Focke Wulf Fw 190A-8 & Kubelwagen, Academy 1/72

Previous topic - Next topic

Otto Skorzeny

Evo mene posle dužeg vremena sa novim pojektom. Posto sam skoro nabavio AB, ovo će biti moj prvi projekat rađen AB.
Ovom prilikom se zahvaljujem Milancu za nabavku AB sa niskog buvljaka a Gushi za isporuku, istog.  ;)   ;)   :)   :)

Elem, ovu maketu sam proslog leta kupio u Solunu i kostala je čitavih 12 evra. 
Maketa je puna detalja, paneli su u dubokom pozitivu tako da nije potrebno puno urezivanja.
Uz ovu maketu dobija se i maketica Kubelwagena.



Uz maketu su dati dekali za Luftwaffe as Heinz Bara, crveni 13 i crveni 23 iz 2./JG 26, aprila 1944, što je i greška u sastavnici zato što su oznake JG 1 a major Heinz Bar bio komadant 2./ JG 1.  Dekali su tipični Academy tako da će biti zamenjeni Sky models dekalima za Fw A/F.



E sada ono što mene buni, jeste da većinu profila sa ovim oznakama je za Fw 190A-7 i vrlo se retko može na netu naći Heinz Barov A-8. Čak i u Sky Models dao profil A-7. Zamolio bih bolje poznavaoce ako mogu malo bolje da mi pojasne oko modele aviona.  ;)   ;)

Maketa skinuta sa ramova i unutrašnjost ofarbana. Inače, unutrašnjost kabine je jako siromašna tako da neću se puno zadržavati oko detaljisanja kabine i samog sedišta. Biće zatvorenog conopia tako da se neće ni videti.




Slika sedista.


Avioncic se lepo uklapa i potrebno je vrlo malo gitovanja. u Stvari jedino gitovanje će biti na spoju krila i trupa, pošto je priličan razmak između istih.





I na kraju početak rada na Kubelwagenu.





Svaka sugestija i kritika je dobro došla!  ;)
U ostalom tu smo da učimo!  ;)

Kerber

Za Bara ni ja nisam nasao A-8 verziju...ove 13, i 23 su A-7. Lako se dobija iz A-8:
Pogledaj moj topic o 2 lagane konverzije, tu sam nacrtao sta treba zakitovati....uglavnom, zakituju se onaj okrugli panel na stomaku, za MW-50, takodje, sa leve strane trupa iza kabine se zakituje mali ovalni panel za punjenje rezervoara za MW50, to isto i sa desne strane, a ETC rack se pomera za 3,5mm unazad. Sad, Bar je "vozio" cisto lovacku varijantu, a one su cesto imale olaksani, manji rack za podvesni rezervoar...mada, na svim profilima koje ja imam, ipak je nacrtan pravi ETC....sad, moz' da bude, ne mora da znaci. I da, pito cev sa kraj krila ide na sredinu istog krila, na maketi 1/72 na 5mm od spoljnig topa 20mm. Moze da ima i kamericu u napadnoj ivici levog krila, an 9mm od unutrasnjeg topa, ka vrhu krila. To se dobije busenjem rupice od 0,5mm, pa unutra kapljichica kristal klira...
Napred, i pitaj sta te zanima...mozemo da nadjemo dosta toga za reference.

I, ajde i to da kazem, ali,  Revell-ov Wurger je bolji po vise aspekata, a i jeftin je...Ovde je pogresan rep, poklopci za tockove, kao i otvori za smestaj trapa, i na pogresnom su mestu, pa... Moze da se iskoriste i elisa i prednji deo nosa, tockovi, ali ne i noge, jer su predugacke, ili da se skrate...
Ako si se bas za Academija uhvatio, moze da se lepo sklopi, i da lici na FW.
Da te ne  bacam u bedak.

Profa

Quote from: Kerber on 26-05-2008, 18:46:06
I, ajde i to da kazem, ali,  Revell-ov Wurger je bolji po vise aspekata, a i jeftin je...Ovde je pogresan rep, poklopci za tockove, kao i otvori za smestaj trapa, i na pogresnom su mestu, pa... Moze da se iskoriste i elisa i prednji deo nosa, tockovi, ali ne i noge, jer su predugacke, ili da se skrate...
Ako si se bas za Academija uhvatio, moze da se lepo sklopi, i da lici na FW.
Da te ne  bacam u bedak.

Da ne idem previše OT, ali sam se svojevremeno mislio između ovog Fw i Bf 109E, oba akademca... Uzeo sam Bf i ubrzo ukapirao koliko je pogrešan, a posle sam i za ovog Fw čuo isto (ovo što Kerber piše...)... Prema tome, kako god se okreneš... >:( >:( E, da, cena im je bila ista - 9€ ::)
Nema veze,  bitno je, k'o što sam i Shakalu rekao, da si ti zadovoljan svojim radom, a za brojanje nitni i visinu stajnog trapa će se iscenjkamo ;) ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

Otto Skorzeny

#3
@Kerber - Bacio si me baš u bedak!!!  ;)   ;)
Ja se prošlo leto u Grčkoj nakupovao Akademy nemaca kao blesav.  >:(  Kupio oba E-3, obe stuke G, zatim messera G-14...
Tada nije bilo ni u M-Hobby niti sam poručivao preko neta! Ko mi je kriv kad mi gladne oči!  :(
Izggleda da su svi Academy Nemci, netačni! Ali dobro šta je, tu je...

