicne kojestarije. Ne moras ni da razvijas svoje jedi maketarske vestine! Fuj! Umesto da kupis stari Airfix, Frog, ili neki slican masterpiece! Pa to su makete 5 puta bolje od Tamiye, pruzaju ti neverovatna uzivanja i sate prepune vrhunski zanimljivog skidanja nitni, rezanja panela, trosenja gargantuanskih kolicina gita i smirgle i, na samom kraju, uzivanje u pogledu na zavrsni proizvod koji neodoljivo podseca na original...
...sa udaljenosti od 150 metara!