UM 1/72 BT-7 (1937)

Previous topic - Next topic

Sandman

Quote from: Profa on 13-07-2008, 19:42:05
Samo  jedna zamerka/pitanjce: zar nisi mogao da skratiš gusenice na zadnjem točku za jedan članak? Deluje mi da imaš taman toliko viška ???

vec sam probao to ;) nema vishka - bilo bi onda prekratko...  ;)

airbamby

Proklete gusenice  >:D
Super si izvukao ja bih mozda probao da nekako pokrivim ove oko prednjih zadnjih tockova ili kako se vec zovu ovako deluju malo kockasto...
Koju ideju imas da to izvuces?
Samo napred i ne daj se...
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Sandman

Quote from: airbamby on 13-07-2008, 21:49:53
Super si izvukao ja bih mozda probao da nekako pokrivim ove oko prednjih zadnjih tockova ili kako se vec zovu ovako deluju malo kockasto...
Koju ideju imas da to izvuces?

nisam nishta dirao ovde - tako su linkovi dati i na crtezima u sastavnici tako kockasto i stoje  :-\ what a hell ;) nek ide zivot :D

elem... konachno sam krenuo sa radovima na kamuflazi :)

juche sam isprskao Cosmos prajmer



a danas sam posle duze pauze potpalio Azteka :)

koristio sam akrilnu MM Russian Armor Green - mozda ovo nije prava nijansa za ovaj tenk ali nije ni bitno jer zelena na ovoj maketi predstavlja samo podlogu koja ce se videti samo tu i tamo ispod chipinga tj. "whitewasha"







sledece je u planu lakiranje zelene podloge, lepljenje dekala, pa zashtita ili enamel lakom ili lakom za kosu...a onda preko toga ide akrilna bela koju cu alkoholom skidati sporadichno, a naravno prvo sa dekala....

da ne bih upropastio BT-7 primenom ove (za mene) nove tehnike, prvo cu sve to isprobati na wargamerskom JS-2 koji mi sluzi za svrhe raznih experimenata ;)

rodeo

Sklapanje i prajming super ali nisi trebao ovom bojom da farbas iako ce biti ispod bele.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Sandman

mislish da bi trebalo neka zelena sa vishe zute u sebi?  :-\

nije problem da prsnem preko ovoga malo zelenkastiju nijansu - samo blagi sloj da da malo zute nijanse?

Sandman

cela maketa je pre izvesnog vremena dobila blagi zuckasti filter - slikarska oker boja jako razredjena u white spiritu....

time je zelena dobila malo zuckastiju nijansu...

danas sam krenuo da lepim dekale, ali se zavrshilo loshe po njih - UM dekali su izgleda jako tanki i broj 1-18 se pocepao nakon nanoshenja na kupolu na koju sam prethodno namazao malo Gunze Mark Softera... deo koji se ukrivo fixirao nikako nisam mogao laganim pomeranjem da okrenem pa se skroz pocepao...

epilog je da je leva polovina kupole pobelela od Softera (reakcija izgleda Future-a na Softer), tako da sam premazao sa malo osnovne Russian Armor Green.... koja sad ima blago svetliju nijansu, shto mi chak simpatichno izgleda - kao da su prefarbavali oznake na tom delu kupole...

u svakom sluchaju, poshto mi je preostao samo josh jedan dekal sa brojem 1-18 reshio sam da ga nacrtam na obe strane kupole tankom chetkicom... i manje vishe i uspeo - nije bash istog oblika broj 8 kao na dekalu ali ovako deluje verodostojnije - kao da je ruchno nafarbavan ....koristio sam MM akrilnu Insignia Red...

taj deo je sad dobio josh jedan sloj future-a i sledi whitewash i skidanje bele tehnikom laka za kosu - ovih dana sam isprobao tu tehniku i u sushtini jako sam zadovoljan rezultatima experimenta - samo josh par finesa i bice ok nadam se...

uslikacu postupno kako se radi ova tehnika pa cete imati taj mali "foto-tutorial" na ovom topiku....





Sandman

danas sam odradio i zimsku kamuflazu na ovom tenkicu, koristeci mnogo pominjanu "hairspray" tehniku....

pre neki dan sam celu maketu naprskao lakom za kosu i ostavio da se osushi par dana...

zatim sam danas naprskao akrilnu MM belu boju - prskao sam vishe bele po sredini polja/panela, a malo redje po ivicama i preko oznaka na kupoli, jer su to mesta  gde ce se bela kasnije skidati....











zatim sam nakon nekih pola sata, koliko sam ostavio belu da se prosushi, krenuo sa skidanjem bele dobijajuci rezultat "hairspray" tehnike...

procedura je sledeca:

- chetkica zeljene finoce se potopi u toplu vodu i zatim malo ocedjenim vrhom krene da se lagano vuche po beloj boji gde zelimo....
- treba lagano vuci chetkicom po maketi uz jako blag pritisak...
- topla voda rastvara lak za kosu ispod bele boje i time potpomaze nepravilno guljenje bele boje!
- sa slabijim pritiskom na povrshinu i uz malo vlaznu chetkicu dobija se lagano suptilno skidanje bele boje tako da zelena ispod pochinje da se nazire u sitnim tachkicama - kao suptilni chipping!
- sa jachim pritiskom i sa vishe vode se bela skida u komadima i time dobijamo skroz zguljenu belu boju na pojedinim mestima....
- oshtra chetkica stvara razarajuci efekat na belu - struze je lako i pravi oshtro guljenje bele..
- mekana pljosnata chetkica je pogodnija za suptilno skidanje bele sa vecih povrshina... idealno za simulaciju boje na gaznim povrshinama koja je tek krenula da se lagano skida....

ovo su finalni rezultati danashnjeg rada



























sada maketu pushtam da se osushi dan-dva pa cu je lakirati futureom kako bih zashtitio belu od razaranja pri washu...

nadam se da sam vam malo pojasnio ovu tehniku - zapravo ne moze se skapirati sasvim shta se deshava u radu sa njom dok se ne proba... tek u radu se provaljuju finese - koji pritisak na chetkicu vrshiti, koje poteze istom vuci, kada stati a da se ne pretera... itd....

Dada

Nemas pojma :P :D Zez, svaka chast! Uspeo si izgleda ono sto smo gledali :)

medico

interesantno ! zbog aktyelnog projekta sa OpelBlitzom razmisljam intenzivno o tehnikama white wash-a
cini mi se da bi ova tehnika josh uverljivije izgledala na vozilima vece razmere 1/35 !?

Sandman

Quote from: medico on 06-08-2008, 22:38:25
cini mi se da bi ova tehnika josh uverljivije izgledala na vozilima vece razmere 1/35 !?

vrlo verovatno ;)

u 1/72 je malo teze manipulisati chetkicom po coshkovima makete...

probaj prvo na nekoj staroj maketi da malo provezbash tehniku...

Boki

Svaka čast, Srki. Kad mu dodaš malo blata i prašine... ma ima da bude k'o pravi. ;)
Tehnika ti je odlična.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

T34


nesha

Dobar malisa, dobar (mislim tenak)  ;D
Sad sledi wash i pigmenti...? -Da mu malo doda dubinu i volumen  :)
Bice super malisan.

Sandman

Quote from: nesha on 08-08-2008, 23:24:45
Sad sledi wash i pigmenti...? -Da mu malo doda dubinu i volumen  :)

da da... samo prethodno jedan sloj future-a za svaki sluchaj da fixiram dosadashnji rad.... ;)

gasha

Nisam strucnjak, ali da dobro izgleda, izgleda. Impresivno nema sta.