Sherman M32 ARV - Italeri 1:35

Previous topic - Next topic

Goran

Vozdra ljudstvo,

Predstavljam Vam svoj novi projekt u radu (najsvježijem..  ) Sherman M32 ARV (Armour Recovery Vehicle). Maketa je odlična za neku od budućih diorama, koliko vidim po forumima nema je baš puno pa mi je time i draža za slaganje.

O maketi:

Proizvođač: Italeri
Mjerilo: 1:35
Kat. broj: 6203

Sama maketa dolazi raspoređena na tri gusto natrpana sprua plus sastavnica koju još nisam stigao izgubiti  i naravno dekali. Kvaliteta odljeva makete je vrlo solidna, nema puno pin markova, barem ne na dijelovima koji se vide. Gusjenice su nažalost vinilne i vrlo su tvrde tako da već sada vidim da će s njima biti najviše problema. No o tom po tom..

Par slika za sam početak:





S obzirom da imam nešto malo slobodnog vremena i da su mi ostali projekti pred samim krajem bacio sam se na slaganje.
Odlučio sam se iskoristiti par trikova iz knjige Miga Jimeneza (valjda se tako piše...) i to iz razloga slijedećeg; prije samog početka pregledao sam par publikacija vezano za Shermana i nekoliko desetaka slika sa neta kako bi vidio što mi je za činiti, te sam uočio površinsku grubost i hrapavost čelika od kojeg je pravi Sherman sazidan. S obzirom da je površina gornjeg dijela tenka na maketi glatka kao staklo odlučio sam se simulirat tu hrapavost koristeći Migove naputke. Evo kako to izgleda:

Prvo sam vrlo grubim šmirglom (400) prebrusio gornji dio:



Nakon toga sam te iste obrušene dijelove premazao Tamiya kitom i dok je još bio mokar utiskvao šmirgl po tim kitanim mjestima:





Nakon sušenja kita slijedilo je brušenje tih istih mjesta. Nakon brušenja sam skužio da nisam postigao grubost i hrapavost koju sam htio pa sam cijeli postupak ponovio, samo ovoga puta koristeći tekući kit Gunze. Tada je rezultat bio zadovoljavajući:





Koristeći i dalje Gunze kit, isti postupak sam napravio i na drugoj strani. Po meni, ispalo je sasvim u redu.

Slijedeće što sam naumio je bila izrada kuka, kukica i kutija na zadnjem kraju tenka. Kolega koji radi u štampariji donesao mi je tablu lima debljine 1,0 mm i 0,7 mm tako da sada imam materijala...





Nakon toga, red je došao na unutrašnjost:



Kutije su ispale ovako:





Sada sam u fazi lijepljenja kotača i postavljanja opreme po tenku, a nakon toga dolazi na red kupola.





Toliko za sada...

milanco

super super ti bas ne odmaras ;D Hvala sto te ne mrzi da kacis slike maketa u radu :)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Goran

Nema odmora dok traje obnova!!
Nije mi problem za slike kvačiti, čak i na nekoliko foruma..Bude nekome nešto od pomoći. (Valjda ;D)


Eraser

Opaaa idemo dalje....sto kaze kolega ti se bas nikad ne odmaras.

Lepa i zanimljiva maketa a u tako vestim rukama ce da bude prava bombonica i raj za oci.

Goran

Meni je (a vjerujem i svima Vama) odmor kada sjedim u radioni i radim maketu. Idemo dalje, nego kako!

milanco

Blago tebi kada imas radionicu ;) ja na to jos moram da cekam
srecan rad
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

RILE-NS

Neznam da li si video,ali evo ako je od pomoci.http://maketarskikutak.com/index.php?topic=2739.0
Ako ti zatreba koja fotografija javi.Jos mi je "svez" u secanju tako da mogu pomoci.Radeci na njemu dobrano sam prostudirao temu.Ziveli!

Goran

Rile, Medico mi je poslao linkove na Shermana kojeg si ti radio, moram ti kapu skinut na radu, ja nisam ni približno duboko uronio u temu kao ti, moram još puno žganaca i graha pojest....do tada, ja ću ovog svog složiti koliko najbolje mogu, i tražiti jednog Dragona i još jednog Italeria pa od njih dvoje napraviti jedno.. ;D

Goran

Evo mog daljnjeg napretka;

Rezervni kotači koji se nalaze na kupoli dobili su svoje metalne nosače:






Koristeći Miliput napravio sam varove na kupoli a isto ću napraviti i na ostatku tenka, naravno tamo gdje se vide:




Sve u svemu, maketa polako poprima oblik kakav bi trebala:




Nastavak slijedi...

T34

I to kakav oblik!!! Fantastično!

Goran

Hvala na komentaru. Nadam se da će danas uslijediti primer, pa red crne...možda čak i bojanje.. ;D
Bojim se samo gusjenica. Vinilne su pa mislim da će biti njasre..

Kerber

Auh!  ;)
Opako covece!
Najvise me "uhvatilo" ovo limeno cudo - kutije i sanduci, kao i bacach....Alal vera !
Ili je to neki drugi materijal...Sve jedno - deluje kao pravo, a to je i cilj !
Cekamo nastavak.
pozz !

Goran

Bacač sam pronašao u kutiji sa rezervnim stvarima, eto, došao kao naručen.

T34

Gusjenice će biti čisto OK, ako si fiksirao prednje i stražnje parove kotača!
Samo obrati pažnju gdje ide boja metala a gdje gume, pa shodno tome i weathering!
Inače ovakav tip podvozja je najzahvalniji za vinil ! Samo napred!  :D