T34 Italeri 1:72

Previous topic - Next topic

djos & filip

Posto mi je Texan doneo glavobolje, odlucio sam se da odmorim dusu necim sasvim drugacijim.  Rezultat je ova T34, moj prvi tenk u ovoj razmeri. O porodjanjim mukama oko postavljanja gusenica ne zalim ni da govorim. Maketa jos nije finalizovana, igrao sam se malko sa prljanjem, ali ostalo je jos da se doradi par stvari. Sve u svemu, meni je za promenu pretstavljao zadovoljstvo i sasvim novo iskustvo (naravno daleko od standarda...ali)
Pozdrav







Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Sandman

deluje sasvim pristojno - osnova za dalji rad je odlichna!

po meni malo washa tu i tamo po telu tenka da istaknesh coshkove, drajbrash na ispupchenim detaljima, malo chipinga ponegde i naravno na kraju pigmentima/pastelima malkice zaprljaj i bice sasvim ok!

i naravno malo matiraj samu maketu nakon washa - malo vishe se sjaji ;)

djos & filip

Hvala na savetima Sandmane, sve sto si rekao stoji, samo da malko iscitam literaturu i vidim kako se sva ta cuda rade :).
Jedno pitanjce, imas li savet kako je najlakse postaviti ove plasticne gusenice. Mecku sam rodio dok ih nisam slozio sa ravnomernim razmacima izmedju clanaka i u ravnoj liniji, pa jos sve to uskladio sa tockovima. Pocetna ideja mi je bila da sve clanke prvo zalepim na lepljivu traku, namazemlepkom i onda previjem preko tockova. Ali nisam siuran da je to bas najbolje resenje. Same gusenice su jedini razlog zbog kojih se ustrucavam da radim tenkove u ovoj razmeri, a za 1:35 nemam mesta u stanu :)

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

milanco

lepo t deluje ova maketica ne brini za gusenice sto ih vise nemaestis to ces biti bolji ;) poslusaj Sandmena sa wash i lak i bice ovo super
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sandman

Quote from: djos & filip on 01-04-2008, 09:42:36
Jedno pitanjce, imas li savet kako je najlakse postaviti ove plasticne gusenice. Mecku sam rodio dok ih nisam slozio sa ravnomernim razmacima izmedju clanaka i u ravnoj liniji, pa jos sve to uskladio sa tockovima. Pocetna ideja mi je bila da sve clanke prvo zalepim na lepljivu traku, namazemlepkom i onda previjem preko tockova. Ali nisam siuran da je to bas najbolje resenje. Same gusenice su jedini razlog zbog kojih se ustrucavam da radim tenkove u ovoj razmeri, a za 1:35 nemam mesta u stanu :)

iskreno, gusenice su i meni slaba tachka  :-[

one gusenice shto idu duz tochkova - gornji i donji niz su lake za nalepiti, ali ove shto se obavijaju oko prednjeg i zadnjeg tochka su malo komplikovanije....

to shto si rekao za selotejp nije losha ideja, samo koristi techni lepak - ja sam do sada ishao sa revell contactom ali nisam zadovoljan - zadnje sam tako radi gusenice za shermana i skroz sam ih upropastio :( tako da sad za tigra razmishljam kako cu ih raditi...

mozda moze i varijanta jednu po jednu da lepish.....

ajd ako neko moze neki savet bolji da da?

mislim da je @ki dosta dobo savladao ovaj deo posla ;)

pozz

Profa

Quote from: djos & filip on 01-04-2008, 09:42:36
samo da malko iscitam literaturu i vidim kako se sva ta cuda rade :).
Preporučujem ti AFV FAQ od Mig Jimenez-a na ovu temu  ;) - za mene ubedljivo najbolja literatura za maketarenje borbenih vozila...

Što se gusenica tiče, odnosno lepljenja istih...
Quote from: Sandman on 01-04-2008, 10:12:44
mozda moze i varijanta jednu po jednu da lepish.....
ajd ako neko moze neki savet bolji da da?
Davno sam odradio Esci Šermana i T-55 u 1/72, i gusenice sam (eh, sad, koliko se sećam  :-\ ), lepio tako što sam prvo išao gornji deo na točkove (to mi je služilo kao reper), a potom pojedinačne članke oko pogonskih i lenjivaca komad po komad. Pri tome sam išao u jednom smeru (prema napred), i sve se lepo uklopilo...:

Molim ne obraćati pažnju na ostale (uglavnom katastrofalne) detalje...

E, sad, ovako sam ja radio i nije mi predstavljalo problem na T-55... Šerman je sasvim druga priča, pošto mi se kod njega sve nekako naherilo...  :(
Bogu fala što sam Lala! :)

djos & filip

HVALA SVIMA, sjajan support, mnoge firme bi mogle da pozavide ovakvoj ekipi :)
Pozdrav, pa saljem slike kad zavrsim igracku

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

iguanac

Savet za kacenje gusenica: Zalei prvo linkove na prednji i zadnji tocak - njih ne lepi na vozilo - da mogu da se okrecu. Potom vidi hoces li da spajas prednji i zadnji tocak gusenicom odozdo, ili odozgo. U ovom slucaju ti je sve jedno. Ako je gusenica prekratka ili predugacka, zgodno je spajati odozdo, jer je tu mahom zategnuta - sa donje strane tockova. Onaj visak "oklembesi" sa gornje strane tockova. Ako je pak kratka, tu je malo teza stvar, ali su tu u predosti tenkovi koji imaju suknjice, zastitnike bocnih stranea - onda se gornja ivica gusenice i ne vidi.

Eto, zasad toliko, a verovatno me nisi nista razumeo  :)
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

djos & filip

@iguanac

Hvala, nista te nisam razumeo :)...............SALIM SE

Uf to zvuci tako lako .....ali, nesto cu od svega po malo iskombinovati. Kad prebrodim strah od letenja, to jest gusenica, nigde kraja radosti.
Najgore je od svega sto sam u vojsci bio Tenkista  ::) ali lakse mi je bilo namestanje gusenica na pravoj kanti :)

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

rodeo

Za lepljenje linkova na pogonski tocak nije lose odstraniti zubce na povrsini gde nalezu gusenice. Ovo se ne vidi u 1:72 a olaksava montazu.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

djos & filip

Posle duze pauze odmakao sam korak dalje sa ovom igrackom. Mislim da sam izgled gusenica doterao do kraja i da bolje trenutno sa svojim znanjem ne mogu :(

Ono sto mi se nikako ne svidja je prejak chiping, koji bas lepo sljasti :(. Sledeci korak jhe da ublazim belinu oznaka i da jos malo ublazim sjaj srebra, dodam malo, ali ovaj put malo rdje i jos malo prasine, garezi oko izduvnih cevi... pa jos jedan polusjajan sloj laka. Nadam se da ovo sto sam odradio nije PRETERANO i da nije urnisalo maketu.

Pozdrav svima









Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......