Spitfire Mk V 234Sqn 1/72 Revell

Previous topic - Next topic

jota

Quote from: UrbanKnight on 15-07-2008, 14:45:48
Hahahaha,  mnogo lepo kad vas slusam kako ovde na forumu razgovarate: "Da,da Humbrol... Bolje uzmi Airfix... E Hasegawa je tu super... Imas i Hobby Boss..."  :-\

U Nisu od  tih muckalica mozete da nadjete, Revell lepak, cak nekoliko vrsta i enamel boje.  :-[ A sto se tice maketa, uglavnom revell i to sto vidim u Merkatoru isto ima i u DexiCo i Eureka toys. Eureka malo odskace pa ima i poneki Italeri. Da ne idem mnogo u off topic.

Није ми проблем да ти пошаљем одавде ако овде има да се купи то што ти треба. Само провери телефоном (или реци да ја питам) да ли Милан или ко год већ има то што ти треба (ја баш не могу пуно да се шврћкам са бебаћем  ;)) купићу ти и послати. Једино што ћеш морати да платиш поштарину (мени ћеш лакше рефундирати). ОВО ВАЖИ И ЗА СВЕ ОСТАЛЕ КОЈИ НЕМАЈУ НИКОГА У БГ.

airbamby

Urban
mislim da si i sam primetio zasto sam ti rekao da je italerijev bolji spit
ako zanemarimo tacnost spoj trupa i krila sa donje strane je katastrofa kao i spoj krila i vrhova zar ne...
Samo napred
najgore si prosao sve ostalo ide super
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Profa

Imaš i opciju naručivanja iz svima nam dobro poznate radnje, a pretpostavljam da i poneki Nišlija tu i tamo zaluta do BG pa bi ti to mogao doneti ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

UrbanKnight

#18
@airbamby
Yep! Taj spoj je jeziv. To je jedna polutka trupa nesto izvitoperena, a bilo je i viska plastike na tom mestu. Jbg, zagletovacu vec necim. kod spoja krila i vrhova, paneli se uopste ne poklapaju. Da nije dobro, nije dobro... ali zabavno...

@Profa @Brodski mali

Vec sam trebao da idem za BG, zbog neceg, pa bih svratio i do M-Hobby-a, prosle jeseni sam pazario jedan G-4 tamo. Ali kako resiti problem ako vam zafali neka sitnica npr kao sad meni "bronze green 65",  sad dok to dodje, ili dok se ujak,tetka ili ko, seti da ode da pazari, pa dok posalje na PTT, pa dok postar 2-3 puta zagubi paket... ma bice sve ok... :) inace Stric i par drugova zivi "gore".

Hartmann

Quote from: UrbanKnight on 15-07-2008, 20:08:59
Ali kako resiti problem ako vam zafali neka sitnica npr kao sad meni "bronze green 65",  sad dok to dodje, ili dok se ujak,tetka ili ko, seti da ode da pazari, pa dok posalje na PTT, pa dok postar 2-3 puta zagubi paket... ma bice sve ok... :) inace Stric i par drugova zivi "gore".

Za davaoca krvi dajem Bronze green 65 na pozajmicu, ako dolazis na sastanak sutra, donecu ti.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

UrbanKnight

Zavrsio sam sa kitovanjem. Koristio sam Zorkin kit za drvo, posto nemam neke alternative. Kit je jednokomponentni, razredjuje se vodom i kazu, ekoloski, ne prijanja nesto narocito za plastiku,ali sta sad da se radi, bolje nema. Mislim da je to mnogo bolja opcija nego neki auto kit, em sto su dvokomponentni, em uvek ostavljaju sitne rupice. Ostalo su mi neke finese, visak lepka i da se ocisti panelizacija od kita na nekim mestima. E, fotke...




UrbanKnight

#21
Quote from: hartmann on 15-07-2008, 22:55:04
Za davaoca krvi dajem Bronze green 65 na pozajmicu, ako dolazis na sastanak sutra, donecu ti.
Hahahaha, pa dobro sad, ne dajem krv tako cesto. Knjizica se slucajno nasla kao zgodan podmetac. Videcu da nadem bronze green u DexyCo, tamo nisam trazio, ako ne budem nasao, dobro ce mi doci ta tvoja. Uglavnom danas sam pazario 3-4 boje. Jbg. pocetnik sam, dok navucem svu potrebnu opremu. A i to oko boja me dosta zbunjuje.

Revell je dao ove dekale:   AZ-G (G-AZ) za verziju sa normalnim krilima i AE-A (A-AE) za skracena krila. Pa mislim ako skratite krila, Spitfire gubi svoj smek... odmah sam se odlucio za verziju sa normalnim krilima tj AZ-G (G-AZ) to je 234 Sqn , a pilot Axel A. Svendsen, neki Danac, ima mala zastavica.

I ovo je fotka iz muzeja, i uopste mi se ne uklapaju boje sa onim koje je revell predvideo. Umesto bronzegreen 65, u muzeju je neka zelena, a gde treba greyishblue 79 u muzeju je neka svetlosiva.


A ovo je njegov kolega takodje iz 234 Sqn.