Elem, razmišljao sam dosta noćas, šta da radim. Dvoumim se da li, da ga konvertujem u A-7 ili da radim A-8/R1 sa podkrilnim topovima MG 151/20E od 20mm, kao što ga je uradio Airbamby u 24 group-builds.  ???   ??? 
Ostali su mi dekali od Revela za taj model. Za njega sam našao da je jedan takav nađen, srušen u oblasti današnje Litvanije.
A neki sledeći tačniji model (Revell) A-8 da konvertujem u Heinz Bar "crveni 13" A-7.
Ipak, pored estetskog izgleda makete, voleo bih da ona ima i istorijsku tačnost!  ;)

gasha

Bez obzira na netacnost ja bi ih sastavio takve kakve jesu. Bice odlicne za vezbu. U vitrini se nece primecivati razlike. Sada ti je bitno da ovladas brushem.

Kerber

E, sad, zao mi je ako sam te malo razocarao...
Ta revell kamuflaza je malo meni, a bogami jos nekim maketarima, malo cudna...postojao je jedan slican FW, ali mu je ta obuhvatna 76, nekako cudno "mazana", kao preko vec normalne 74/75 kamuflaze...nije bas onako cisto i uniformno...mozda je cak i bela bila. Nisam uopste siguran.
Zasto?
Zato sto su Svabovi mazali RLM76 obuhvatno na nocne lovce (nesto malo na Me109G-10 kao nocne nasrtljivce iz NSR.10) i one za visinsku zastitu. Posto FW nije bas bio za visinsku zastitu (preko 6000m mu je falio turbo-kompresor, pa je bio spor i trom, a tek sa ova 4 dodatna topa, je bio - katastrofa).
Jedino da je bio nocni nasrtljivac, pa sa tim kontejnerima...za napad u pozadinu fronta. Mozda je to najpribliznija prica, ali, za istorijsku tacnost, nisam siguran.
Probaj da nesto vise saznas o toj semi preko nekih drugih foruma, pa kazi i nama. Ja za doticni avion nisam nasao nista osim tog sturog podatka, da je prefarban normalno ofarbani lovac...ali nista vise od toga.
Ja sam za varijantu sa tim kontejnerima, nasao samo kao istorijski tacnu, onu A-5/u.12, to jest, pretacu R-1...Neki Erich Hondt je to terao u JG.11, krajem '43 i pocetkom '44. Cak je i neke bombardere poobarao....ali za A-8 /R.1 ne nadjoh jos fotku ili dobar profil.

Otto Skorzeny

Evo, napokon, nastavak radova i na ovom modelu! Zbog sporog sušenja MM 1731 (RLM 76), farbanje je išlo vrlo sporo.
Elem, uradio sam maskiranje i lakiranje makete prontom. Maketa, sama po sebi se lepo uklapala. Jedino gitovanje je bilo između spojeva krila i trupa aviona na gornjim spojevima. Kad sam sastavio, praznina je bila preko 1mm širine. Ostalo je sve išlo OK.
Sledi postavljanje dekala, wash, prljanje...

Pošto nigde nisam našao Heinz Bar leteo na Fw 190A-8, a avion sam već sastavio i nije bilo vremena za konverziju u A-7, odlučio sam da mu "promenim jedinicu i pilota". Pošto imam Sky Models set dekala za Fw, a i zahvaljući profilima dobijenim od Baneta Kerbera (maketarski guru za Luftwaffe, hvala Bane!!!).

Da nedužim, Fw 190A-8 1./JG 11(W.Nr.380352), Huptmann Rudiger von Kirchmaer (46 pobeda, od toga 21 četvoromotorni bombarderi), Dermstadt, Germany, proleće 1945.
Jedinica koja je formirana 1943. godine i čiji je osnovni zadatak bio odbrana neba Nemačke od nasrtljivih bombradera RAF-a i USAF.


Slike:












Slike Kubelwagena:







Sandman

Chini mi se kao da su linije panela na krilima nekako jako duboke!?  ::)
Jel to tako odliveno ili si ti produbljivao skrajberom te linije?
Ili je pak samo do osvetljenja tako?  :-\

ako zaista jesu dublji paneli onda nemoj previshe jak wash da stavljash nego chak neku jaaako razredjenu nijansu sive.... inache ce delovati kao rovovi!

noge stajnog trapa nisi skracivao? deluje dosta izdignut nos  :-\

farbanje mi se svidja kako si odradio ;)


Kerber

Dobro ti ide.
Imam par zamerki, jos nije kasno da se popravi nesto:
Smanji pritisak kad prskas, gomila ti se boja, pa tako imas na levom "ciru" od MG.131 u nosu "froncle" od guste boje...to isto imas i iza kabine, i na desnom krilu, ako sam dobro video. To se resava sa malo vodene, sitne smirgle, a za ubuduce - smanji pritisak, i ne drzi mnogo AB u jednom mestu, ako ne mozes da smanjis.
Drugu zamerku imam na urezivanje panela - malo siroko i duboko  si ih urezao. Zasto?
Dobro se vide na Academcu (imam isto to u kutiji za rezervne delove), nije ih trebalo ponovo urezivati...isto kao i kod Harikena.
Ako vec washujes panele, nemoj crno, nego sivo/tamno sivo i braon...lepo se vide ali ne i ovako extra-exponirano.
Pomaze i meka HB olovka, pa kad se izmatira - bude taman. To preporucujem ne bas vicnim (u washovanju) maketarima, ali, uvek treba probati nove tehnike, pa vidi sta ti vise odgovara...
Inace, lepa shema, lepo si poceo da koristis AB. Samo napred !
Ovo su sitne decije bolesti, kroz koje svi prodjemo...bolje pre no kasnije.
A za profile, nema potrebe da se zahvaljujes, pa zato smo svi ovde - menajmo iskustva i znanje...da budemo bolji.
Pozz!

gasha

Na desnom krilu imas rupu u farbi, izgituj to pa ponovo farbaj. Inace mi se cini da ti je desno krilo dosta losije ispalo od levog. Harija si mnogo bolje odradio.