Super Model Fiat C.R. 32 (1/72)

Previous topic - Next topic

Hartmann

Evo prvog mog 'ulova' u Mossonmagyarovaru  :).

Fiat C.R. 32 je najpoznatiji italijanski lovac iz Spanskog gradjanskog rata '36-'39 i sa pocetaka Drugog svetskog rata. Bio je izuzetan lovac-dvokrilac  tog doba, sa fiksnim stajnim trapom i piloti su ga obozavali. Najpoznatije italijanske akro-grupe su koristile ovaj avion zbog njegove odlicne pokretljivosti, a i mnoge eskadrile Reggie Aeronautica-e su ga imale u upotrebi.  U Spanskom gradjanskom ratu je prvi put upotrebljen u akciji i ubrzo je postao simbol legionarske avijacije. Njegova velika pokretljivost i snaga su bila bolja od suparnickih aviona koji su tada vec bili jednokrilci i imali uvlaceci stajni trap. Iako zastareo vec na pocetku Drugog svetskog rata, mnoge jedinice su ga zadrzale kao trenazni avion i avion za sekundarne zadatke. Mada se u Africi koristio u borbenim letovima prvih meseci rata u Libiji, a narocito u Ertireji gde je imao sjajne rezultate protiv britanskog kolonijalnog vazduhoplovstva. Posle rata, ostao je u upotrebi u mnogim vazduhoplovstvima sirom sveta sve do sredine '50-tih godina XX veka.
Proizvedeno je cetiri verzija ovog lovca: C.R. 32, C.R. 32bis, C.R. 32ter, C.R. 32 quater.

Zbog svega ovog navedenog, gre'ota je sto samo jedna maketa ovog aviona postoji u plastici u '72-ci. U pitanju je maketa italijanske firme 'Supermodel' koju je preuzeo 'Italeri'. Mada mi se ucinilo u Madjarskoj da sam video kasnije jos jednu maketu ovog aviona, ali ne znam dal je od rezina il' plastike. Ako neko nesto vise zna neka napise.

'Supermodelova' maketa se sastoji od 53 dela od polupozitivne sive i 3 dela od prozirne plastike. U prozirnoj plastici su uradjeni vetrobran kabine i dva dela za postolje makete. Za 'Supermodelov' kvalitet izgleda sjajno sve. Dekali su lepi i  dati za pet verzija aviona, od kojih bi ja izdvojio verziju iz Spanskog gradj. rata na kome je leteo spanski as J.G. Morato i verziju iz Afrike sa pocetka rata, 1940. godine.
Od losih stvari bih izdvojio 'eksplozivnu' sastavnicu koja se sastoji od dva koraka i zbog toga je malo konfuzna, a i kokpit je bez detalja, mada mislim kad se postavi figura pilota da se to i ne vidi  ;).

Spoljna strana sastavnice


Unutrasnja strana sastavnice


Dekali


Delovi:



Sve u svemu, maketu preporucujem svim ljubiteljima italijanske avijacije i avijacije iz perioda Spanskog rata u nedostatku bolje.

PozZ
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Profa

Hvala na dobroj recenziji :) Što se samog paketa tiče, definitivno mi se dopadaju dekali, odnosno različite verzije... I ja bih se definitivno odlučio za španca :)
Ako si radio KP-a, navikao si na ovaj tip sastavnice i ne bi trebalo da ti je problem ;) Još nešto - da sam na tvom mestu, radije bih odradio unutrašnjost kabine nego da stavljam pilota (no, to je tvoja maketa, prema tome... ;) )
Bogu fala što sam Lala! :)

oddball

Lepo si prezentovao kratku istoriju ovog aviona. Super Model je bila dobra firma i pravili su dobre makete ali su uvek imali neku žešću falinku. Kod tebe je spoljašnjost aviona super urađena, lepo se vidi panelizacija, tu-i-tamo malo viška plastike, odlični dekali, dobra plastika, ali ne postoji kabina. Ja sam nedavno kupio Aermacci od iste firme u svima nam dragoj prodavnici i sve je bilo u savršenom redu dok nisam provalio da ne postoji motor. Avion je skroz šupalj, od zadnjeg sedišta pa do kraja izduvnika. Moramo sa da se dovijam i da budžim, ali na kraju je ispalo kako treba. Možda ne baš onako kako sam želeo, ali svakako mnogo bolje. Oni verovatno misle da ono što se eventualno ne bi videlo ne mora ni da se pravi. Bezveze.
Ne bi trebalo da imaš ikakvih većih problema sa sastavljanjem, lepo se uklapa, plastika se lako obrađuje.
Samo napred maketarsko momče, da vidimo još jedno čeljade!  ;D
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Night Fighter

#3
Odlicna recenzija.
Koliko znam, dva brata su osnovali "Italaerei". Posvadjali su se, pa su iz toga proizasli "Italeri" i "Super model".
"Super model" je pre par godina bankrotirao, a kalupe mu je otkupila bratova firma, pa izlaze pod patronatom "Italerija", u orgianl "Super model" pakovanjima.
Inace, imam uradjenog Reggianea 2001. I za njega i za ostale makete tog proizvodjaca se moze reci da su konturno tacne (meni je to najvaznije) ali pomalo grube i sa prejakim panelima u pozitivu. Kao da su preko celog aviona ispartani kablovi.
Svejedno, iz njihove kuhinje su izasli i skoro svi Redjiani (osim 2005), Savoja SM 81 Pipistrello (sismis), Cant 506, Fiat G55 Silurante (torpednjak), sve modeli koje kod ostalih proizvodjaca ne mozete naci.

Hartmann

Hvala vam momci.
Ja cu Fiata najverovatnije praviti bez pilota, sa odradjenom kabinom. Steta stvarno za sve ove avione sto nisu malo bolje odradjeni. Imam Reggiannea 2001, S. M. 81 i Z.506 od 'Super Modela" i kod njih je slicna boljka, ali mogu super ispasti kad se urade.

Evo i slike kutije, stvarno zaboravih da je stavim na pocetku  :) :


''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"