Ajde, poznavaoci WWII masina... el su to Britanci to cesto menjali i doradjivali kamuflazu na svojim letilicama?


Dada

#22
Spitfire Mk.Vb undersurfaces would be Sky or Medium Sea Grey.  Sky would
be the colour for earlier aircraft (up to late '41) with Dark Green and
Dark Earth topside camouflage.  Medium Sea Grey would be associated with
Dark Green and Ocean Grey topsides.

Mk.V's also flew in the Mediterranean and Far East theatres.  The
Mediterranean theatre aircraft are most likely to have been Azure Blue
on the underside, with Dark Earth and Middle Stone topsides camouflage.
Far Eastern aircraft seem to have been Dark Green and either Dark
Earth or Ocean Grey, but Medium Sea Grey underneath.  Colours faded
quickly in the the tropical climate.

Humbrol don't do a Sky, the nearest is 90, Matt Beige Green.  It is
pretty close.  Humbrol 165 is Satin Medium Sea Grey.  Azure Blue is
Humbrol 157, a Matt colour.

Ovo dobijes kada u google ukucas spitfire colors ;)

Znaci kammo se tek kasnije na mk.V menjala. i to umesto braon je isla siva boja. Pogledaj samo u nekoj tabeli imas ih na forumu koje boje po revellu odgovaraju Humbrolu iz texta.
P.S. Evo ti link nekoliko linkova koji mozu da pripomognu
http://ipmsstockholm.org/colorcharts/stuff_eng_colorcharts_uk.htm
Dok ovde imas chipove boja za britance
http://www.jpsmodell.de/katalog/jpsraf_e.htm
Verujem da ces se snaci i da, ne veruj sastavnici za boje, pogotovo revellu :)
Poz

airbamby

Ne veruj Revellovim sastavnicama i njihovim "kolor kljucevima"...

Mislim da je ovo naj verovatnija sema tog aviona bila Medium Sea Grey would be associated with
Dark Green and Ocean Grey topsides. Ali sacekaj da jos neko potvrdi  ???

P.S. Zaboravih da napomenem Nikad ne veruj Revellovim sastavnicama i njihovim "kolor kljucevima"...
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Profa

Gomila Spitfire kolor profila: http://wp.scn.ru/en/ww2/f/52/9
Slažem se sa Bambijem: ovaj avion je Dark Green/Ocean Grey + Medium Sea Grey. Humbrolove boje: 30/106 + 165.
Bogu fala što sam Lala! :)

UrbanKnight

#25
I ja sam malo sam istrazivao. Spitfire Mk Vb 234Sqn sa oznakama AZ-G  BL924 je oboren 24. Aprila 1942. iznad Severne Francuske, u borbi sa Focke-Wulf 190. A slicica koju sam nasao, je njegova replika.

http://www.spitfire.dk/Chapter6.html

U tom slucaju, koristio je oznake i boje za verziju Vb od Sep 1941 - Oct 1944 u trenutku kada je oboren. Tako da je to sto ste vec ovde rekli kombinacija zeleno - sivo. Mada mi se ovde ne poklapaju rondele.

http://www.rafweb.org/SqnMark231-234.htm



Dark Green/Ocean Grey + Medium Sea Grey.Humbrolove boje: 30/106 + 165.
Pa bi to prevedeno u revel bilo:
Dark Green - Humbrol 30 - Revell Dark Green Matt 39
Ocean Grey - Humbrol 106 - Revell 47 Mouse Grey Matt
Medium Sea Gret - Humbrol 165 -  najslicnije mi je Revell Stone Grey 75 mada ona nije "silk" , nego obe sive boje mi deluju dosta tamnije u odnosu na onu repliku iz muzeja. Pa cu da vidim da smuckam malo svetlije nijanse. Izgleda da nema idealnog resenja, vec kakav je kome ćef.

Gusha

Urban, za sve sto ti treba iz BGD-a, javi se meni ili Banetu, mi u BGD-u visimo svakog vikenda, kod MIlana u radnji maltene znamo gde svaka maketa stoji, posto ih non stop prevrcemo sa beogradskom bandom i pola ove niske bande dobija iz M-hobby-a sve sto im treba.Narucis u petak, stize ti u nedelju.Cena ti je ista kao tamo, ostalo je nasa dobra volja...

Da ne gnjavimo topic, javi se na PM, pa se dogovaramo...

oddball

Quote from: Profa on 14-07-2008, 19:50:05
Quote from: oddball on 14-07-2008, 16:56:06
Ако купујете Италеријев 5ц у 1/72 добијете заправо 3 верзије.
Italerijev spit je Mk.Vb: http://www.italeri.com/product.aspx?item=0001S
Tamija, koliko znam, jedina proizvodi c verziju ::)
У праву си, мој лИпсус.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Profa

Quote from: oddball on 16-07-2008, 12:58:04
У праву си, мој лИпсус.
Štumparska graška, takoreći ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

UrbanKnight

Evo danas sam malo radio.



Farbao Happy Color auto sprejem. Presao sam se, malo mi je predebeo sloj boje, pa su paneli malo vise popunjeni, a i ovaj pre-shading se ne vidi zbog toga.