M3A1 Scout Car 1/35 Revell

Previous topic - Next topic

Boki

Konačno, nakon (pre)duge pauze počeh i ja nešto da radim.
Dakle, na nagovor prijatelja (kojima se ovom prilikom zahvaljujem) rešio sam da se oprobam u većoj razmeri. U pitanju je maketa Američkog izviđačkog vozila White M3A1 Scout Car.

O samom vozilu vam ne mogu reći ništa što ne možete izguglati po netu, ali evo par osnovnih podataka.

Prvi primerak napravila je White Motor kompanija još davne 1938. godine. Predviđen je da vozi sedam putnika. Za zaštitu predviđane su dva mitraljeza kalibra 7,62mm i  jedan 12,7mm. Oko odeljka sa putnicima nalazi se šina po kojoj se kreću mitraljezi čime mogu da vatrom pokriju ceo krug oko vozila.
Svaka sličnost sa poznetim američkim Halftrack-om je namerna. Naime, WMC je iskoristio šasiju i oklop upravo od ovog vozila za poluguseničar M2. Rani M2 su čak imali i šinu za mitraljeze sa M3A1. Čak se vidi i uticaj na sovjetski BTR-40.

M3A1 Scout Car je korišćen za izviđanje, transport, kao sanitet ili čak za vuču topova (na istočnom frontu), a mnogi oficiri su imali svoje specijalne primerke ovog vozila (Paton je imao modifikovanu verziju, a i mnogi sovjetski oficiri su ih koristili).
Prošao je kroz skoro sve frontove (Zapadni, Istočni, Afrika, Filipini,..). Osim WW2, M3A1 je korišćen i u Izraelsko-Arapskim sukobima i u Francuskoj "intervenciji" u Alžiru i Indokini.
Pored SAD, koristile su ga armije SSSR (u Lend lease programu), Francuske, Velike Britanije, Izraela, Čehoslovačke... a bilo ih je i kod nas u JNA. Možete ih videti u nekim domaćim filmovima (Povratak otpisanih, Užička Republika,..). Korišćeni su čak do kasnih devedesetih (Dominikanska Republika) što je, mora se priznati, odličan rezultat za vozilo koje je još sredinom Derugog svetskog rata smatrano prevaziđenim ;) . Danas se mnogi nalaze u privatnom vlasništvu, a postoji i web site posvećen vlasnicima i ljubiteljima ovog vozilu: http://www.whitescoutcar.com/.

Što se same makete tiče, iako je jako stara (po nekima, potiče još iz prve polovine sedamdesetih) prepuna je detalja i jako lepa za sklapanje. Osim Revell-a, koliko znam, isti model izbacili su i Airfix, Italeri i Zvezda. Revell je dao dekale za čak pet vozila (SAD, Švedska - UN misija u Kongu, Francuska, Izraelska - pogranična policija i Grčka - odlična šema farbanja ;) ) alli sam se ja odlučio za šestu - sovjetsku iz vremena Velikog Rata.

Da vas ne bih gnjavio više, evo slika dosadašnjeg progresa:

- One silne skalamerije sa donje strane sam jedva uklopio. Nemam nikakvu referencu za to pa ne mogu da kažem da li je dobro, ali nije ni toliko bitno :-[ :


- Dodao sam bravice za zaključavanje kutija u transportnom odeljku vozila:



- Kutija za prvu pomoć i nosač iste:


- Protivpožarne ploče (ako sam dobro razumeo :-[ ) sa nekim detaljima i pedalama za kvačilo, gas i kočnicu:


- "Prečagice" za pričvršćivanje cirade su jako loše napravljene i toliko su me nervirale da sam ih odstranio i napravio nove (na prvoj slici se mogu videti modifikovane i nemodifikovane):


- Sedište u odeljku za transport sam malo modifikovao. Na slici je modifikacija (istanjen bočni naslon i zaobljen zadnji geo sedišta) i original:


- Pokušao sam da napravim svetla u samogradnji, ali nisam siguran da sam uspeo pa ću pokušati ponovo. Zeza me super lepak jer mi od njega pobeli providna plastika pa se ne vidi unutrašnjost svetla i sijalica :( :


- I na kraju, evo kako za sada izgleda:


I to je to. Kao što rekoh, ovo mi je prva 35-ica pa ako nešto zeznem, napomenite mi na vreme ;) . Potrudio sam se koliko sam mogao.
Sve kritike i savetu su izuzetno dobrodošli. Hvala unapred  ;) :)

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Eraser

Super je sto si se pomucio oko detalja,mogo bolje izgleda nego fabricki  ;D

Bice extra zato sto radis ruskog  ;D nego jel imas neke dekale ili ces rukom crtati oznake??Mislim da nece biti problem ni rukom jer oni nisu stavljali mnogo oznaka.

