P-47 revell 1/72

Previous topic - Next topic

DjG

#15
Maketa izgleda odlicno. Bas je aluminijum. Pedantno si uradio i svidja mi se.

Sto se tice rondela, jedino siguran i konacan sud moze da donese covek koji je leteo na tom avionu. Ako on dodje i kaze dobro je - onda je dobro. U suprotnom - nije dobro.
Ipak source koji ja imam (fotka dole) pokazuje da verovatno nije dobro. U svakom slucaju ako su rondele dobro postavljene onda se radi o veoma, veoma retkim slucajevima u americkom vazduhoplovstvu, u drugom sv. ratu.
Sa druge strane, ovde prilozen source ipak pokazuje da je takvih specificnih slucajeva bilo (treci avion odozgo).
Uvek postoji i mogucnost da se u nekoj knjizi pronadje inverzo postavljena fotografija sa negativa, kao u ogledalu. Takvih slucajeva smo svi videli puno i oni unose opasnu pometnju.



Pored ovoga, u knjizi "P-47 Thunderbolt Aces of the Ninth and Fifteenth Air Forces", na 84. strani, nalazi se fotografija ovog aviona, na aerodromu, slikana iz blizine sa leve strane, na kojoj se vidi da nema rondele na donjim povrsinama levog krila. Na zadnjoj strani te iste knjige nalazi se profil na kome se jasno vidi rondela sa donje strane levog krila na jednom drugom P-47D. Mozda je bilo, u stvari sigurno je bilo prefarbavanja, zamena posle ostecenja, docrtavanja itd.
http://books.google.com/books?id=7sndue-qtEYC&pg=PA85&lpg=PA85&dq=p-47d+390th+fs+melvyn&source=web&ots=5324SD6M21&sig=QDK6X2y8dcqeSlTZF0j7W-KTsmo&hl=en&sa=X&oi=book_result&resnum=1&ct=result#PPA84,M1

Znaci, prosudite sami...


Pozdrav

Kerber

ono sto sam ja nasao, u pogledu americkih rondela, je da su ponekad, i na drugo krilo , odozdo samo, stavljali malo vecu oznaku, za brzo raspoznavanje, verovatno da se opomenu sopstveni isuvise nervozni protivuavionci, ili za vazdusne bitke, kad je u situaciji od po 100 lovaca sa obe strane, zivotno vazno da se brzo raspozna svoj-tudj.
I sam radim takav Thunderbolt...

tripko

Bravo Gorane, ja google-ovao a nisam nasao nis sem jedne male slike profila.
No nema veze, maketa je za uzivanje a dekali su ti pali cisto da ne isli ovi iz kutije.
A po ovoj slici primecujem belu liniju na vrhu nosa umesto OD a i neki crni outline
na poklopcima staljnog trapa a toga nema u profilu.
A da ne spominjem da mi je ovo prvi ozbiljniji avion od emila u 48 jos od pre dve god.

Zoki969

Sa rondelom na pravom mestu ili ne (moj izbor bi ipak bio rondela na drugom krilu), maketa izgleda odlicno. Ukoliko, kao sto si napisao, zrnasta struktura boje postoji samo na fotografijama, metalni finish izgleda zaista dobro (mada, sto se mene tice - postoji samo ALCLAD  ;)).
U svakom slucaju, upucujem najiskrenije pohvale za izvanredan rad.
Bravo, Tripko !!!