Jedva cekam nastavak,jer i mene ceka ista ova maketa al cu je raditi za  kampanju.

Dada

Konacno Boki! Kao sto sam vec rekao, svidjaju mi se detalji. Cekamo nastavak :)

Hartmann

Bravo, decko!
Lep povratak posle pauze i smeo pohod na vece razmere  ;). Samo napred.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Boki

Hvala svima. Zaista sam uživao proteklih par dana radeći na ovom čudu.
Eraser, dekale nemam ali ću probati da smislim nešto. Evo trenutnih opcija:
http://www.armchairgeneral.com/rkkaww2/galleries/Lendlease/M3A1.htm

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Aki

Lepo napreduje Scout car,super!
I mene ceka jedan u steku 0:)

T34

Lijepo, jedva čekam da vidim finalan rezultat tvoje, ako se ne varam prve 35-ice?

medico

lepo napreduje i mene cheka 1 komad ! ja se svakako razmisljam za naseg ....samo je jako malo foto referenci ....a pogotovo za Sinaj

RILE-NS

Strpljenje kolega i cekanje ce se isplatiti.Bice vec nesto da nam pomogne da ofarbamo scout-a u belo.

Boki

Hvala svima na komentarima.

@ki, maketa je jako lepa za rad. Uz malo truda može odlično da izgleda.

Andro, u pravu si, ovo mi je prva 35-ica i jako mi se sviđa. Lakše je za rad i dozvoljava mnogo više detalja nego 1/72.
Nadam se samo da neću zeznuti nešto prilikom farbanja i prljanja jer tu sam slab :-[ .

Medico, imaš li išta o našim Scout-ima? Sve što sam našao jeste fotografija koju je postavio Chinook na MK
http://maketarskikutak.com/index.php?topic=2952.0,
a i za nju nisam siguran da je M3A1 SC (moguće je da je u pitanju Halftrack jer je na nekim vrezijama nos isti).

Hvala na savetu, Rile. Strpljenje je upravo ono što mi treba, s obzirom da ga imam jaaako malo :) . Zašto da ga farbamo u belo? Mislim, izgledao bi super, ali ne znam priču iza belog Scouta. :-[

Uzgred, zna li neko možda šta je bilo sa njima? Nadam se da nisu iseckani kao staro gvožđe. :(

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

RILE-NS

To o belom je upuceno Medicu.A ti samo polagano i uzivaj.

Boki

Evo malog napretka.
Unutrašnjost je ofarbana i spremna za prljanje:


Spolja dodato par detalja:


Kontrolna tabla spremna za ugradnju:


Sedišta ofarbana i isprljana:


Rađeno je i nešto malo na mitraljezima ali o tom' potom.
Još dosta toga treba da se "samoizgradi".
To je to za sada.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

T34


Goran A.

Ovo moze da se isprlja i isprasnjavi da se svi radujemo ;D.

Boki

Nisam imao mnogo vremena da se detaljnije posvetim maketi, ali evo malog progresa :) :

Unutrašnjost (deo kod vozača i suvozača) je isprljana pastelnim kredama


Poradio sam malo i na "prečagicama" i rukohvatima na zadnjem i bočnim delovima vozila:


Prednji deo je sklopljen (valjak za savladavanje prepreka je pokretan i može lako da se skine, čak suviše lako pa se desi i da ispadne :) ):


Dodao sam i par detalja na .50 cal mitraljezu, a ozbiljno razmatram da napravim otvorenu kutiju sa municijom i redenik sa metkovima :-\ :


I to je to za sada. Nadam se da ću uskoro imati više vremena da privedem ovo čudo kraju jer me svrbe dlanovi da počnem nešto novo ali za sada uspešno odolevam iskušenju :D ;) .
Pozdrav.

P.S. Dajte neki savet, kritiku ili šta već da popravljam ono što se još uvek može popraviti. Hvala unapred. ;)

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.